Zvažujete oddelené spálne? Vzťah môžu zachrániť, ale aj zruinovať

Rozdelený seniorský pár v spálni

Oddelené spálne nie sú dnes ničím neobvyklým (Foto: GettyImages)

Zaspávanie v náručí milovaného človeka je jednou z najromantickejších predstáv o harmonickom vzťahu. Postupom času však nejeden pár dospeje k zisteniu, že nie je nad kvalitný spánok. A ten si často dokážeme dopriať, len ak spíme oddelene.

Je to v poriadku, ak partneri nezdieľajú spoločnú posteľ? Nejde o signál, že sa láska pomaly vytráca? Tieto otázky si určite kladie veľa dvojíc, ktoré zvažujú oddelené spálne.

Pomerne mladá tradícia

Zrejme vás prekvapí, že zdieľanie jednej postele mužom a ženou je pomerne nové. Udomácnilo sa u nás len niekedy na začiatku 19. storočia. Vtedy ubudlo manželstiev z povinnosti a páry sa začali sobášiť z lásky a vzájomnej príťažlivosti. V dobách, keď o spojení dvoch mladých ľudí rozhodovali ich rodičia, to zvyčajne medzi partnermi neiskrilo. Vášeň chýbala a manželia preto obývali oddelené spálne.


Mohlo by vás zaujať: Oddelené spálne majú svoje plusy aj mínusy: Na ktorú stranu sa prikloníte vy?


Z miesta na milovanie miesto na oddych

Dôvod, prečo oddelené spálne mnohí odsudzujú, spočíva práve v erotike. Zamilovaná dvojica sa na spoločné zaspávanie teší, pretože to býva často spojené s milovaním. A tak sa zrodil predsudok, že vzťah bez spoločných nocí rovná sa vzťahu bez fyzickej lásky. Skutočnosť je však iná. Kým na začiatku býva spálňa územím, ktoré evokuje predovšetkým sex, neskôr je vnímaná skôr ako relaxačné a oddychové miesto, kde si dvojica číta, rozpráva sa alebo sleduje filmy. To môže znamenať istý nesúlad.

Každý z nás je iný

Ak jeden z dvojice chodí skoro spať a vstáva za úsvitu, pričom druhý si chce dlho do noci čítať a dospáva celé doobedie, budú sa zrejme navzájom rušiť. A dôležité sú aj ďalšie „drobnosti“: „Je mi stále zima a aj v spálni potrebujem mať teplejšie. Manžel zasa spí zásadne pri otvorenom okne, a to bez ohľadu na ročné obdobie,“ hovorí Martina. Iveta sa zasa sťažuje, že manžel musí pred spaním sledovať televízor, ona však potrebuje ticho a tmu.

Veľkým problémom v spoločnej spálni býva aj chrápanie, prehadzovanie sa v posteli či častá nočná návšteva toalety. Každý vzťah je skrátka iný a jedinečný. Veľa dvojíc šťastne prežije v jednej posteli celý svoj spoločný život. Inde to však môže začať škrípať práve preto, lebo sa dvojici nedostáva to, čo potrebuje každý človek: pokojný a kvalitný spánok.


Mohlo by vás zaujať: Oddelené spálne a váš vzťah: Kedy áno a kedy nie?


Jednoduchá rada: Dohodnite sa!

Ak ste už dospeli do bodu, kedy vážne rozmýšľate nad oddeleným spaním, nájdite si čas na vzájomný rozhovor. Vyjasnite si, čo vás k takýmto úvahám vedie, prečo vám manželská posteľ už nevyhovuje. Je vhodné sa zároveň ubezpečiť, že oddelený spánok neznamená odchod zo vzťahu, a že naďalej fungujete ako partneri. Dvojice, ktoré sa takto dohodli, si väčšinou pochvaľujú.

„Táto zmena prospela nielen nášmu spánku, ale aj sexuálnemu životu. Keď sa chceme milovať, musíme sa znovu navštevovať. A práve spontánnosť takýchto okamihov vniesla do nášho vzťahu nové vzrušenie a vášeň,“ priznáva Paulína.

Pozor však, oddelené spálne nie sú všeliekom. Zväčša funguje vtedy, keď je problémom skutočne len kvalita spánku. Ak to v spoločnej posteli neklape z iných dôvodov, napríklad pre neveru či ochladnutie citov, odchod krízu nevyrieši. Naopak, môže ju ešte prehĺbiť.


Prečo muži milujú potvory? Odpoveď nájdete v skvelej knihe na Martinus.sk

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame