Olej z repky olejnej: Má miesto aj vo vašej kuchyni?

olej

photl.com

Za kráľa olejov je považovaný olivový olej, no aj náš olej zo semien repky olejnej vyniká skvelými účinkami na ľudský organizmus. Zložením a zdravotnými účinkami sú si s olivovým olejom dosť podobné. Dokonca obsahuje viac vitamínu E, ako jeho olivový konkurent.

V posledných rokoch sa do popredia záujmu širokej verejnosti dostáva najmä olivový olej, ktorý je právom považovaný za kráľa olejov. No ani náš domáci, repkový olej nie je na zahodenie. Obsahuje síce menej nenasýtených mastných kyselín ako olivový olej, zato má však veľmi podobné priaznivé účinky na vaše zdravie.

Obsahuje viac antioxidantov

Olivový olej, známy svojim skvelým zložením, prehráva v obsahu antioxidantov (v podobe tokofenolov – vitamínu E), nad našim repkovým olejom. Ten ich totiž obsahuje väčšie množstvo a tak pomáha chrániť náš organizmus pred škodlivým účinkom voľných radikálov viac ako olivový olej. Rovnako, ako stredomorská špecialita, aj olej z našich končín obsahuje vysoké množstvo prospešnej kyseliny olejovej.


Mohlo by vás zaujať: Vzácny arganový olej: Jeho omladzujúce účinky môžete vyskúšať aj vy


Je zdrojom Omega-3 mastných kyselín

Ako jedna z mála potravín, je olej z repky zdrojom omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Väčšina ľudí vie o tom, že sa omega-3 mastné kyseliny nachádzajú v rybách, najmä v makrelách, lososoch, sleďoch a pstruhoch. No obsahujú ju aj vlašské orechy, repkový a sójový olej. Tie pomáhajú účinne bojovať so srdcovo-cievnymi ochoreniami a predchádzať im. Ďalej zlepšuje našu imunitu, dokáže si poradiť s nervovými poruchami a tiež veľmi priaznivo pôsobí počas tehotenstva. Je tiež skvelý na posilnenie funkcie mozgu a na zlepšenie pamäti a koncentrácie.


Mohlo by vás zaujať: Olivový olej je malý zázrak: Naučte sa rozoznať ten najkvalitnejší!


Použitie skôr na studenú kuchyňu

Najlepší repkový olej je lisovaný za studena a používať by sa mal najmä na studenú kuchyňu – napríklad do šalátov. Výrobcovia však vedia, že oleje sa vo veľkej miere používajú na tepelnú úpravu a preto ho dokážu upraviť tak, aby bol vhodný aj na tepelnú úpravu, čo je vyznačené na obale. Používajte preto olej na ten druh kuchyne, ktorý je na obale označený a na akú je určený.

Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame