Zázračné omega-3 mastné kyseliny: Pomôžu k lepšiemu zraku a udržia vaše srdce vo forme

Omega-3 tabletky

Omega-3 mastné kyseliny si naše telo nevie vytvoriť samo, preto ich potrebujeme prijímať v potrave (Zdroj: Freepik/whatwolf)

Mnoho vedeckých štúdií poukázalo na pozitívne prínosy omega-3 mastných kyselín na naše zdravie. V tomto článku si zhrnieme hlavné zdravotné výhody, ktoré ponúkajú.

Kardiovaskulárne zdravie

Odborníci často odporúčajú konzumovať ryby aspoň dvakrát týždenne, a to nie bezdôvodne. Práve ryby sú zdrojom DHA (kyseliny dokosahexaenovej) EPA (kyseliny eikosapentaénovej), ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu srdca. Výskumy naznačujú, že tieto omega-3 tuky udržujú zdravie srdca rôznymi spôsobmi, napríklad podporujú zdravé hladiny triglyceridov. Dostatočné množstvo omega-3 v tele je tiež spojené so správnym krvným tlakom a krvným obehom. V správnom pomere a kombinácii by konzumácia EPA a DHA mohla dokonca znížiť riziko koronárneho srdcového ochorenia.

Zdravý mozog

Omega-3 mastné kyseliny zohrávajú veľkú úlohu pri vývoji centrálneho nervového systému, a teda poskytujú výhody nielen pre váš mozog, ale aj oči a celkovo všetky neurónové spojenia vo vašom tele. Okrem toho je DHA kľúčovou živinou počas tehotenstva, neskôr je dôležitá pri podpore zdravia mozgu dojčiat a detí. Prínosy DHA pre mozog však nie sú obmedzené len na rané štádiá života. Aj v neskoršom veku DHA podporuje kognitívne funkcie spojené s pamäťou či schopnosťou učiť sa.

Zdravé oči a zrak

Ako sme spomenuli vyššie, DHA vplýva aj na zdravie očí a ostrosť zraku. Je dôležitá, pretože zaisťuje správnu funkciu určitých buniek v sietnici a môže tiež pomôcť očiam v boji proti oxidačnému stresu. Tehotným ženám sa odporúča prijímať aspoň 300 miligramov DHA denne.

Vyrovnaná nálada

Najnovšie štúdie zistili, že omega-3 mastné kyseliny sú taktiež spojené s vašimi náladami. Hoci výskumníci zatiaľ nemajú jasno v konkrétnych mechanizmoch riadených EPA a DHA, ukázali, že omega-3 zohrávajú úlohu pri podpore nálady. Nedostatočný príjem omega-3 mastných kyselín bol počas popôrodného obdobia spájaný so zníženou náladou, ukázal výskum Americkej asociácie pre tehotenstvo.

Imunitná funkcia

Medzi ďalšie priaznivé účinky omega-3 mastných kyselín zaraďujeme ich schopnosť pomôcť telu dosiahnuť potrebnú rovnováhu, a to vďaka ich silným antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam.

Zdravie kostí

Omega-3 tiež môžu podporiť zdravie vášho pohybového aparátu, nech sa nachádzate v akejkoľvek vekovej kategórii. Najmä u žien platí, že pomáhajú regulovať kostný obrat a prispievajú k rovnováhe vápnika.Zdroj: plnielanu.sk, mindbodygreen.com
Odporúčame