Proti osteoporóze, bolestim hlavy i kŕčom: Naservírujte si makový olej

Olej

thinkstockphotos.com

Makový olej zlepšuje chuť jedál a má mnoho pozitívnych účinkov. Okrem toho sa dá skvele využiť aj na pleť či vlasy.

Maková štrúdľa, buchty alebo šúľance s makom či rozličné druhy koláčov s makovou náplňou patria k obľúbeným slovenským pokrmom. V poslednom období získalo na popularite makové mlieko, pripravené z maku a vody, ktoré sa dá ľahko urobiť v pohodlí domova. Mnoho pozitív má aj makový olej, získaný lisovaním za studena zo zrelých zrniečok maku siateho.  S obľubou ho využívajú vo Francúzku či v Nemecku. Je bohatý na zdravé tuky, vápnik, horčík, draslík, fosfor a železo. Z vitamínov skupiny B sú zastúpené hlavne vitamíny B1 a B12. Nechýba v ňom ani vitamín E.

Makový olej ako pomoc pri osteoporóze

Riziko vzniku osteoporózy sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom. Ohrozené sú hlavne ženy v období klimaktéria. Jednou z foriem prevencie je zabezpečenie dostatočného prísunu vápnika spolu s vitamínom D, ktorý napomáha jeho vstrebávaniu. Bohaté množstvo kalcia a aj fosforu sa nachádza i v makovom oleji.

  • Náš tip: V prípade, že trpíte osteoporózou, konzumujte každý deň makový olej a niekoľkokrát týždenne si doprajte avokádo, ktoré má protizápalové účinky.

Mohlo by vás zaujať: Potrebujete doplniť vápnik? Zabudnite na mlieko, dajte si mak!


Zmierňuje svalové kŕče

Svalové kŕče sú často spojené s nedostatkom horčíka v ľudskom organizme. Ak trpíte týmto problémom, pravidelné užívanie makového oleja vám pomôže aj v tomto smere (sto gramov maku pokryje dennú potrebu horčíka skoro na 90 percent).

Poradí si so suchou pokožkou, nechtami i vlasmi

Makový olej je vhodný aj na vonkajšie použitie. Oceníte ho vtedy, keď je pokožka nadmerne vysušená, sčervenaná a olupuje sa. Odporúča sa použiť i pri kožných problémoch, napríklad ekzéme, lupinách a aj na oslabené vlasy so sklonom k vysúšaniu.

  • Náš tip: Ak pravidelne použijete makový olej v kombinácii s ružovou vodou na pokožku okolo očí, postupne dôjde k výraznému vyhladeniu vrások okolo očí. 

Mohlo by vás zaujať: Olivové oleje v našich obchodoch: Od top kvality majú poriadne ďaleko


Zdravé tuky sú prevenciou kardiovaskulárnych ochorení

V makovom oleji sú bohato zastúpené esenciálne mastné kyseliny, a to hlavne polynenasýtené (cca 70 %) a mononenasýtené mastné kyseliny (cca 15 %).  Na kardiovaskulárny aparát má pozitívny vplyv hlavne kyselina linolová. Kyselina olejová sa zasa dáva do súvislosti s nižším výskytom rakoviny.

Upokojuje a zmierňuje bolesť hlavy

Olej získaný zo zrniečok ma blahodarne účinky aj na psychiku. Zásluhu majú na tom hlavne nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny zo skupiny B a magnézium.

Pomôže i pri anémii

Anémia sa prejavuje slabosťou, únavou, dýchavičnosťou, závratmi, bolesťami hlavy, bledosťou či búšením srdca. Najčastejšie je spojená s nízkou úrovňou železa v krvi. Mak, a teda aj makový olej sú bohatou zásobárňou železa.


Mohlo by vás zaujať: Pestrecový olej pre vaše telo: Proti pečeňovým problémom aj pre lepší sex


Je zdrojom energie

Už atléti v starom Grécku používali na zvýšenie sily i posilnenie zdravia zmes maku, medu a vína. Makový olej je teda vhodným doplnkom jedálnička v období zvýšenej fyzickej námahy a psychickej vyčerpanosti.

Ako chutí najlepšie?

  • jemná maková chuť i aróma umožňuje užívať makový olej priamo, odporúčané dávkovanie je zvyčajne jedna čajová lyžička ráno nalačno a večer pred spaním
  • je stvorený na dochutenie ovocných i zeleninových šalátov, ovocných polievok, omáčok, doliek, palaciniek a lievancov
  • možno ho skombinovať s inými rastlinnými olejmi a využiť pri masážach

Náš tip: Konzumované pečivo pokvapkajte makovým olejom, bude nielen zdravšie, ale aj chutnejšie.


Spoznajte zázračné lieky prírody>>


Dajte si pozor na skladovanie

Makový olej sa odporúča skladovať v chladničke, teda na chladnom a tmavom mieste. Po otvorení by mal byť skonzumovaný do troch mesiacov, pretože rýchlo zožltne a zhorkne.


Používate makový olej? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti s ním v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame