Omilostené vajíčka dostali zelenú: Čo všetko ste o nich možno netušili?

vajcia

thinkstockphotos.com

Uvarené natvrdo alebo namäkko, pošírované, ako omeleta či praženica. Vajíčka majú v kuchyni naozaj všestranné využitie a mali by obsadiť nezastupiteľné miesto v našom jedálnom lístku. Dlhé roky bojovali s nálepkou vysokého cholesterolu, no v súčasnosti sú odborníkmi na výživu opisované ako výživná superpotravina. Zistite, prečo by ste vajcia mali pravidelne konzumovať a ktoré zaujímavé fakty ich robia výnimočnými.

Vajíčka v číslach

Hoci si značnú popularitu postupne získavajú aj drobné prepeličie vajcia alebo nadrozmerné pštrosie, najčastejšie sa v našich domácnostiach konzumujú práve tie slepačie. V regáloch jednotlivých predajní sú dostupné vo viacerých veľkostiach, preto odborníci prepočítali ich výživovú hodnotu na 100 g suroviny. Čo všetko v tejto hmotnosti vajíčka nájdeme?

  • 155 kcal
  • 10,6 g lipidov
  • 373 mg cholesterolu
  • 13 g proteínov
  • 1,12 g sacharidov
  • 75 g vody
  • vitamíny: A, D, E, K a viaceré zo skupiny B
  • minerály: vápnik, železo, horčík, fosfor, sodík, draslík, zinok

Mohlo by vás zaujať: Vyhadzujete vajcia zo svojho jedálnička? Robíte chybu, sú totiž na nezaplatenie


Sú priateľské k našej postave

Obdobie, kedy vajíčka bojovali s nálepkou pôvodcu srdcovocievnych ochorení, je už, našťastie, za nami. Vďačíme za to viac než 40-ročnému výskumu, ktorý preukázal, že produkty sliepky domácej môžu byť súčasťou racionálnej výživy. „Proteíny z takých potravín, akými sú vajcia, nám pomáhajú udržať si pocit plnosti a zasýtenia počas celého dňa,“ vysvetľuje dietologička Jennifer Christman z Baltimoru. A ďalej dodáva: „Vajcia počas chudnutia zohrávajú dôležitú úlohu v tom, že udržiavajú svalovú hmotu. Svalové tkanivo totiž zrýchľuje metabolizmus.“ Ak vyššie uvedené údaje rozmeníme na drobné, zistíme, že vajce veľkosti L obsahuje približne 70 kcal a 6 g bielkovín. Keďže zhadzovanie prebytočných kíl si vyžaduje nižší energetický príjem ako výdaj, vajcia sa javia ako skvelá voľba.

Ocenia ich aj nadšenci pre fitnes

Proteíny sú dôležité nielen v procese chudnutia, ale aj po cvičení, kedy telo regeneruje ťažko namáhané svalové tkanivá a produkuje tie správne aminokyseliny – stavebné kamene jednotlivých svalových vlákien. „Keď sa klienti snažia dostať do formy, vždy im radím, aby do každého jedla zahrnuli zdroj bielkovín,“ prezrádza dietologička Carissa Bealert z Floridy. Ako vyvážený príklad uviedla vajce uvarené natvrdo s čerstvým ovocím alebo celozrnným krekrom.


Mohlo by vás zaujať: Pravda o vajíčkach: Pomáhajú proti starnutiu aj počas diéty

 


Na farbe škrupiny nezáleží

To, akej farby je samotný vápenatý obal slepačieho vajca, by malo byť pre koncového spotrebiteľa úplne nepodstatné. Odtieň škrupiny totiž na kvalitu a výživovú hodnotu vajca nemá absolútne žiaden vplyv. Naznačuje len to, akého plemena je samotná autorka tohto prírodného produktu. Sliepky s bielym perím zvyčajne znášajú biele vajcia a sliepky s hnedočerveným perím znášajú hnedé vajcia.

Žĺtok ukrýva viac než dosť

Oveľa zaujímavejšia je farba vaječného žĺtka, ktorá prezrádza, na akej potrave je sliepka odchovaná. Domáce sliepky najčastejšie znášajú vajcia s tmavožltým obsahom, pretože sa pohybujú voľne a majú dostatok zelených rastlín. Stredne žltý žĺtok naznačuje krmivo založené na obilí a lucerne. Svetlý žĺtok je zase výsledkom potravy pozostávajúcej zo pšenice a jačmeňa. Samotná farba žĺtka má však takisto nulový dopad na výživovú hodnotu vajca.

Pre úplnosť je nutné uviesť, že práve žĺtok bol pre obsah cholesterolu a lipidov mnohými výživovými expertmi zatracovaný. Súčasne je však cenným zdrojom vitamínu D, ktorý si organizmus za zvyčajných podmienok tvorí vďaka pôsobeniu slnečných lúčov.


Mohlo by vás zaujať: Vajíčka sa nestratia v žiadnej kuchyni: Poslúžia na raňajky, obed aj večeru


Fakty, ktoré sa oplatí vedieť

  1. Ak chcete vedieť, či je vajíčko surové alebo uvarené, stačí ho roztočiť. Uvarené vajce sa roztočí s ľahkosťou, zatiaľ čo vajce s tekutým obsahom sa začne kolísať.
  2. Ak vám vajce spadne na zem a rozbije sa, najrýchlejšie ho upracete tak, že ho zasypete hrubou vrstvou soli.
  3. Vajce viac zostarne, ak ho necháte 1 deň pri izbovej teplote, než v prípade, že ho týždeň skladujete v chladničke.
  4. Priemerná sliepka znesie od 300 do 325 vajec za rok.
  5. Čím je sliepka staršia, tým väčšie vajcia znáša.

Tvoria vajcia súčasť vášho jedálnička? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame