Najčastejšie mýty o zdraví, ktorým veríme (takmer) všetci: Spoznávate ich?

Šokovaná žena s mobilným telefónom v ruke

Nie všetky mýty o zdraví sa zakladajú na podložených vedeckých dôkazoch (Zdroj: GettyImages)

Stokrát opakovaná lož sa vraj stáva pravdou. To rozhodne neplatí o mýtoch, ktoré sa týkajú zdravia. Možno aj vy sa nevedomky dopúšťate mnohých chýb v nádeji, že si zlepšíte zdravie. Opak je však pravdou. Toto sú tie najčastejšie klamstvá o zdraví, ktorým sa vám neoplatí veriť.

1. Jedlo ostane čisté, ak ho do 5 sekúnd zodvihnete zo zeme

Počuli ste o 5 sekundovom pravidle? Hovorí, že ak sa vám jedlo podarí zdvihnúť zo zeme do piatich sekúnd, ostane čisté. Nie je to tak. Aj za krátky čas sa kúsky potravy dokážu kontaminovať rôznymi baktériami. Dosvedčuje to štúdia publikovaná v Applied and Environmental Microbiology. Tu platí priama úmera. Čím dlhšie leží jedlo na zemi, tým viac mikroorganizmov na ňom nájdeme. Najviac sa kontaminujú potraviny, na ktoré sa prilepí špina rýchlosťou blesku. Napríklad melón, cukríky či chlieb.


Mohlo by vás zaujať: Najznámejšie mýty o zdraví, výžive a chudnutí: Pozrite, ktoré to sú


2. Konzumácia vajíčok je nebezpečná pre naše zdravie

Pamätáte sa na doby minulé, v ktorých sa odporúčala konzumácia aspoň 1 vajíčka denne? Potom sa vo veľkom začalo vravieť o škodlivosti konzumácie v súvislosti so zvyšovaním cholesterolu. Pokiaľ nemáte problém s vysokým cholesterolom, pokojne si môžete dopriať 1-2 vajíčka denne. Sú významným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré pozitívne ovplyvňujú rôzne metabolické procesy v našom tele.

3. Balená voda je zdravšia ako tá z vodovodného kohútika

Tento mýtus na väčšine územia Slovenska neplatí. Ako uvádza portál Čo pijeme, až 86% domácností u nás má prístup k pitnej vode z vodovodu. Tá spĺňa prísne hygienické normy a preto ju môžete piť. Stačí, keď ju na pár minút necháte odstáť, aby sa zbavila prebytočného chlóru.

4. Jedenie pred spaním spôsobuje priberanie

Priberanie nespôsobuje čas na hodinách, ale zloženie stravy a kalorický príjem. Neexistuje žiadna „zázračná“ hodina, po ktorej by ste mali prestať jesť. Všeobecne sa neodporúča konzumovať ťažké jedlá dve hodiny pred spaním. Ak však máte na nejakú maškrtu chuť aj neskôr večer, pokojne si ju z času na čas doprajte. Môže to byť proteínový kokteil, zdravá tyčinka s nízkym obsahom cukru či kúsok ovocia.


Mohlo by vás zaujať: 5 mýtov o zdraví, ktoré musíte odhaliť ešte dnes: Týmto poverám už neverte


5. Krémy na opaľovanie stačí používať len vtedy, keď svieti slnko

Pokiaľ ste aj vy verili tomuto mýtu, možno ste už aj na vlastnej koži pocítili jeho škodlivosť. A to doslova. Slnko svieti aj cez mraky a rovnako sa môžete spáliť nielen v lete, ale aj v zime. Ak chcete ochrániť svoju pokožku, naučte sa ho používať pravidelne.

6. Zo sacharidov sa priberá

Mnohé diéty sú založené na úplnom vylúčení sacharidov. Zemiaky, ryža, cestoviny a iné potraviny sú absolútne tabu. Podľa štúdie publikovanej v American Journal of Clinical Nutrition, sacharidy nie sú také škodlivé, ako sa zdalo. Dokonca pomáhajú schudnúť. Treba si však uvedomiť, že nie je každý je rovnaký. Pri redukcii hmotnosti sa odporúča vylúčiť rafinované cukry a výrobky z bielej múky.

7. Ak pôjde von s mokrými vlasmi, prechladnete

Aj s týmto mýtom sme sa stretávali predovšetkým v detstve. Vedci sa v roku 2005 rozhodli overiť pravdivosť tohto výroku v praxi. Pokiaľ nie ste chorí a vyjdete von s mokrými vlasmi, neochoriete. Ak však už bojujete s nejakým respiračným ochorením, vychádzka môže urýchliť vypuknutie choroby.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame