Ako využiť opadané lístie na jeseň? Tomuto neuveríte, poslúži vám ako skvelý pomocník pre úrodu aj kvety!

hrabanie lístia

Čo s popadaným lístím v záhrade? (Zdroj: GettyImages)

Jeseň je tu a v záhradách sa čoskoro začne hromadiť opadané lístie. Mnohí ho pravidelne zhrabávajú a vyhadzujú. A to je škoda. Lístie sa dá totiž využiť tak, že z toho bude mať záhrada úžitok.

Počuli ste už o hrabanke? Ak kopy lístia, ktoré sa vám tvoria v záhrade, sústredíte na jednom mieste, po ich rozpade vznikne takzvaná listová hrabanka alebo listovka. Ide o kompost, ktorého fyzikálne vlastnosti sa líšia podľa druhu drevín, ktorých lístie bolo použité. Zaujímavosťou je, že listy väčších stromov obsahujú až dvojnásobné množstvo minerálov, ako hnoj. Listový kompost dokáže skvalitniť každú pôdu – ťažkú hlinitú odvzdušní, piesočnatej zase zabráni vo vysychaní.

Ako na to?

Na hrabanku možno použiť akýkoľvek druh lístia, jeho zber je najlepšie realizovať pomocou kovových hrablí s dlhými lamelami. Na uloženie možno použiť bežné nádoby na klasický kompost, zaobídete sa však aj bez nádoby – stačí jednoducho lístie nazhŕňať na hromadu. Ak listy polámete alebo rozdrvíte, listovka bude hotová oveľa rýchlejšie. Na rozlámanie môžete použiť záhradnú drvičku, alebo dať lístie do vriec, pošliapať po ňom, a potom ho vysypať.

Aby sa začalo rozkladať naozaj rýchlo, je vhodné pridať doň dusík. Pomôže vám trocha hnoja, rovnakú službu však urobia aj zvyšky ovocia a zeleniny či pokosená tráva. Hromadu s lístím treba približne raz za tri týždne otočiť, aby sa k aerobným mikróbom, ktoré podporujú rozklad materiálu, dostal vzduch. Táto pravidelná starostlivosť o lístie sa vám postará o kvalitný kompost na jarnú výsadbu.

Aj na zimnú perinu

Keď budete lístie zhrabávať na kopu, ponechajte približne desaťcentimetrovú vrstvu pod stromami, kríkmi, krovinami a na kvetinových a zeleninových záhonoch. Vhodné je zľahka ho zapracovať do záhonov pomocou kypriacej motyky a zakryť trochou zeminy, aby ho nerozfúkal vietor. Lístie vám zabezpečí čerstvý humus, ktorý na jar dodá rastlinám potrebné živiny.

Prikrytie záhonov má aj inú funkciu. Poslúži ako perina na zazimovanie rastlín, ktoré majú tendenciu v zime presychať. Vďaka listovej prikrývke budú rastlinky udržiavané v teple a ľahšie zvládnu holomrazy. Na jar však nezabudnite všetko zvyšné lístie odstrániť, aby sa k rastlinám dostal čerstvý vzduch aj slnečné svetlo.


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame