Operácia v narkóze: Ako sa na ňu pripraviť a čo očakávať po prebudení?

Pacient

thinkstockphotos.com

Operačný zákrok nie je veru pre nikoho príjemným zážitkom. Avšak sú situácie, keď si jednoducho nevyberiete a pod nôž si ľahnúť skrátka musíte. Aké predoperačné vyšetrenia je potrebné absolvovať, ako vyzerajú chvíle tesne pred uspatím, ako prebieha samotná narkóza a čo vás čaká po prebudení?

Krvný obraz aj EKG

Pred operáciou musíte absolvovať stretnutie s anestéziológom. Tomu zväčša predchádza nutnosť vykonania určitých predoperačných vyšetrení. Medzi ne patrí napríklad odber krvi na stanovenie vášho krvného obrazu, či vyšetrenie srdca pomocou EKG. „Pacient musí mať vykonané laboratórne vyšetrenia krvi, moču, ktoré sa zväčša realizujú v ambulancii obvodného lekára a interné predoperačné vyšetrenie, ktoré vykonáva lekár internista. Rozsah vyšetrení sa prispôsobuje typu operačného výkonu a zdravotnému stavu pacienta. Na ambulancii internistu sa vykoná EKG vyšetrenie a zhodnotí sa celkový stav s ohľadom na plánovanú operáciu,“ vysvetľuje anestéziológ, MUDr. Rudolf Pelikán, námestník riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť Všeobecnej nemocnice Komárno, ktorá je prevádzkovaná neziskovou organizáciou FORLIFE.

Pred tým, než si ľahnete pod nôž

Väčšina nemocníc má v súčasnosti tzv. anestéziologickú ambulanciu, na ktorej sa vyšetrujú pacienti, ktorí majú plánovaný nejaký operačný zákrok. „Samotné vyšetrenie na spomínanej ambulancii nie je zvlášť komplikované a zväčša sa vykonáva na konci istého reťazca, štandardne určených krokov. Operatér, resp.  pracovisko indikujúce operačný zákrok, zväčša pacienta poučí o potrebe a rozsahu predoperačných vyšetrení vzhľadom na charakter operačného zákroku a typ pacienta (jeho vek, eventuálne pridružené ochorenia, alebo napríklad predchádzajúce známe zdravotné problémy),“ vysvetľuje špecialista, MUDr. Pelikán. V samotnej anestéziologickej ambulancii sa zhodnotia predchádzajúce výsledky vyšetrení a zisťuje sa aktuálny  zdravotný stav pacienta.  Pacient dostáva tiež cielené otázky, potrebné pre samotný výkon anestézy. Často sa vyplňuje dotazník s určenými otázkami, napríklad aj ohľadom fajčenia či pitia alkoholu. Nevyplatí sa na dané otázky klamať, pretože úspešná narkóza závisí od čo najpresnejších údajov. Toto vyšetrenie sa vykonáva 2 – 3 dni pred zákrokom. Dostanete na ňom poučenie a určia na ňom vhodný typ anestézy pre vás.


Mohlo by vás zaujímať: Výmena kĺbu vám môže uľahčiť život: Čo všetko od tejto operácie očakávať?


Pred operáciou nejedzte ani nepite

Človek pred operáciou má byť nalačno, teda 5-6 hodín pred ňou by nemal jesť a ani piť. Pokiaľ to však nevydržíte, v súčasnosti sa toleruje zhruba 1 dcl čírej tekutiny, najlepšie vody max. 2 hodiny pred zákrokom. „Pokiaľ pacient užíva nejakú chronickú medikáciu, nie každá sa odporúča vynechávať, presné poučenia by však mal dostať pacient pri predanestetickom vyšetrení. Lieky na vysoký krvný tlak sa napr. ponechávajú, ale napr.anopyrin a iné lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi sa vynechávajú,“ ozrejmuje MUDr. Pelikán, ktorý zároveň dodáva, že asi 30 minút pred samotným výkonom pacienti podľa zvyklostí pracoviska, typu výkonu a zdravotného stavu, dostávajú aj liek na zníženie psychického napätia (napr. vo forme tabletky).

Čo spôsobí, že zaspíte a necítite nijakú bolesť?

Samotná anestézia je podávanie kombinácie liekov so silným hypnotickým (spôsobujúce  hlboký spánok) a analgetickým účinkom. Podávať sa môžu do žily, resp. ak sa jedná o celkovú anestézu, môžu pacienti anestetikum aj vdychovať. „Sú však  rôzne iné možnosti a typy anestézie, kde sa lokálne anestetikum podáva do takej oblasti, čo následne zabezpečí nebolestivosť zákroku (lokálne znecitlivenie, alebo znecitlivenie končatiny, dolnej polovice tela, napríklad pri pôrode). Vtedy je pacient zväčša pri vedomí, podľa potreby a možností je však možné podať pacientovi niečo na upokojenie (ľahké sedatívum),“ hovorí odborník. Pacient pod vplyvom anestetík  necíti nijakú bolesť, čo sa sleduje pomocou reakcií pacienta a jeho základných životných funkcií.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Je narkóza nebezpečná?

V dnešnej dobe už lekári pracujú s modernými medikamentami, ktoré sú vysoko bezpečné, takže riziko poškodenia zdravia je veľmi nízke. „Pri každom výkone prichádza do úvahy rôzna paleta komplikácií, tie závažné sú však pri dobrej príprave a správne vedenom výkone mimoriadne raritné,“ ubezpečuje skúsený anestéziológ, MUDr. Pelikán. Počas každej anestézie je podľa slov odborníka pacient monitorovaný. Sú sledované základné životné funkcie ako krvný tlak, pulz, hodnoty kyslíka v krvi a ďalšie štandardne určené parametre.

Podľa odborníka je pre maximálnu bezpečnosť potrebné optimalizovať zdravotný stav pred výkonom a zabezpečiť všetky štandardné postupy k výkonu, aj s ohľadom na možný vznik komplikácií.

Po operácii vás budú sledovať

Po operácii je pacient bezprostredne sledovaný minimálne 2 hodiny na pooperačnej izbe – sledujú sa základné životné funkcie a dávajú sa protibolestivé lieky. „Po prebudení sa môžu prechodne vyskytovať symptómy ako zimnica, či zmätenie, často si tiež ľudia nepamätajú, čo tesne pred operáciou robili. Všetky symptómy sa však vyskytujú len prechodne,“ dodáva na margo témy MUDr. Rudolf Pelikán z komárňanskej nemocnice. Po operácií sa neraz niekoľko hodín nemôže piť ani jesť.


Podstúpili ste už operáciu, pri ktorej vám museli poskytnúť narkózu? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame