Výmena kĺbu vám môže uľahčiť život: Čo všetko od tejto operácie očakávať?

Kĺby

flickr.com/uuoinc

Bolesti kostí, prudké či pálivé, objavujúce sa spočiatku len pri záťaži, no postupom času neprestávajúce ani v pokoji. Častokrát je jediným riešením tohto problému výmena, resp. umelá náhrada problémového kĺbu. Aké sú príčiny vzniku tejto situácie a je potrebné sa jej obávať? Odpovedá špecialista na danú problematiku, ortopéd MUDr. Tomáš Jakubík.

Najčastejšia príčina je artróza

Okrem úrazov  je najčastejšou príčinou vzniku artrózy, ktorá nie raz vedie ku náhrade kĺbu, nadmerná záťaž: „Existuje veľká škála príčin vzniku tejto choroby. Artróza je ochorenie z preťaženia kĺbov, častokrát spojené s nadváhou, nadmernou námahou, vrodenými zmenami na kĺboch, pôsobením rôznych chemických látok, či žiarenia, napríklad po chemoterapiách. To je sekundárna artróza, ktorej príčina sa dá zistiť. Poznáme však aj primárnu artrózu, ktorej pôvod sa nedá definovať, resp. nie je jasný. Samozrejme príčinou môžu byť aj rôzne systémové ohorenia, či úrazy v podobe zlomenín, kedy dôjde ku zlomenine napríklad krčka v bedrovom kĺbe a ten sa musí následne vymeniť za umelý,“ vysvetľuje MUDr. Tomáš Jakubík, zo súkromnej ortopedickej kliniky v Bratislave, Clinica Orthopedica.


Mohlo by vás zaujímať: Prípravky na artrózu: Účinná pomoc alebo vyhodené peniaze?


Kto by si mal dávať väčší pozor?

„Sú to najmä športovci, ľudia, ktorí nadmerne zaťažujú kĺby, alebo majú nadmernú hmotnosť, ľudia, ktorí podstupujú nadmernú záťaž kĺbov, resp. záťaž neprispôsobia,“ hovorí MUDr. Jakubík. Jednať sa môže aj o ťažko pracujúcich a namáhaných ľudí, ženy po viacerých pôrodoch, rovnako by sa však mali mať na pozore aj alkoholici, silní fajčiari, či ľudia trpiaci obezitou, resp.  nadváhou.

Osteoporóza nie je príčinou

Mnoho ľudí si myslí, že za výmenou bedrového kĺbu v staršom veku, najmä u žien, je aj známa choroba kostí – osteoporóza. No nie je to pravda. MUDr. Tomáš Jakubík vysvetľuje prečo: „Osteoporóza nie je príčinou výmeny bedrového kĺbu. Môže sa vyskytnúť, čo je najmä u žien pomerne časté, no znamená to len sťaženie liečby, resp. to, že pacient sa ťažšie operuje. Je teda komplikáciou, no určite nie samotným dôvodom.“

Riziko stúpa vekom

Čím je človek starší, tým opotrebovanejšie kĺby má a tým sa aj zvyšuje šanca, že raz bude nutné ich vymeniť. Takéto problémy sa však netýkajú len starších ľudí. V dnešnej dobe podstupujú výmeny kĺbov úplne bežne už 40 roční a mladší ľudia. „Samozrejme, čím sú ľudia starší, tým je riziko vyššie a počet pacientov narastá. No zároveň, čím je človek starší, tým je operácia problematickejšia a ťažšia. Mladší ľudia častokrát váhajú či prísť a radšej trpia, jedia lieky od bolesti a operáciu odsúvajú na neskôr, čo nie je správne,“ ozrejmuje MUDr. Tomáš Jakubík.


Mohlo by vás zaujímať: Vyhnite sa boľavým kĺbom a osteoporóze: Pomôcť vám môže žraločia chrupavka


Netreba sa báť – život bez bolesti za to stojí

Špecialista na ortopédiu tvrdí, že sa tejto operácie vôbec netreba obávať. Podľa neho je naopak vykúpením z neústupnej bolesti a odriekania: „Niektorí ľudia s nižším vekom sa boja, že po operácii sa ich aktívny život skončí. No to nie je pravda – práve naopak. Tým, že budú zoperovaní, sa ich kvalita života vždy len zlepší. Nebudú obmedzení pohybovo, budú môcť športovať, vykonávať všetky činnosti ako ostatní normálni ľudia – hrať tenis, byciklovať, robiť turistiku a to navyše bez potreby užívania akýchkoľvek liekov,“ vysvetľuje ortopéd.

Koľko vydrží umelý kĺb?

„Dnešné moderné kĺby vydržia pokojne tridsať rokov a preto nie je potrebné čakať s výmenou do vyššieho veku,“ upresňuje MUDr. Jakubík. Každý pacient sa posudzuje individuálne a lekár rozhodne, aký druh kĺbu mu bude voperovaný. V súčasnosti sa najviac používajú tri druhy náhradných protéz:

  • cementové – tie sa používajú najmä u starších ľudí
  • necementové – napríklad titánové, ktoré sú však drahšie a sú určené skôr pre mladších ľudí
  • hybridné – kombinované, ktoré sa používajú v individuálnych, resp. komplikovanejších prípadoch, napríklad u pacientov s rakovinou

Mohlo by vás zaujímať: Boľavé kĺby vás už trápiť nemusia: Pomôžte si účinnými ľudovými receptami


Ako dlho trvá liečba po operácii?

V súčasnosti sa liečba posúva zo dňa na deň dopredu. „Po operácii bedrového kĺbu od nás odchádzajú pacienti domov už na tretí deň po operácii a to ako chodiaci ľudia. Dôležitý je spôsob zoperovania, typ protézy, prax a šikovnosť lekára, veľkosť rezu, krvné straty… Pacient už na druhý deň rehabilituje, učí sa ako cvičiť s operovanou nohou a pred odchodom domov musí jednoducho vedieť sám zájsť na toaletu. Dôležité je, aby bol sval čo najskôr namáhaný. Záleží aj na tom o koho sa jedná. Pri mladšom človeku je rekonvalescencia o niečo rýchlejšia. Človek chodí po operácii asi 6 týždňov na obidvoch barlách a potom nejaké obdobie s jednou barlou. Záleží aj od toho, ako poctivo pacient doma cvičí,“ vysvetľuje špecialista na ortopédiu, MUDr. Tomáš Jakubík z Clinica Orthopedica.

Aké sú komplikácie?

Každá operácia, takže rovnako aj výmena bedrového kĺbu či iných kĺbov, so sebou nesie určité riziká. Jedným z nich je samotná narkóza, ktorá je však dnes už na vysokej úrovni a považuje sa za minimálne riziko. „Asi najvážnejšou komplikáciou je infekcia. Výmeny kĺbov sa však operujú na špeciálnych superaspetických sálach. Riziko infekcie je nebezpečné a preto je potrebné dávať na to pozor. Pri každej operácii existuje aj riziko trombózy, kvôli ktorému pacienti užívajú krátku dobu aj lieky proti zrážanlivosti krvi,“ upresňuje špecialista.


Máte vy alebo vaši známi skúsenosti s umelým kĺbom? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/uuoinc, flickr.com/uuoinc, Nela
Odporúčame