Opuch nôh, studené končatiny, únava: Ste dostatočne prekrvení?

Relax

thinkstockphoros.com

Správna cirkulácia krvi je pre organizmus nevyhnutná. Krv totiž prepravuje dôležité živiny a kyslík do všetkých častí nášho tela. Akýkoľvek problém s krvným obehom môže viesť k rade ďalších zdravotných problémov a ak sa nelieči, môže dôjsť aj k vážnemu poškodeniu mozgu, srdca, pečene, obličiek či končatín.

Problémy s krvným obehom a cirkuláciou krvi mávajú niekoľko príčin. Najčastejšou z nich je ateroskleróza, inak povedané kôrnatenie tepien. To môže byť dôsledkom ďalších zdravotných problémov ako je cukrovka, ochorenia srdca, obezita alebo vznik krvných zrazenín. V najhorších prípadoch môže nastať aj infarkt, mŕtvica a dokonca aj smrť. Za tento stav býva často zodpovedné aj fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, poruchy príjmu potravy a dokonca aj tehotenstvo. Rozpoznaním symptómov nesprávne fungujúceho krvného obehu môžete začať okamžitú liečbu a predísť tak zdravotným ťažkostiam.

Opúchajú vám dolné končatiny

Ľahšie opuchy končatín môžu byť následkom dlhšieho státia, či sedenia, vysokého príjmu soli, podvýživy, obezity, starnutia, sedavého spôsobu života, či tehotenstva. Pokiaľ však máte pocit, že vám nohy opúchajú až príliš, môže sa tak stať v dôsledku zlého krvného obehu. Vzhľadom na nedostatočné prekrvenie obličky nie sú schopné udržať tekutinu v krvných cievach, kam patrí. To spôsobí, že sa z nich dostane von usadí sa v okolitých tkanivách, a tak vzniká opuch. Ak ste teda spozorovali opuch v akomkoľvek rozsahu, zdvihnite nohy nad úroveň svojho srdca. Opuch ustúpi akonáhle sa cirkulácia krvi zlepší.


Mohlo by vás zaujať: Krvné zrazeniny v žilách a tepnách môžu zabíjať: Ako rozoznať nebezpečenstvo?


Tŕpnu vám ruky i nohy

Pocit znecitlivenia v niektorých častiach tela, najmä v horných aj dolných končatinách, môže byť tiež príznakom zlého krvného obehu. K ďalším dôvodom znecitlivenia patrí sústavný tlak, vystavenie chladu, dočasná nervová kompresia, sedavý spôsob života a nedostatok vitamínu B12 alebo horčíka. Rovnako však môže ísť o symptóm syndrómu karpálneho tunela, diabetes, roztrúsenú sklerózu a zníženú činnosť štítnej žľazy.

Máte studené chodidlá a dlane

Optimálny prietok krvi pomáha udržiavať zdravú telesnú teplotu. Ak je však prerušený, telo nemôže udržať normálnu teplotu, čo má za následok chladné dlane i chodidlá. Kvôli zlému krvnému obehu totiž krv nie je schopná dostať sa do najvzdialenejších častí tela ako sú prsty na rukách a nohách. Znížená hladina kyslíka v bunkách môže viesť k ochladeniu končatín. Medzi ďalšie príčiny chladných končatín patrí znížená činnosť štítnej žľazy, Raynaudov syndróm a periférna neuropatia.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Ste rýchlo a často unavený

Únava je častým prejavom fyzickej námahy alebo užívania množstva liekov. Neustály alebo veľmi často sa vracajúcu pocit únavy môže tiež znamenať nedostatočný prívod krvi do rôznych častí tela. To spôsobí, že orgány majú problém plniť svoje bežné povinnosti. Nedostatočná cirkulácia krvi má vplyv aj na svaly, pretože nie sú zásobované dostatkom kyslíka a živín. Spolu s únavou môžu niektorí ľudia dokonca trpieť aj dýchavičnosťou, nedostatočnou výdržou a boľavým svalstvom. K iným príčinám únavy patrí nadmerná konzumácia alkoholu, nadmerný príjem kofeínu, nečinnosť, zlý spánok, nezdravé stravovacie návyky, úzkosť, depresia, smútok a stres.

Máte slabý imunitný systém

Nedostatočné prekrvovanie orgánom má priamy súvis s imunitným systémom. Kvôli zlej cirkulácii krvi vitamíny a minerály, ktoré telo potrebuje v boji proti infekcii, nie sú dodávané orgánom včas a v primeranom množstve. To ovplyvňuje schopnosť tela pre detekciu a odstránenie patogénov. Jednoducho povedané organizmus nie je schopný odhaliť a odstrániť látky spôsobujúce zdravotné ťažkosti. S oslabeným imunitným systémom potom ľahšie človek podľahne chorobe či si zapríčiní menšie poranenia, ktorých liečba navyše dlhšie trvá.


Mohlo by vás zaujať: Prírodná pomoc pre zlepšenie ciev: Ktoré potraviny a bylinky si treba dopriať?


Objavili sa vám kŕčové žily

Kŕčové žily na nohách môžu byť príznakom alebo aj dôsledkom zlého krvného obehu. Vzhľadom na nesprávny prietok krvi narastá tlak a spôsobuje, že žily nachádzajúce sa tesne pod povrchom kože, opúchajú, krútia sa a sú veľmi viditeľné. Kŕčové žily majú tendenciu objaviť sa na predkolení a sprevádzané sú bolesťou, svrbením, pocitmi pálenia a ťažoby v nohách. Kŕčové žily môže však vznikať ako dôsledok dedičnosti, obezity, zápchy, hormonálnych zmien, či sedavého zamestnania.

Zlepšite cirkuláciu

Pre svoje telo môžete niečo urobiť hneď teraz:

  • Hýbte sa –doprajte si minimálne prechádzku v svižnom tempe, výborná je aj pravidelná ranná rozcvička
  • Vyvarujte sa alkoholu a cigariet
  • Doprajte si chili papričky, obsahujú kapsaicín
  • Dbajte na pohodlné a dostatočne voľné oblečenie a topánky, nič by vás nemalo tlačiť
  • Zabudnite na prekrížené ruky či nohy
  • Ak chcete sledovať, nakoľko je vaša krv okysličná, môžete si kúpiť oxymeter

Máte skúsenosti s kŕčovými žilami? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphoros.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame