Dodajte vášmu interiéru punc jedinečnosti a originality: Vyskúšajte oranžovú farbu!

Oranžová farba v interiéri

Oranžová farba dokáže interiér pozdvihnúť (Zdroj: GettyImages)

Trendy v móde a v interiéri sa častokrát prelínajú. Aktuálne, medzi to najhorúcejšie z oblasti módy patrí rozhodne farebný komplet. Pustite farby aj do vašich príbytkov. Monotónne interiéry zariadené v strohej šedej, béžovej či bielej sú už dávno out. Skúste dať priestor oranžovej!

Táto farba rozžiari každú miestnosť a navyše, premení váš interiér v niečo jedinečné. Nikto predsa nechce bývať v domácnosti, ktorá sa takmer ničím nelíši od ostatných. Presvedčíme vás nasledujúcimi riadkami, že to je tá správna farba pre vás?

Oranžová farba a vplyv na náladu či zdravie

Doma sa chceme zrejme všetci cítiť dobre a tomu zodpovedá aj vhodný výber farby. O tom, že farby majú vplyv na našu psychiku zrejme netreba hovoriť. Oranžová sa spája s navodením pozitívnej energie, povzbudenia a radosti. Cítiť z nej zároveň teplo a ak zvolíte dobrý odtieň, dokáže vás aspoň v mysli preniesť na exotické, dovolenkové miesto.

Zaujímavý je aj fakt, že oranžová podporuje trpezlivosť a chuť do jedla. Čiastočný vplyv má aj na zdravie. Energia, ktorú v nás vyvoláva oranžová farba, údajne blahodarne pôsobí na naše pľúca, pankreas, slezinu a srdce.

Oranžový odtieň, ktorý je práve pre vás

Karen Haller, expertka na psychológiu farieb v jednom z rozhovorov uviedla, že je dôležité nájsť tón, ktorý rezonuje s vašou osobnosťou. Ak si vyberieme príliš sýtu či naopak, príliš jemnú farbu bez ohľadu na to, či to bude oranžová alebo iná farba, môže to na nás pôsobiť priam nepríjemne. Dôležitá je aj kombinácia oranžovej s inými farbami.

Ak podľa nej túžime po retro vzhľade, mali by sme sýtu oranžovú tzv. Tangerine Tango kombinovať s odtieňmi hnedej. Moderne bude pôsobiť s tyrkysovou či modrou a zábavne sa bude dopĺňať so žltou. Dizajnérka zase Lisa Christie hovorí, že oranžová sa dobre kombinuje so sivou a bielou. Výborným variantom je i spojenie so zelenou (predovšetkým s khaki odtieňom), ktorá v nás navodí zvláštny pokoj a rovnováhu, aká sa len tak nevidí.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Home by Chenice (@homebychenice)

Ako oranžovú použiť v interiéri?

  • Oživte starší nábytok – Vedeli ste, že oranžová farba pôsobí priam mládežnícky až roztopašne, preto je vhodné využiť ju aj v interiéroch, ktoré nie sú zariadené práve najmodernejším nábytkom?
  • Umiestnite ju do interiéru každého štýlu – Oranžová farba sa hodí do každého interiéru. Stačí, ak aj v monotónnom interiéri zvolíte drobné akcenty v odtieni oranžovej a razom sa rozžiari celý priestor. Stačí si nájsť vhodný odtieň. Ak máte radi noblesné a luxusom pôsobiace interiéri v štýle art deco, zvoľte odtieň Cantaloupe. Je jemný a nebude sa prebíjať s inými typickými prvkami charakterizujúcimi tento štýl. Uplatnenie nájde samozrejme aj v retro štýle, etnickom, pop art, rokoko a podobne.
  • Spravte z nej doplnkovú farbu – Oranžová farba je mimoriadne výrazná. Skôr ako na steny ju odporúčame na doplnky a textílie. Ak by sme do oranžovej zahalili všetky steny, pôsobilo by to priam nátlakovo. Toto tvrdenie však úplne neplatí v prípade izieb menších rozmerov, akými sú kúpeľne. Tu oranžová v kombinácii s bielou či šedou miestnosť opticky zväčší.
  • Vyberajte si, čo ňou zdôrazníte – Oranžová dokáže vytlačiť všetky ostatné farby a predmety do úzadia. Skrátka, stiahne na seba všetku pozornosť. Vyberajte preto uvážlivo, akú časť interiéru chcete zdôrazniť a na čo chcete pritiahnuť oči.
  • S čím ju nekombinovať? – Dvojica, ktorá si farebne nebude rozumieť, je čierna a oranžová. Bude pôsobiť priam agresívne. Dobré duo nevytvoríte ani pri kombinácii s fialovou, červenou a ružovou.

Presvedčte sa o kráse interiéroch zariadených s pomocou oranžovej farby v našej galérii!

 

Zdroj: www.plnielanu.sk, farlesk.sk, thedesignsheppard.com, fabgoose.com
Odporúčame