Orchidea z rodu Brassavola: Málo známa rastlina, ktorá vydrží všetko a dokonale skrášli akýkoľvek interiér

orchidea z rodu Brassavola

Orchidea z rodu Brassavola sa vďaka svojej odolnosti hodí do každej domácnosti, krásne prevonia a zveľadí interiér (Zdroj: Freepik/Chai6921)

Pri štyristo tisíc rastlinných druhoch na zemi je dosť prekvapivé, koľko málo z nich sa podarilo začať vo veľkom pestovať. Existujú však druhy, ktoré sa zdajú byť až nevysvetliteľne vzácne, a preto ich niektorí záhradkári prehliadajú aj napriek tomu, že sa vedia dokonale prispôsobiť podmienkam vášho domova. Jedným z najlepších príkladov takejto rastliny je aj nádherná orchidea z rodu Brassavola.

Obývačku skrášli počas celého roka, teplo jej nevadí

S ohromujúcim rozsahom druhov z teplejších oblastí planéty má len malá hŕstka schopnosť prežiť podmienky v priemernej obývačke. Kombinácia slabého svetla a vysokých teplôt v zime či pôsobenia ústredného kúrenia môže spôsobiť, že vzduchu vo vašom domove bude suchší, ako na Sahare. Takýto druh rastliny preto potrebuje byť odolný, aby bol schopný prekonať všetky takéto podmienky – a to práve Brassavola ľahko zvládne.

Brassavola pochádza z tropických pobrežných lesov Latinskej Ameriky. Na pestovanie doma je vhodná, pretože sa doslova vyžíva sa vo vysokých celoročných teplotách. Ak ju porovnáme napríklad s cymbídiou, ktorá potrebuje na kvitnutie naozaj chladnejšie a svetlé podmienky – čo je nemožné zabezpečiť bez veľkého skleníka – je prekvapujúce, že o nej veľa ľudí nemá toľko informácií.

Brassavole nechýba ani pekný vzhľad – má elegantné exotické krémové a žltozelené pretiahnuté kvety. Tieto úžasné kvety, ktoré vo voľnej prírode opeľujú napríklad motýle môr, vysielajú do ovzdušia každý večer nádhernú vôňu a keďže pochádzajú z trópov, kvitnú opakovane po celý rok.

Ideálna aj pre tých, ktorí často zabúdajú na polievanie kvetov

Keď získate zrelý a skutočne zdravý exemplár Brassavoly, nie je nezvyčajné, že vyprodukuje toľko kvetných klasov, až takmer vytvorí guľu kvetov. Brassavoly zvyknú mať dokonca aj mäsité, mierne zvinuté listy, ktoré im umožňujú vyrovnať sa s oveľa menším množstvom vody ako iné druhy orchidey – aj preto sú ideálne pre zábudlivejších ľudí.

Pestujte ich presne ako bežnejšie orchidey z druhu Phalaenopsis, ktoré pozná azda každý z nás. Brassavoly držte na svetlom mieste pri teplote 18 – 25 °C a raz za týždeň ich spŕchnite vodou. Keďže sa dajú pestovať celoročne, pri každom polievaní sa odporúča trochu ich aj pohnojiť vysoko zriedeným hnojivom.

Problém je v tom, že sa dajú ťažšie zohnať, avšak kto skúsi hľadať napríklad v kvalifikovaných záhradných centrách, určite ich nájde. Aj vďaka množeniu po malých častiach ich možno taktiež objednať aj zo špecializovaných online stránok.Zdroj: guardian.com
Odporúčame