Máte na záhrade jazierko? Takto ho udržíte čisté a krásne počas celého leta

Jazierko

gettyimages

Jazierka sú súčasťou mnohých záhrad a svoju popularitu získali najmä vďaka príjemnej atmosfére, ktorú vytvárajú. Rozmanitosť tvarov a veľkostí ich dovoľuje umiestniť takmer na akýkoľvek pozemok.

Svoju vlastnú malú vodnú plochu môžete oživiť o rôzne druhy rýb či rastlín, ktoré zároveň spestria záhradu počas celého leta. Ako sa o jazierko v tomto ročnom období starať, udržať ho zdravé a čisté? Je to jednoduché a zaberie vám to iba desať minút týždenne! Zistite ako na to.

1. Pravidelné dopĺňanie vody

Letné horúčavy spôsobujú rýchle odparovanie vody z jazierka. Ak sa teplé dni nestíhajú striedať s daždivými dosť často, objem vody klesá. To spôsobuje pokles kyslíku a ubližuje nielen rybám, ale aj mikroorganizmom, ktoré v jazierku žijú. Aby ste zabránili nadmernému vysúšaniu jazierka, doplňte ho odstátou dažďovou vodou raz týždenne, alebo podľa potreby. Nikdy do jazierka nepridávajte vodu priamo z vodovodu.

2. Starostlivosť o rastliny

Vodné rastliny je nutné zbaviť poškodených a odumretých listov. Práve tie spôsobujú nepekné zafarbenie vody, zväčša do hnedožltej farby. Aj keď v letnej sezóne nebýva nutné zastrihávanie rastlín, nájdite si raz týždenne čas na odstránenie vädnúcich kvetov a odumretých častí. Vietor môže odviať lupienky vädnúcich kvetov priamo do jazierka, preto pamätajte aj na starostlivosť o okrasné rastliny v jeho blízkosti.

Mohlo by vás zaujímať: Spríjemnite si jeseň v záhrade: Začnite s budovaním jazierka

3. Čistenie jazierka od plávajúcich rastlín

Riasy a plávajúce vodné rastliny, akými je napríklad žaburinka, stihnú vo vhodných podmienkach pokryť celú vodnú plochu za veľmi krátky čas. V malom množstve vyzerajú pekne, ak sa však premnožia, odstráňte niekoľko hrstí týždenne. Odtrhnuté časti nechajte na okraji jazierka počas noci, ideálne tak, aby sa ich časť dotýkala vody. Živočíchy, ktoré v nich žijú, sa vďaka tomuto kroku môžu vrátiť naspäť do jazierka. Neskôr môžete tieto rastliny kompostovať.

4. Prevencia pred riasami

Existuje množstvo druhov rias, ktoré dokážu krásne a čisté jazierko premeniť na nepekne vyzerajúcu zelenú gebuzinu. Voda priamo z vodovodného kohútika poskytuje riasam živiny a podporuje ich množenie, pridávajte do neho preto iba dažďovú vodu. Riasam sa môžete vyhnúť aj tak, že jazierko umiestnite do polotieňa alebo vedľa neho vysadíte dodatočne vysoké rastliny. V rámci bežnej údržby používajte prípravky určené na odstránenie rias, ktoré nájdete v záhradkárskych potrebách alebo v internetových obchodoch.

Mohlo by vás zaujímať: Záhrada pred domom či v okne: Prinesie vám radosť, oddych aj úžitok

5. Zdravie rýb

Ryby sú počas leta aktívnejšie, potrebujú viac kyslíka aj potravy. Keďže teplá voda rýchlo stráca obsah kyslíka, udržujte v horúčavách jazierko čo najviac v tieni. Pomôže už spomínaná výsadba vyšších rastlín, ale aj tienenie pergolou. Ak teplota vody stúpne prirýchlo, ochladiť ju môžete dažďovou vodou izbovej teploty. Nikdy do jazierka neprilievajte studenú vodu, pretože spôsobí rybám šok. Počas leta by ste mali ryby kŕmiť v ranných alebo večerných hodinách, ideálne potravou s vysokým obsahom proteínov. Tá im dodá dostatok energie.

Údržba a starostlivosť o jazierko nevyžaduje hodiny náročnej práce. Aj malé kroky stačia k tomu, aby ste si počas celého leta mohli vychutnávať pohľad na upravené a čisté jazierko. Oceníte ho nielen vy, ale aj všetci jeho obyvatelia.

Máte na záhrade jazierko? Napíšte ostatným čitateľom ako sa oň staráte vy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Stanislava, gettyimages
Odporúčame