Osobný asistent pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím: Môže pomôcť aj vám

Osobný asistent

thinkstockphotos.com

Pre človeka s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) je možnosťou ako žiť plnohodnotnejší život, získať viac samostatnosti a nezávislosti od rodinných prísušníkov osobná asistencia. Osobný asistent vykonáva činnosti podľa indivudálnej potreby pre postihnutého na základe písomnej zmluvy. Platiť ho nemusí postihnutý, v rámci zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia odmenu poskytuje štát ako peňažný príspevok na osobnú asistenciu.

Čo je cieľom osobnej asistencie

Osobná asistencia má pomôcť klientovi v činnostiach, ktoré zlepšia kvalitu jeho života, podporujú jeho vlastnú aktivitu a dávajú šancu na lepšie uplatnenie pri vykonávaní jeho funkcie v rodine, pri vzdelávaní, v zamestnaní alebo pri záujmoch vo voľnom čase. Klient má s asistentom spolupracovať, nielen pomoc pasívne prijímať. Mal by využívať asistenciu na to, aby mohol žiť aktívnejší a samostatnejší život ako mu dovoľuje jeho postihnutie. O rozsahu činností a dobe poskytovania osobnej asistencie, na ktorú sa poskytne príspevok, rozhoduje na základe predloženej žiadosti Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Osobný asistent potom vykonáva činnosti po dohode s klientom podľa stanoveného zoznamu činností.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zákerná skleróza multiplex: Majú ju tisícky Slovákov, lieči sa len štvrtina


Kto sa môže stať osobným asistentom

Osobný asistent pre osobu s ŤZP nie je opatrovateľ. Preto ním môže byť osoba staršia ako 18 rokov, nevyžaduje sa špeciálne vzdelanie alebo kurz. Osobný asistent pomáha, asistuje pri bežných činnostiach, poskytuje svoje schopnosti a fyzickú silu klientovi. Mal by byť empatický, slušný a zopovedný, diskrétny, motivovaný vykonávať takúto prácu. Zvyčajne ním je cudzia osoba, ktorú si vyberá samotný postihnutý vo svojom okolí alebo prostredníctvom agentúry, v určitých prípadoch na vybrané činnosti môže byť asistentom dospelého klienta aj rodinný príslušník. Jedna ŤZP osoba môže mať aj viacero osobných asistentov, ktorí sa striedajú v rámci dohodnutého rozvrhu, keďže osobný asistent nie je zamestnanec a nemá teda nárok na dovolenku, príplatky za víkendy či sviatky alebo náhradu príjmu počas choroby. Osobný asistent môže byť súbežne aj študent, zamestnanec, nezamestnaný alebo živnostník.

Aké činnosti vykonáva osobný asistent

Zoznam možných činností, pri ktorých klient potrebuje pomoc, závisí od typu postihnutia, postavenia klienta v rodine a jeho životného štýlu. Môže to byť napríklad:

  • pomoc pri nakupovaní, vychádzkach, návštevách kultúrnych podujatí
  • pomoc pri preprave a cestovaní
  • pomoc pri prácach v domácnosti spolu s klientom – varenie, pranie
  • pomoc pri rehabilitácii, osobnej hygiene, obliekaní, jedení
  • dorozumievanie, prípadne tlmočenie pre sluchovo postihnutých, čítanie pre zrakovo postihnutých
  • starostlivosť o pomôcku – invalidný vozík, auto

Tiež by vás mohlo zaujať: Nebezpečenstvo menom mŕtvica: Koho ohrozuje a ako včas rozpoznať jej príznaky?


Odmena, zdravotné a sociálne poistenie

Odmenu za osobnú asistenciu vypláca klient z peňažného príspevku po schválení ÚPSVAR v rozsahu najviac 10 hodín denne jednému asistentovi, rodinnému príslušníkovi najviac 4 hodiny denne. Výška peňažného príspevku pre rok 2014 je 2,76€ za hodinu. Osobný asistent má povinnosť registrácie na príslušnom daňovom úrade do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začal vykonávať činnosť osobného asistenta na základe zmluvy o osobnej asistencii. Z príjmu platí daň podľa výšky príjmu, pričom si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane i odpočítať z príjmu preukázateľné výdavky potrebné na výkon osobnej asistencie. Z príjmu osobného asistenta sa nedovádzajú príspevky na zdravotné positenie.V určitých prípadoch platí za osobného asistenta aj zdravotné, prípadné dôchodkové poistenie štát.


Máte skúsenosti so službami osobného asistenta? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame