Ospalosť v práci? Prekonajte ju pomocou týchto 10 pomôcok

Práca

gettyimages

Každý z nás pozná ten pocit, keď po niekoľkých hodinách v práci začne produktivita prudko klesať, žmurká sa čoraz ťažšie a ľudia sa doslova pretekajú v zívaní. Ako však bojovať proti návalom únavy počas práce?

Ak sa nás zmocňuje ľahká ospalosť, je na vine cirkadiánny rytmus, ktorý reguluje spánok a bdelý stav nášho tela. Stačí sa však držať niekoľkých pravidiel, aby sme v zamestnaní nemuseli zaspávať a zostali výkonní po celé popoludnie.

1. Pohyb

Fyzická aktivita zlepšuje krvný obeh, prináša kyslík do tkanív a zvyšuje úroveň energie. Nemusíte práve behať, stačí aj vzdialiť sa na niekoľko minút od pracovného stola, aby ste únavu premohli. V takom prípade stačí ísť pešo po schodoch a zabudnúť na výťah alebo sa prejsť okolo budovy, kde sídli váš úrad.

2. Na skok do prírody

Ešte lepšie je urobiť si pauzu a ísť sa prejsť do parku. Štúdia Rotman Research Institute v kanadskom Toronte ukázala, že pobyt v prírode zlepšuje pozornosť a pamäť, pretože aktivuje takzvanú mimovoľnú pozornosť, ktorá mozgu umožňuje zaznamenávať rôzne predmety, bez toho aby ste sa na ne museli sústrediť.


Mohlo by vás zaujímať: Tá správna teplota vo vašej práci: Viete, koľko stupňov by to malo byť?


3. Kontakt so zvieratami

Výskum Missourskej univerzity odhalil, ako kontakt s domácimi zvieratami zvyšuje úroveň oxytocínu, ktorý znehybňuje stresové hormóny a pomáha nám zostať pokojní a sústredení. Keďže si sotva niekto berie do úradu psa alebo mačku, je možné dosiahnuť rovnaký výsledok aj tým, že budeme na svoje zvieratá myslieť. V takom prípade stačí mať na stole fotografiu domáceho maznáčika alebo podľa doktorky Jessiky GallovejMyrickovej sledovať video s mačkami, ktoré zvyšujú úroveň energie a pozitívnych emócií.

4. Pozor na poobednú kávu

ľudia, ktorí môžu vypiť kávu pred odchodom na lôžko a hneď zaspia, iní zase v posteli donekonečna počítajú ovečky, aj keď kávu pili naposledy na poludnie. Ak patríte do druhej kategórie, nepite kofeín po 14. hodine popoludňajšej, aby ste si nenarušili nočný spánok a nevytvorili si bludný kruh, ktorý potom vedie k tomu, že sa na druhý deň na poludnie cítite unavení.

5. Žujte

Podľa jednej štúdie vyšlo najavo, že študenti, ktorí tesne pred skúškou žuvali, dosiahli lepšie výsledky. Nepreháňajte to však, pretože žuvanie dlhšie ako 15 až 20 minút opačný účinok.


Mohlo by vás zaujímať: Odbúrajte únavu pri práci či počas cvičenia: Pustite si tú správnu hudbu


6. Pite vodu

Dehydratácia môže spôsobiť únavu, zlú náladu a problémy so sústredením.

7. Pustite si hudbu

Na zlepšenie produktivity nie je nič lepšie ako dobrá hudba. Doktorka Teresa Lesiuková z Miamskej univerzity nechala po celú pracovnú dobu 56 zamestnancov počúvať hudbu. Zistila, že kvalita ich práce a schopnosť sústredenia citeľne klesali v rozpätí nasledujúcich troch týždňov, kedy už hudbu nepočúvali.

8. Bielkoviny, sacharidy, železo

Všetci nutriční poradcovia sa zhodujú v tom, že v práci je potrebné dopriať si pokrmy obsahujúce proteíny, komplexné sacharidy a listovú zeleninu, ktorá dodáva železo nevyhnutné pre organizmus, aby prekonal únavu. Je tiež potrebné dbať na to, aby porcie neboli veľké a nezaťažovali príliš trávenie.


Mohlo by vás zaujímať: Máte náročnú prácu a zmáha vás únava? Guarana povzbudí na tele aj na duchu


9. Nehladujte

Rovnako je chybou vynechať jedlo a snažiť sa pokračovať v práci. Nesmieme nechať organizmus viac ako štyri či päť hodín bez jedla. Ak nemáte čas na obed, dajte si aspoň desiatu na báze proteínov a sacharidov, napríklad humus so zeleninou, celozrnné pečivo s arašidovým maslom alebo grécky jogurt s ovocím.

10. Dostatočný spánok

Aby bol organizmus plne efektívny, treba spať v noci aspoň sedem až osem hodín. Pre mnohých je táto doba luxusom a potom sú nasledujúci deň unavení. Nedostatok nočného spánku znásobuje pocit obedňajšej ospalosti, pretože narúša cirkadiánny rytmus a prehlbuje pocit únavy.


Bývate v práci často ospalý? Ako sa vám darí prebrať? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame