Ovčie kiahne dospelosti: Môže pásový opar ohrozovať aj vás?

doktor

photl.com

Objavili sa vám na tele zvláštne vyrážky, resp. pľuzgieriky a obávate sa, že by mohlo ísť o kiahne? Ak ste ich už v detstve prekonali, môže ísť skôr o pásový opar, ktorý je spôsobovaný rovnakým vírusom. Netreba ho však podceňovať, pretože ak sa rozšíri aj na vnútorné orgány, resp. centrálny nervový systém, môže aj zabíjať.

Ide o reaktiváciu kiahní

Na herpes zoster, ako sa odborne pásovému oparu hovorí, môžu ochorieť len tí ľudia, ktorí  v detstve prekonali chorobu zvanú ovčie kiahne. V ich tele sa totiž po prekonaní ovčích kiahní vírus varicely usídli a roky tam môže prebývať latentne, teda bez akýchkoľvek príznakov. Po nejakom čase sa však môže „prebudiť“ a opäť zaútočiť a to vo forme spomínanej choroby. Tá sa objavuje takmer výlučne v dospelosti a ak máte oslabenú imunitu, môžete na ňu dokonca ochorieť aj viackrát. Ide teda o opätovný výsyp, avšak ohraničený na určitú oblasť, nie na celé telo, ako tomu býva pri kiahňach. Nejedná sa o opätovné nakazenie vírusom.

Je nákazlivý?

Vírus zoster je málo nákazlivý pre ľudí, ktorí v detstve prekonali ovčie kiahne. No opačná situácia nastáva pri tých, ktorí v mladosti toto ochorenie nemali. Tých totiž nakaziť môžete, no nie pásovým oparom, ale rovno pôvodným ochorením, ktoré tento vírus spôsobuje a to ovčími kiahňami. Keďže sa jedná o vírusové ochorenie, postihnutý človek by mal byť aspoň pár dní izolovaný od okolia, aby preň nebol nebezpečný.

Typickým pre toto ochorenie sú okrem bolestí, zvýšenej teploty, malátnosti, porúch citlivosti, najmä polostranne ohraničené pľuzgiere, ktoré môžu obsahovať vodnatú, alebo krvavú tekutinu a objavia sa asi o 2 až 3 dni po prvých symptómoch tejto nepríjemnej a bolestivej choroby.


Mohlo by vás zaujímať: Ovčie kiahne sa nevyhýbajú ani dospelým: Dá sa im nejako vyhnúť?


Pľuzgiere v oblasti trupu

Výsyp sa zvyčajne vyskytuje najmä v oblasti brucha, chrbta, či hrudníka. Vírus sa šíri prostredníctvom nervov, ktoré majú zakončenia najmä v tejto oblasti. No v niektorých prípadoch sa môžu pľuzgiere objaviť aj na tvári, pretože vírusy mohli pretrvať aj v mozgových nervoch. Často sa stáva, že napadnú trojklanný nerv, čo je veľmi bolestivé. Napadnuté výsypom môžu byť vtedy navyše aj oči, nos, či čelo, resp. celá tvár, alebo polovica tváre.

Ako prebieha liečba?

Pri pásovom opare je určite na mieste návšteva lekára. Ten vám predpíše antiviroviká, ktorých účinnosť možno podporiť aj rôznymi prípravkami na vonkajšie použitie (masti, púdre…). Neraz sa užívajú aj analgetiká, ktoré uľavia od bolesti. Pásový opar môže mať mierny priebeh, pri ktorom trvá liečba pár týždňov. Známe a nie výnimočné sú prípady, keď sú s pásovým oparom spojené skutočne veľké bolesti v oblasti hrudného koša alebo brucha. Niekedy dokonca pacient musí byť prijatý do nemocnice na infúznu liečbu.


Mohlo by vás zaujímať: Robia sa vám v zime vyrážky a priveľmi soplíte? Možno máte alergiu na chlad


Aké sú nebezpečenstvá?

Vírus je nebezpečný a môže spôsobiť:

  • poškodenie zraku, až oslepnutie
  • čiastočné ochrnutie
  • pigmentáciu kože na mieste vyrážok
  • herpetickú encefalitídu, alebo meningitídu
  • polyneuropatiu (Guillainov-Barrého syndróm)
  • v najťažších prípadoch aj smrť

Máte vy alebo vaši blízki nejaké skúsenosti s pásovým oparom? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame