Pálenie záhy: Dodržte tieto jednoduché zásady a zbavte sa nepríjemných pocitov

pálenie záhy

Pálenie záhy zvykne znepríjemniť deň a ak trvá viac dní po sebe, môže ísť o vážnejší problém (Zdroj: Freepik/photohobo)

K páleniu záhy – alebo odborne refluxu kyseliny – dochádza vtedy, keď sa žalúdočná kyselina dostane pažeráka, čo vedie k známemu pocitu pálenia v hrudníku alebo v okolí žalúdka. Pálenie záhy je celkom bežný jav a väčšina dospelých ho zažíva opakovane, čo vonkoncom vie sťažiť fungovanie počas dňa. Existuje však niekoľko jednoduchých trikov, ako sa mu vyhnúť tak, aby ste nemuseli trpieť nepríjemnými pocitmi.

Ak vám však nezaberá sóda bikarbóna či voľnopredajné lieky a pálenie záhy sa u vás objavujte aj viac ako dva až trikrát týždenne, v tomto prípade môžete trpieť gastroezofageálnou refluxnou chorobou (GERD). Ak máte na túto chorobu podozrenie, navštívte gastroenterológa, ktorý vám vykoná viacero endoskopických vyšetrení.

Jedzte viac vlákniny

Potraviny bohaté na vlákninu pomáhajú predchádzať páleniu záhy viacerými spôsobmi. Vláknina spôsobuje rýchlejší prechod potravy tráviacim traktom a keď jej nejete dostatok, jedlo sa zdržiava dlhšie vo vašom žalúdku, kde sa vytvára nadbytok kyseliny. Vláknina môže tiež tieto kyseliny absorbovať a pomôcť vám cítiť sa sýtejšie, takže sa nebudete prejedať. Skúste preto do jedálnička zahrnúť celozrnné potraviny, fazuľu, zeleninu a ovocie.

Naložte si radšej menšie porcie jedál

Zbytočne veľké porcie jedál vyvíjajú tlak na takzvaný dolný pažerákový zvierač, ktorý uzatvára pažerák na mieste, v ktorom vstupuje potrava do žalúdka. Keď je naň vyvíjaný dodatočný tlak, kyselina môže ľahko preniknúť do pažeráka. Tomu však môžu zabrániť menšie porcie, ešte lepšie pre zastavenie pálenia záhy je, ak tieto porcie obsahujú veľa vlákniny.

Driemanie po jedle vymeňte za aktivitu v stoji

Váš žalúdok obsahuje najviac kyseliny práve po jedle. Vzpriameným sedením alebo státím pôsobí gravitácia vo váš prospech a spôsobuje, že sa kyselina nedostane do vášho pažeráka. Aj keď je lákavé si zdriemnuť po obede či ísť spať hneď po večeri, často to vedie k páleniu záhy, pretože keď ležíte po jedle s prekysleným žalúdkom, vytvárate tým aj väčší tlak na dolný zvierač pažeráka.

Vyhýbajte sa jedlám a nápojom, ktoré spôsobujú pálenie záhy

Hlavnými vinníkmi refluxu kyselín sú napríklad čokoláda, mäta pieporná, mastné jedlá, korenené jedlá, cesnak a cibuľa, kyslé potraviny a nápoje ako paradajky, citrusové plody a citrusové šťavy. Čo sa týka napríklad kávy, alkoholu či sódy, tie môžu taktiež uvoľňovať dolný pažerákový zvierač a tak opäť umožniť prenikaniu väčšieho množstva kyseliny doň. Pokúste sa preto týmto potravinám vyhnúť.

Spite na ľavom boku a noste voľnejšie oblečenie

Ak sa rozhodnete si aj napriek tomu po jedle zdriemnuť, spánok na ľavom boku vám môže pomôcť vyhnúť sa pálivým pocitom na žalúdku. Vzhľadom k tomu, ako je žalúdok tvarovaný, ležanie na ľavej strane umožňuje gravitácii, aby zadržiavala kyselinu prevažne v ňom. Ďalšou možnosťou je zdvihnúť čelo postele tak, aby ste spali s nadvihnutým hrudníkom. Tesné oblečenie taktiež neprospieva žalúdku. Dajte si voľné oblečenie, ktoré zlepší váš celkový komfort.

Udržujte si zdravú váhu

Nadváha a obezita sú bežné rizikové faktory častého refluxu kyseliny a rozvoja gastroezofageálneho refluxu. Udržať si zdravú váhu vám pôjde ľahšie, ak sa vyhnete potravinám, ktoré spôsobujú pálenie záhy a zároveň budete jesť viac potravín bohatých na vlákninu. Rýchla prechádzka po jedle môže pomôcť tráveniu a znížiť opätovný návrat kyseliny naspäť do pažeráka. Samozrejme, znížiť hmotnosť pomôže akýkoľvek druh pohybu.

Prestaňte fajčiť

Fajčenie naozaj môže spôsobiť pálenie záhy. Vedie tiež k niekoľkým rôznym typom rakoviny tráviaceho traktu a iným vážnym zdravotným stavom. Prestať fajčiť je jedným z najlepších rozhodnutí pre vaše zdravie, ktoré môžete urobiť. Nemusí to byť najjednoduchšia vec na tomto zozname, ale rozhodne ide o jednu z najdôležitejších.



Zdroj: gastroconsa.com, plnielanu.sk
Odporúčame