Prehriatie organizmu v lete: Pre seniorov je rovnako nebezpečné ako infarkt, na toto si dajte pozor!

Úpal môže byť pre seniorov veľmi nebezpečný (Zdroj: Freepik/Pressmaster)

Prehratie je pre seniorov rovnako nebezpečné ako infarkt. Úpal môže skomplikovať ochorenia srdcovocievneho a pľúcneho systému, cukrovku i neurologické ochorenia. Upozornila na to primárka oddelenia dlhodobo chorých nemocnice v Handlovej, Miriam Kvostková.

Môže ísť aj o život

„Úpal sa spravidla prejaví okamžite. K jeho najčastejším príznakom patria bolesť hlavy, zrýchlený tep, kŕče, celková malátnosť, únava, zvýšená teplota a pocit na zvracanie,“ načrtla Kvostková.

Počas najvyšších teplôt podľa primárky môžu nastať aj mdloby. V takých prípadoch je dôležité navštíviť lekára. „Zaujímavosťou je to, že s úpalom sa nespája spálenie. To znamená, že ho môžete mať aj vtedy, ak je vaša pokožka úplne bledá,“ podotkla. Pri kombinácii vysokých denných teplôt, vyššieho veku a s ním súvisiacich diagnóz, môže dokonca nastať smrteľná situácia.

„Telesná teplota sa môže zvýšiť nielen ako dôsledok jednorazového nechráneného pobytu na slnku, ale aj postupne, keď je senior vystavený vysokým teplotám niekoľko dní po sebe. Môže pritom ísť o život ohrozujúci stav,“ priblížila odborníčka.

Ako možno úpal zmierniť? 

Úpal môže byť podľa doktorky skomplikovať ochorenia srdcovocievneho a dýchacieho systému, taktiež u pacientov s cukrovkou môže dôjsť rýchlo k dehydratácii, čo potom vedie ku zhoršeniu obličkových funkcií. Rovnako to platí aj pre pacientov s neurologickými ochoreniami, ktorým vysoké teploty taktiež neprospievajú. Správna liečba úpalu by mala zaistiť zlepšenie do 30 až 40 minút.

„Proti úpalu treba bojovať čo najrýchlejšie, organizmus je potrebné schladiť. Preto sa treba zdržiavať v chládku, najlepšie vo vnútri, kde je možnosť ľahnúť si, napiť sa studenej vody. Treba piť dostatočné množstvo tekutín, umyť sa chladnou vodou alebo studenými obkladmi. Tie sa prikladajú na hlavu, krk a slabiny. Ak je zle aj po dlhšej dobe, je nutné navštíviť lekára,“ zakončila.Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame