Trampolíny aj elektronické kolobežky môžu spôsobiť vážne zranenia: Prevencia je dôležitá najmä u detí

dievča skáče na trampolíne

Aj skákanie na trampolíne môže skončiť úrazom (Zdroj: Freepik/viktorykamyshnikava123)

Na pohľad bezpečné skákanie na trampolíne môže skončiť ťažkou zlomeninou. Úrazy, ktoré môžu mať trvalé následky, spôsobujú aj jazdy na elektronickej kolobežke. Preto je dôležité, aby sa pri týchto aktivitách dbalo na prevenciu. Upozornil na to úrazový chirurg nemocnice v Bánovciach nad Bebravou Michal Briatka.

U dospelých je výskyt úrazov takmer rovnaký počas celého roka, no letné obdobie býva špecifické nárastom počtu úrazov u detí. „Ako sú pre zimu typické úrazy na zľadovatených povrchoch, s nástupom leta sa na ambulanciách kopia zranenia súvisiace s prácami okolo domu a záhrady či so športom,“ priblížil Briatka.

Podľa neho sa však lekári v lete stretávajú s podstatne vyšším počtom detských pacientov. Spektrum zranení býva rôznorodé – od obyčajného narazenia prsta až po viacpočetné zlomeniny.

Deti sa najčastejšie zrania pri športových aktivitách, ale úraz môže zapríčiniť aj naháňačka alebo iné hry. „Úrazy na trampolíne vedia vždy prekvapiť nielen svojou rozmanitosťou, ale aj závažnosťou. Obyčajná trampolína, ktorú má mnoho ľudí už aj doma na dvore, dokáže spôsobiť ťažké zlomeniny, dokonca nie vzácne aj s trvalými následkami,“ upozornil odborník.

Samostatnú kategóriu tvoria úrazy detí, ale aj dospelých na elektronických kolobežkách. „Pád z kolobežky vie v okamihu zmeniť život,“ zdôraznil.

Počas jazdy na bicykli či kolobežke je potrebné byť obozretný, pretože nebezpečný môže byť aj náraz o ich riadidlá. „Zaujímavým úrazom, s ktorým som sa stretol, bol obyčajný náraz dieťaťa bruchom o rukoväť kolobežky, ktorý by sa na prvý pohľad vôbec nezdal závažný. Následkom však bolo krvácanie do pečene s nutnosťou hospitalizácie a pozorovanie pacienta na jednotke intenzívnej starostlivosti,“ spomenul Briatka.

Prevencia je podľa jeho slov pri mnohých úrazoch dôležitejšia ako ostražitosť. „Chrániče, vhodná obuv, poučenie dieťaťa a prilba by mali byť úplnou samozrejmosťou. Možno sa to zdá ako obohratá platňa, ale práve prilba dokáže v mnohých prípadoch zachrániť život,“ dodal lekár.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nový údaj všetkých prekvapil: Už 4 tisíc krokov denne môže znížiť riziko úmrtia bez ohľadu na príčinu!

 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame