Problémy s pleťou? Môžu signalizovať poruchu imunity

Žena

thinkstockphotos.com

Mnoho z nás považuje kožné prejavy ako svrbivé vyrážky či opuchy najmä za kožný problém. V skutočnosti však bývajú tieto ťažkosti neraz omnoho tvrdším orieškom na rozlúsknutie.

Počas života sa so žihľavkou v akútnej forme stretne asi každý piaty človek, vyplýva zo štatistík. Odborníci upozorňujú, že toto ochorenie patrí do rúk lekárov.

Nie ste v tom sami

Žihľavku v ťažšej, teda chronickej forme má asi 50 000 Slovákov, do tejto fázy prechádza najčastejšie u žien, a to vo veku 25 až 45 rokov. Pacient so žihľavkou, odborne urtikáriou, má po tele svrbivé vyrážky a opuchy, ktoré môžu prerásť do veľkých plôch. Pokožku má citlivú, výsev sa objavuje kdekoľvek na tele, končatinách aj tvári.

Problém v pracovnom aj súkromnom živote

,,Je to fyzicky i psychicky nepríjemné, žihľavka sa nedá kozmeticky zakryť a býva často problémom aj pre normálny partnerský život,“ upozornila viceprezidentka Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti Mária Šimaljaková.


Mohlo by vás zaujať: Máte časté zdravotné problémy? Príčinou môže byť prekyslenie organizmu!


Za všetko môže imunita

Urtikária je poruchou fungovania imunitného systému. Krátkodobé akútne formy sú alergického pôvodu, výsev sa zväčša objavuje pri alergii na chlad, slnko alebo ide o potravinovú alergiu. ,,Ak je výskyt urtík spontánny, bez vonkajšieho faktora a rádovo sa predlžuje z týždňov na mesiace a roky, hovoríme o chronickej forme,“ vysvetlil imunológ a alergológ Radovan Košturiak.

Ako prebieha liečba?

Žihľavka sa pri prvých prejavoch lieči klasickými antihistaminikami. Pokiaľ ide o alergickú reakciu, príznaky by do krátkeho času mali postupne vymiznúť. Chronická spontánna urtikária by sa ale podľa Košturiaka mala liečiť v špecializovaných imunoalergologických alebo dermatovenerologických ambulanciách. Po vyšetrení je podľa neho často potrebné liečiť nielen symptómy na pokožke, ale aj prácu imunitného systému.


Mohlo by vás zaujať: Ústa otvoriť, jazyk vyplaziť: Čo všetko nám jeho farba napovie o našom zdraví?


Chronická forma je ťažší oriešok

V prípade chronickej formy sa dlho hľadajú príčiny a pacient podstúpi niekoľko vyšetrení s často nejasným výsledkom. ,,Obdobie mierneho zlepšenia sa strieda so zhoršením stavu,“ podotkol. Pacient sa s ochorením môže trápiť mesiace či roky.

Medicína napreduje

Stav tohto ochorenia sa dá podľa Košturiaka výrazne zlepšiť najmodernejšou biologickou liečbou, možno ju podstúpiť aj na Slovensku. Princípom liečby je zásah do imunitného systému za pomoci látok bežne sa vyskytujúcich v našom tele. ,,Je však nákladná, jeden cyklus liečby trvá šesť mesiacov a poisťovne podrobne skúmajú vhodnosť liečby pre každého pacienta,“ dodal.


Máte skúsenosti s poruchami imunity? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame