Povedzte pohybu áno: Nikdy nie je neskoro byť zdravší, atraktívnejší a šťastnejší

Žena

thinkstockphotos.com

Ak sa vám zdá, že ste už príliš starý na šport, nevzdávajte sa. Ľudia, ktorí naň nezanevreli ani vo vyššom veku, sa cítia a taktiež vyzerajú podstatne mladšie. Okrem pozitívneho pocitu a skvelého výzoru sa s pohybovou aktivitou spája aj zlepšenie zdravotného stavu a zníženie rizika srdcových ochorení, mozgovej príhody i cukrovky.

Vedeli ste, že ľudia v pokročilom veku s aktívnym životným štýlom sú na tom zdravotne rovnako, ak nie lepšie, ako tí o pätnásť rokov mladší? Výskum Purdue University pod vedením profesora sociológie Kennetha F. Ferrara dokazuje, že činní dôchodcovia vo veku sedemdesiat rokov a vyššie sú zdravší ako ich pohodlnejší kolegovia do šesťdesiat rokov.

Pohyb by sa mal stať rutinou

Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako si užiť dlhý a zdravý život, je pravidelné cvičenie. Niekedy sa vám pohyb môže zdať ako povinnosť, alebo sa zvyknete vyhovárať, že nemáte čas, no existuje mnoho spôsobov, ako ho zakomponovať do bežného života. Nezabúdajte, že do rámca fyzických aktivít sa počítajú aj hodiny strávené v záhradke, domáce práce, dokonca i rozhodnutie, že sa do obchodu tentokrát vyberiete peši.


Mohlo by vás zaujať: Všetkého veľa škodí: Koľko behu týždenne vám naozaj prospieva?


Hýbať sa vyplatí

Pravidelný pohyb pomáha redukovať nepríjemnosti ako limitovaná pohyblivosť, či rovnováha i ochabnutie svalov, ktoré sa zvyknú spájať s vyšším vekom. Takisto bojuje proti tvorbe zlého cholesterolu, predčasnému vzniku osteoporózy a telo vďaka nemu produkuje endorfíny, ktoré sa pri fyzickej činnosti uvoľňujú, vám udržia trvalý úsmev na tvári.

Nikdy nie je neskoro

Nenechajte sa oklamať predstavou, že ste už príliš starí na cvičenie. Keď začnete byť aktívnejší, zistíte, že zrazu máte viac energie, lepšie spíte a zvýši sa aj vaše sebavedomie. Základom je vedieť zhodnotiť svoj fyzický stav, začať pozvoľna a činnosťami, ktoré obľubujete. Pohyb sa vám už nebude zdať ako nevyhnutná povinnosť, keď si budete užívať, čo práve robíte.


Mohlo by vás zaujať: Top cvičenia pre ľudí nad 50: Zachovajte si pevné zdravie aj peknú postavu!


Pozor, začíname!

Dôležité je začať dnes. Neodkladajte to zbytočne. Ak chcete, aby vám pôvodné nadšenie vydržalo, musíte z pohybu spraviť zvyk. Nabaľujte však postupne. Nie je vhodné pustiť sa do cvičenia či iného pohybu zhurta, lebo vás to po chvíli prestane baviť. Začať sa dá aj úplne jednoducho. Nechajte vaše telo, aby si na zvýšenú fyzickú aktivitu zvyklo. Namiesto eskalátora či výťahu zvoľte schody a do obchodu choďte po vlastných, alebo z autobusu vystúpte o jednu zastávku skôr. Potom už len pomaličky pridávajte. Nezabudnite si vyberať aktivity, ktoré obľubujete. Ak vás baví práca v záhradke, tak v nej strávte o niečo viac času. Ak máte psíka, venujte sa mu a zoberte ho na dlhšiu prechádzku. Určite vám bude vďačný aj on a vaše nové papuče radšej nechá na pokoji.

Vyskúšajte rôzne športové aktivity, až kým nenájdete niečo, čo vám bude vyhovovať. Zvážte beh, golf či tenis, alebo plávanie, prípadne sa zapíšte na hodiny tanca spolu s vašou polovičkou.

Polhodina denne stačí

Stačí tridsať minúť denne, aby ste sa cítili mladšie, zdravšie a energickejšie. Ak sa vám zdá, že polhodinu naraz nevydržíte, rozdeľte si cvičenie na desaťminútové bloky a najmä si zvoľte čas, ktorý vám bude vyhovovať. Pokiaľ nie ste ranné vtáča, je zbytočné, aby ste sa nútili vstávať o piatej ráno. Pohyb si zaraďte do rozvrhu tak, aby ste si ho mohli užiť a vychutnať.


Ktoré pohybové aktivity máte v obľube vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Ľudmila
Odporúčame