Buďte v dobrej kondícii aj s pribúdajúcimi rokmi: Tri aktivity, ktoré zvládnete aj vy!

Plávanie

thinkstockphotos.com

Aj ženy a muži, ktorí už majú dvadsiatku dávno za sebou, chcú dobre vyzerať. Byť so sebou spokojní, zdraví a sršať dobrou náladou. Ideálny na udržanie sa v dobre telesnej kondícii je pravidelný pohyb. Dnešná doba ponúka množstvo nápadov a určite si vyberiete aspoň jeden, ktorý vás bude baviť. Vybrať si môžete aeróbne alebo anaeróbne cviky.

Joga

Od nepamäti patrí medzi športové aktivity, ktoré obľubujú obe pohlavia. Jej význam ako aj pozitívne účinky na telo a dušu sú médiami prezentované už dlho. Joga pôsobí na telo ozdravujúco. Musíte však zotrvať. Najprv je cvičenie náročné, možno miestami aj bolestivé. Vaše šľachy a svaly sú totiž zrejme skrátené a potrebujú sa vrátiť do normálu. Existuje niekoľko druhov tohto efektívneho cvičenia. Od klasických druhov jogy a sa tá dnešná trochu odlišuje. Power joga, asana joga, dance joga, hatha joga a veľa ďalších.

Najznámejšou a nepochybne aj najobľúbenejšou v našich končinách je power joga. Zameraná je najmä na vytvorenie harmónie tela, odbúranie stresu, napätia a zlepšenie fyzickej a psychickej stránky života. Formuje telo, ale nevytvára obrovské svaly. Rysuje ich a formuje dlhé a pekné končatiny. Pomáha odbúravať bolesti chrbta, ktoré sú časté najmä pri sedavom spôsobe života. Zlepšuje pružnosť svalov a väzív, no treba si dávať pozor najmä pri bolestiach kĺbov. Pri cvičení postupujte s rozumom, aby ste si neublížili. Tento druh telesnej aktivity je vhodný pre každú vekovú kategóriu, samozrejme, čím v skoršom veku s ňou začnete, tým viac môže ovplyvniť kvalitu života.


Mohlo by vás zaujať: Krásna postava bez kíl navyše: S ktorými športami to ide najrýchlejšie?


Rýchla chôdza

Druhou, veľmi účinnou a hlavne bezpečnou, metódou ako sa udržiavať aj v zrelom veku v dobrej fyzickej kondícii, je rýchla chôdza. Chôdza patrí medzi najprirodzenejší pohyb, a preto je považovaná za veľmi pohodlný šport. Táto aeróbna aktivita je prijateľná aj pre veľmi obéznych ľudí. Patrí medzi finančne nenáročné, pretože si nemusíte kupovať permanentku do fitnescentra, ale stačia vám jedny pohodlné tenisky a chodiť môžete kdekoľvek. Chôdzu môžete dokonca využiť aj na rozhovory s priateľmi, môžete počúvať príjemnú hudbu alebo zaujímavú audio knihu.

Ak si chcete pomocou tejto aktivity zlepšiť držanie tela a zapojiť aj hornú časť, skúste rýchlu chôdzu s trekingovými palicami. Ich hlavnou výhodou je, že tlmia nárazy na kĺby dolných končatín, uľavujú bedrám a chrbtici, pomáhajú pri stabilite v náročnejších terénoch alebo mokrých cestách. Rýchla chôdza pôsobí na prvý pohľad ako ľahká aktivita, môžete si ju sťažiť náročnejším terénom. Nemá však pozitívne vlastnosti len na fyzické zdravie, ale poslúži aj k dobrej psychickej rovnováhe, ak si na tento šport vyberiete prírodu. Ešte stále váhate?


Mohlo by vás zaujať: Krásna postava aj vo vyššom veku? Vďaka týmto športom sa vám to podarí!


Plávanie

Plávanie je ideálna aktivita ako sa udržať fit a vôbec nie je limitovaná vekom. Ide o vytrvalostnú aeróbnu aktivitu, ktorú by ste mali opakovať pravidelne a s určitou intenzitou. Pozitívne vplýva na kondíciu, ako aj na celkovú svalovú vytrvalosť. Patrí medzi aktivity, ktoré rozvíjajú telo komplexne. Práve pri plávaní zistíme, že máme svaly, o ktorých sme nemali ani tušenia. Rozvíjaja aj to najmenšie svalstvo a znižuje pravdepodobnosť zranenia. Je vhodnou alternatívou pre ľudí s chorou opornou a pohybovou sústavou, pretože kĺby zaťažuje len minimálne. Plávanie tiež prospieva vášmu srdcovo-cievnemu systému, zvyšuje kapacitu pľúc a podľa teploty vody vás môže aj otužovať.  

Stále sa neviete rozhodnúť a vybrať si správnu alternatívu pre váš zdravý životný štýl? Skúste navštíviť miestnu plaváreň, prihláste sa do kurzu jogy alebo si kúpte tenisky, a „zachôdzujte“ do prírody. Skúste to aspoň týždeň a uvidíte, ako sa budete cítiť nielen po fyzickej stránke, ale aj psychickej.


Ktorým športovým aktivitám sa najčastejšie venujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Adriána Antolová
Odporúčame