Máte stále zapchatý nos? Spreje z lekárne vyhoďte, pomoc nájdete v štyroch jednoduchých krokoch

Chorá žena s množstvom vreckoviek

S vykurovacou sezónou sa objavuje aj pocit upchatého nosa (Zdroj: GettyImages)

S vykurovacou sezónou sa objavuje aj pomerne častý problém – pocit upchatého nosa. Suchý teplý vzduch neprospieva zdraviu nosovej sliznice a spôsobuje jej opuch. Nos prichádza o svoju samočistiacu schopnosť a je náchylnejší na infekcie. Ako zvládnuť tento problém aj bez používania návykových nosových sprejov?

V snahe dostať sa k úľave a obnoviť dýchanie nosom často siahame po niektorom z voľne dostupným nosových sprejov s krátkodobým účinkom. Ich zloženie dočasne znižuje opuch sliznice, no pri dlhšom užívaní spôsobuje závislosť. Cievky, ktorými je sliznica nosa bohato popretkávaná, postupne prídu o svoju schopnosť prirodzene sa zužovať.


Mohlo by vás zaujať: Silné zbrane na zapchatý nos: Skúste silu zázvoru, chrenu či naparovania


Vstupná brána dýchacích ciest

Nos je vstupom do dýchacej sústavy a má dôležitú úlohu. Zohriať vdychovaný vzduch na teplotu približne 34 °C, zvlhčiť ho a zachytiť alergény, prach a mikróby. Tento proces tvorí súčasť obrany organizmu. Ak totiž nefunguje správne, do tela sa dostávajú vírusy a baktérie, ktoré spôsobujú zápaly horných aj dolných dýchacích ciest.

Prirodzená regenerácia v 4 krokoch

Nosová sliznica je bohato prekrvená cievkami, produkuje primerané množstvo hlienu a udržuje v aktivite riasinky, ktoré zachytávajú už spomínané nechcené čiastočky. Pri vysušení nosovej sliznice dochádza k opuchu. Cievky sa nedokážu zužovať, produkcia hlienu sa znižuje, nos prichádza o prirodzenú vlhkosť a riasinky prestanú kmitať a plniť svoju funkciu.

Výsledkom je nepríjemný pocit upchatého nosa, dýchanie ústami, tlak v oblasti čela, až bolesti hlavy. Na suchej nosovej sliznici sa objavuje hustý sekrét, chrastičky, v niektorých prípadoch aj častejšie krvácanie z nosa. Najčastejšími vinníkmi sú suchý prekúrený vzduch, klimatizácia, zvýšená prašnosť, cigaretový dym, chronická nádcha. Ako si uľaviť?

1. Zvlhčujte vzduch

Počas obdobia, kedy v domácnostiach kúrime, môže vlhkosť vzduchu v izbách klesnúť aj pod 30%. Váš stav sa môže zhoršiť predovšetkým, ak sa zdržujete pri zdroji tepla, napríklad v obývačke pri krbe, alebo ak máte posteľ v blízkosti radiátoru. Stačí po domácnosti rozložiť misky s vodou a pravidelne intenzívne vetrať. Ak chcete mať vlhkosť vzduchu pod kontrolou, účinnou pomôckou sú zvlhčovače vzduchu. Pozor, vlhkosť vzduchu v miestnosti by nemala byť vyššia ako 60 %, hrozilo by riziko plesní.


Mohlo by vás zaujať: Rýchla pomoc pre plný nos: Poznáme pár trikov, ktoré vám uľahčia dýchanie


2. Naparujte sa

Inhalácia parou patrí k overeným a tradičným metódam, ako uľaviť dýchaniu. Pre regeneráciu nosa je vhodné naparovať sa pravidelne. Do horúcej vody nezabudnite pridať soľ. Je dôležité použiť nejodizovanú soľ, ktorá nepodráždi sliznicu. Takou môže byť morská soľ, epsomská alebo himalájska. Môžete ich použiť aj pri kúpaní, blahodárne pôsobia nielen na pokožku, zvýšená vlhkosť a výpary prospievajú aj nosovej sliznici.

4. Vyskúšajte esenciálne oleje

Pri zvlhčovaní vzduchu aj inhalovaní môžete použiť esenciálne oleje s priaznivým účinkom na dýchanie. Uvoľňujúco a regeneračne pôsobia mätový, eukalyptový, pomarančový a citrónový esenciálny olej.

5. Vyberte si vhodný nosový sprej

Ak sprej, potom taký, ktorý je pre sliznicu nosa prospešný a vedie k jej uzdraveniu. Vhodné sú spreje s obsahom morskej soli, panthenolu (pôsobí hojivo), aescínu (znižuje opuch sliznice a zlepšuje elasticitu ciev), aloe vera (pôsobí regeneračne), či s obsahom kyseliny hyalurónovej, ktorá hydratuje vysušenú nosnú sliznicu. Nemusí sa však po nich dostaviť okamžitá úľava, tak ako pri agresívnych sprejoch. Avšak sú práve tými látkami, ktoré nosovú sliznicu chránia, obnovujú jej funkčnosť a nespôsobujú návyk.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame