Patria k najviac namáhaným svalom: Ako prinavrátiť perám mladosť?

Tvár

gettyimages

Pracujú keď rozprávame, jeme, zívame, smejeme sa. Reč je o menších či väčších svaloch, ktoré sa nachádzajú v okolí pier a v lícach. Zodpovedajú za našu mimiku a sú pravidelne zapojené do aktivity.

V okolí pier najčastejšie vznikajú zvislé ryhy, ktoré sa prirodzeným starnutím čoraz viac zvýrazňujú a prehlbujú. Najskôr sa objaví hlboká ryha v strede pod nosom, neskôr, s pribúdajúcimi rokmi sa k nej pridružia aj ďalšie vrásky po oboch stranách.

Ich skorý výskyt zhoršuje fajčenie, rapídne zmeny hmotnosti, pri ktorých sa pokožka nestíha adaptovať, menej podkožného tuku, časté opaľovanie, celková strata pružnosti pokožky a ochabovanie veľkých tvárových svalov, ktoré majú vplyv aj na hlavný sval v okolí pier – orbicularis oris. Pozrite sa, ktoré jednoduché domáce tipy a triky zaberajú na vrásky v okolí úst.

Chce to úsmev od ucha k uchu

Aby ste podporili produkciu kolagénu a elastínu v oblasti okolo pier, zacvičte si príjemným a nenáročným spôsobom:

  1. Usmejte sa najširšie ako dokážete, ale tak, aby pery zostali zovreté a nebolo vidno zuby. Zotrvajte 10 – 15 sekúnd. Mali by ste pociťovať jemné ťahanie nad perou a v lícnych svaloch.
  2. Pozvoľna z úsmevu prejdite do špúlenia pier, pričom sa snažte, aby horná pera smerovala k nosu (akoby chcete dať bozk niekomu veľmi vysokému). V tejto polohe pery ponechajte 10 – 15 sekúnd. Mali by ste cítiť prácu svalu orbicularis oris.
  3. Tieto dva kroky zopakujte 5-krát.

Druhý, veľmi účinný cvik, ktorý aktivuje svaly v okolí úst vyzerá nasledovne: Pery čo najviac vtiahnite dovnútra medzi zuby (bez hryzenia). Zotrvajte 15 sekúnd. Následne pery na pár sekúnd uvoľnite a opäť vtiahnite do napnutého stavu. Ak budete cvik opakovať 10-krát každý deň, už po dvoch týždňoch by ste mali spozorovať zlepšenie.


Mohlo by vás zaujímať: Jemné pery bez šupiniek a kútikov môžete mať aj vy: Zistite, ako na to


Pozor na krčenie pokožky!

Ak máte vo zvyku podopierať si hlavu dlaňou v úrovni čeľuste a líc, na tento zlozvyk zabudnite. Rovnako tak sa snažte vyhnúť aj spánku s hlavou zaborenou do vankúša. Pokožka sa bude v oslabených miestach krčiť a k jednej ryhe pod nosom sa môžu postupne pridávať aj nosovo-ústne ryhy a ďalšie menšie vrásky okolo pier. Snažte sa spať tak, aby sa vaša pleť čo najmenej dotýkala vankúša.

Vitamín E a tekvicové semienka

Tekvicové semienka obsahujú pre pokožku cenné antioxidanty – vitamíny A a E. Vitamín A pomáha obnovovať tkanivo, vyhladzovať vrásky a spevňovať pokožku. Vitamín E, nazývaný aj “vitamín krásy” ochraňuje pokožku pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú poškodzovanie buniek, a urýchľujú tak ich starnutie.

K udržaniu zdravia pokožky prispieva aj selén, ktorý chráni bunky pred oxidačným stresom. Okrem konzumácie, si z tekvicových semienok môžete pripraviť aj výživnú kašičku: Jednu čajovú lyžičku olúpaných tekvicových semienok rozmixujte/podrvte najemno, zmiešajte s malým množstvom olivového oleja a zmes aplikujte na okolie úst. Olivový olej sa postará o vypnutie pokožky, tekvicové semienka o výživu. Nechajte pôsobiť 20 minút a opláchnite vlažnou vodou.

Náš tip: Ak užívate vitamín E v tobolkách, môžete na noc jednu tobolku prepichnúť a olej z nej rozotrieť na vrásky okolo pier, očí, či na poškodené a praskajúce lôžka nechtov. Výsledok vás môže milo prekvapiť.


Mohlo by vás zaujímať: Krásne a hebké pery celú zimu? So správnou statrostlivosťou áno


Zubná kefka alebo med?

Každá oblasť pokožky, ktorá si ma zachovať svoju sviežosť, pružnosť a pevnosť, by mala byť dostatočne prekrvovaná a zásobovaná živinami. Ak chcete, aby sa do okolia pier dostalo viac vitamínov a kyslíka, ktoré vyživia tkanivo, vyskúšajte nenáročnú krúživú masáž pier a okolia úst. Nápomocnou bude zubná kefka s jemnými štetinami. Nepoužívajte veľkú silu, aby ste si pokožku nepoškodili.

Ak máte túto oblasť veľmi suchú, citlivú a popraskanú, bude najskôr potrebovať hydratáciu a regeneráciu. Na okolie úst a suché popraskané pery výborne funguje med. Stačí, ak malé množstvo medu v tenkej vrstve bruškami prstov vklepete do pokožky. Ráno budú pery hydratované a pružnejšie.


Ako sa o svoje pery staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame