Kvalitnú pedikúru si môžete dopriať aj doma: Vyzbrojte sa do horúcich dní chodidlami ako zo salónu

Močenie nôh

thinkstockphotos.com

Nohy, ale predovšetkým chodidlá, cez zimné obdobie trošku zanedbávame. No keď zo šatníka začneme vyťahovať letné oblečenie a topánky, zistíme, že treba s popraskanými pätami niečo robiť. Nielen kvôli estetike, ale aj zdraviu.

Na to, aby sa nohám dostalo takej starostlivosti, akú si zaslúžia, nemusíte chodiť ďaleko. Niektoré procedúry môžete vyskúšať v pohodlí vášho domova. Jediné, čo potrebujete je trpezlivosť a jednoducho dostupné ingrediencie, ktoré určite nájdete aj vo vašej kuchyni.

1. Príprava

Ešte pred začatím domácej procedúry si z nechtov odstráňte prípadné pozostatky laku. Takisto je lepšie, keď si nohy namočíte na cca 10 – 15 minút do teplej vody a až potom si ostriháte nechty. Takto vám zmäknú a pôjde vám to lepšie, ale aj rýchlejšie. Ak túžite po pedikúre ako od špecialistu, využívajte pilník, ktorým nechty upravíte do požadovaného tvaru.

Tip: Neoslabujte nechty nesprávnym pilníkovaním. Snažte sa ich tvarovať len jedným smerom, čiže len sprava doľava alebo naopak. Ak budete vykonávať pohyb do oboch strán, budú sa vám lámať a štiepiť.

2. Namáčanie

Namáčanie nôh do vody zohráva veľkú úlohu. Ingrediencie pomôžu zvláčniť suchú až popraskanú kožu chodidiel. Tento krok je veľmi relaxačný a uvoľňujúci, preto si ho patrične užite! Nakvapkajte do vody pár kvapiek esenciálnych olejov podľa vlastného výberu. Môžete pridať napríklad aj kokosový olej či sódu bikarbónu, ktorá je známa antibakteriálnymi schopnosťami.

Ďalšou vhodnou ingredienciou sú sušené kvety či byliny. Napríklad harmanček, ktorý oplýva protizápalovými vlastnosťami a tiež veľmi dobre pôsobí na suchú a citlivú pokožku. Pokiaľ ho práve nemáte po ruke vo forme sypaného čaju, postačia aj klasické čajové vrecúška.


Mohlo by vás zaujímať: Jemné chodidlá vďaka rybičkám: Skúšali ste už biopedikúru?


Mliečny kúpeľ nôh

Potrebujeme:

  • 2 – 4 poháre vlažného mlieka
  • 2 čajové lyžičky sódy bikarbóny
  • vhodnú nádobu

Postup: Do nádoby vhodnej na umývanie nôh nalejeme mlieko. Nemalo by byť studené, ale ani horúce. Ak chcete, zamiešajte do mlieka cca 1 – 2 poháre vlažnej vody. Na záver vsypte sódu bikarbónu.

3. Odstránenie odumretej pokožky

Keď už máte pokožku nôh mäkkú a osušenú uterákom, ste pripravení zbaviť sa odumretej pokožky a to najmä na pätách. Môžete použiť špeciálnu kefu, priamo určenú na tento výkon alebo pemzu. Odstraňujte odumretú a suchú kožu aspoň dvakrát za týždeň. Inak znova zhrubne a popraská. Pohyb by mal byť pevný, no netlačte, aby ste si namiesto pomoci neublížili. Následne použite píling, ktorý odstráni posledné zvyšky odumretej kože. Môžete si ho nielen kúpiť, ale aj vyrobiť.

Olivový píling

Potrebujeme:

  • 1 polievkovú lyžicu hnedého cukru
  • 1 čajovú lyžičku bieleho cukru
  • olivový olej (podľa potreby)

Postup: Všetky ingrediencie spolu zmiešame a nanášame krúživým pohybom na chodidlá. Po pár minútach jemného masírovania zmyjeme vlažnou vodou.


Mohlo by vás zaujímať: 8 žien s najdlhšími nohami sveta: Nechýba ani Sklenaříková a iné slovenské prekvapenie


Slaný píling

Potrebujeme:

  • Detský olej (podľa potreby)
  • Morská soľ

Postup: Postupujeme ako pri olivovom pílingu.

4. Hydratácia

V poslednom kroku stačí chodidlá už len hydratovať. Pri výbere správneho krému si dávajte pozor, aby bol dostatočne hutný. Ľahké krémy sa síce rýchlejšie vstrebajú, no neposkytujú dostatočnú hydratáciu. Ak chcete, môžete namiesto neho použiť mandľový alebo olivový olej. Pre odvážlivcov, ktorí chcú pre svoje chodidlá urobiť maximum odporúčame na noc hrubou vrstvou natrieť suchú pokožku chodidiel. Následne zabaľte nohu do igelitového vrecka a ponožky. Ráno bude pokožka viditeľne hebkejšia.

Pokiaľ ste vaše nohy dlho zanedbávali, pochopiteľne, zmena sa neprejaví ihneď. Domácu pedikúru sa odporúča vykonávať raz až dvakrát do týždňa.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame