Peľovou alergiou trpí približne každý piaty Slovák: Ako proti nej zabojovať?

alergia ; peľová sezóna ; senior sediaci na gauči so sprejom do nosa

Správnou liečbou možno prejavy alergie zmierniť či úplne utlmiť (Zdroj: Freepik/tetyanaafshar)

Hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá pripomína, že alergici by sa mali po návrate z prírody osprchovať, umyť si tvár i vlasy a obliecť si čisté oblečenie. Peľovú alergiu môže uľahčiť napríklad aj používanie peľových masiek či sieťok. Podľa Sivej trpí sezónnou peľovou alergiou približne každý piaty Slovák.

S akými príznakmi sa môžete stretnúť?

„K prejavom peľovej alergie a alergického zápalu očí patria vodnatý výtok z nosa alebo opuch sliznice a sťažené dýchanie nosom, slzenie, pálenie alebo svrbenie očí, často spojené aj s opuchom viečok, záchvatové kýchanie, kašeľ a svrbenie mäkkého podnebia,“ priblížila TASR všeobecná lekárka pre deti a dorast Ivana Poradová. K častým príznakom sa môže pridružiť aj svrbenie uší, migréna, bolesti kĺbov, tráviace ťažkosti, celková slabosť, únava, či dokonca atopický ekzém.

Pozor na kvitnúce stromy

V marci a apríli sa na alergii podľa jej slov podieľajú najmä pele kvitnúcich stromov. „Najčastejšie brezy, liesky a topoľa, zatiaľ čo v júli až septembri sú najsilnejšími alergénmi trávy, predovšetkým palina, lipnica, ambrózia, ale aj pšenica a jačmeň,“ povedala Poradová.

Najsilnejší alergén týchto dní

V najbližších dňoch dosiahne na celom území Slovenska vysoké denné koncentrácie peľ brezy. TASR o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. „Očakávame, že vysoké denné koncentrácie dosiahne aj peľ hrabu a duba. Alergiologicky významné koncentrácie dosiahne peľ jaseňa, topoľa i drevín z čeľade cyprusovité tisovité najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku. Koncentrácie spór húb (plesní) počas teplejších dní mierne stúpnu. Množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňované zrážkami a nočným ochladením,“ povedala.

Podľa nej v uplynulom kalendárnom týždni sa napriek výkyvom počasia, nižším teplotám či zrážkam rozbehla peľová sezóna brezy na celom území Slovenska. Najvyššie denné koncentrácie jej peľu doteraz zachytila monitorovacia stanica v Bratislave, Nitre a v Košiciach.

„Peľ brezy dosiahol aj na severe vysoké denné koncentrácie. Pokračovala peľová sezóna drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, jaseňa, brestu, vŕby a topoľa. Zvýšili sa denné koncentrácie peľu hrabu a duba. Peľová sezóna liesky a jelše sa končí i v horských oblastiach, čo sa prejavilo poklesom denných koncentrácií ich peľu do nízkych, alergiologicky nevýznamných hladín,“ dodala Lafférsová.

Je nutné obmedziť pohyb vonku?

V čase maximálneho výskytu alergizujúceho peľu je lepšie obmedziť pohyb v prírode a na pobyt vonku využívať najmä čas po daždi. Alergici by tiež mali pravidelne sledovať peľové spravodajstvo. „Pri športových aktivitách v prírode používajte peľové masky, dýchajte viac nosom ako ústami a nezabúdajte na ochranu očí športovými okuliarmi,“ informuje Národný portál zdravia (NPZ).

Pomôcť by mali tieto opatrenia

Po návrate z prírody pomôže sprcha, najmä umytie vlasov, kde sa zdržuje najviac peľu, či výmena oblečenia. „Oblečenie, ktoré ste nosili vonku, odkladajte mimo miestnosti, v ktorej spíte,“ radí NPZ. Vniknutiu peľu do vnútorného prostredia zabraňujú napríklad protipeľové sieťky, s odstránením peľu, naopak, pomôžu čističky vzduchu. K účinným protipeľovým opatreniam patrí aj zvýšená hygiena nosa vrátane jeho pravidelných preplachov. Zvládať alergickú nádchu pomáhajú tiež napríklad prímorské a kúpeľné pobyty, rehabilitácia či terapia v jaskyniach.

Neliečte sa len v čase peľovej sezóny

NPZ pripomína, že správnou liečbou možno prejavy alergie zmierniť či úplne utlmiť. Základným preventívnym i liečebným opatrením je vyhýbanie sa alergénom v najvyššej možnej miere. Na liečbu alergickej nádchy sa tiež môžu využívať antihistaminiká, nosové kortikoidy, kromóny či imunoterapia.

„Liečba alergie je dlhodobá a mnohí pacienti robia chybu, že sa liečia len v období, keď majú príznaky ochorenia,“ doplnila Sivá. Upozornila, že neliečená alergická nádcha môže prejsť do chronicity, viesť k nižšiemu prahu citlivosti pacienta pri opätovnom kontakte s alergénom, k zosilneniu prejavu symptómov, či dokonca k astme.



Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame