Obľubujete bylinkové čaje? Na tieto pravidlá si dávajte pozor!

Foto: Gettyimages

Bylinky sú pre náš organizmus v mnohých prípadoch veľmi prospešné. Avšak, rovnako ako aj pri užívaní liekov, aj pri nich je dôležité správne dávkovanie, interakcie s inými bylinami, vhodné skladovanie či dátum spotreby. Na tieto pravidlá by ste pri užívaní mali brať ohľad.

Správne dávkovanie

Pri výbere vhodnej bylinky na váš zdravotný problém si dôkladne naštudujte dávkovanie. Nielen z akého množstva by ste mali čaj pripraviť, ale aj koľko šálok, prípadne s akým odstupom by ste ho mali vypiť. Tieto informácie zväčša nájdete na obale čaju. So správnym dávkovaním a užívaním vám môže poradiť aj lekárnik.

Nežiaduce účinky 

Jeden druh bylinkového čaju sa odporúča piť najviac dva týždne v kuse. Aj bylinky majú svoje indikácie, kontraindikácie, a môžu mať nežiaduce účinky. Medzi tie najčastejšie patrí riziko alergických reakcií a poškodenia pečene.

Napríklad medvedica lekárska sa môže užívať len krátkodobo niekoľko dní a nemôžu ich konzumovať ľudia s nejakým špecifickým ochorením. Konkrétne napríklad echinacea nie je vhodná pre ľudí s autoimunitnými ochoreniami ako sklerózou multiplex, cukrovkou prvého typu alebo reumatoidnou artritídou. Ak sa nežiaduce účinky objavia, bylinkový čaj treba prestať piť a poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom.

Pozor na kombinovanie

Pozor treba dávať na miešanie byliniek či ich kombinovanie s liekmi. Môžu navzájom blokovať či, naopak, posilňovať svoj účinok. Ľubovník bodkovaný môže znížiť účinok liečiv, ktoré sa používajú pri liečbe vysokého krvného tlaku a epilepsie, ale aj účinok hormonálnej antikoncepcie. Naopak, grepová šťava zvyšuje napríklad účinok warfarínu, ktorý sa používa na zníženie krvnej zrážanlivosti, a preto pri ich kombinácii hrozí riziko zvýšeného krvácania.

Nie sú pre všetkých

Väčšina byliniek je úplne nevhodných pre malé deti. Mäta pieporná, ktorá obsahuje mentol môže u detí do dvoch rokov spôsobiť zástavu dýchania. Šalviová silica zase môže vyvolať kŕče podobné epilepsii.

Tehotným ženám zase niektoré bylinky môžu spôsobiť potrat, predčasný pôrod alebo poškodenie plodu, preto by o ich užívaní mal vždy rozhodnúť lekár. Na pozore by mali byť aj pacienti, ktorí trpia poškodením vnútorných orgánov, ako sú pečeň či obličky. Látky obsiahnuté v bylinkách by mohli byť pre nich toxické a ich zdravotnému stavu by mohli ešte viac uškodiť.

Zdroj: TASR
Odporúčame