Štvornohý miláčik nie je darček: Členovia rodiny by sa mali spoločne dohodnúť na príchode zvieraťa

pes v košíku; pes ako darček

Po Vianociach sa útulky zapĺňajú šteniatkami, ktoré boli pôvodne darčekmi (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

Členovia rodiny by sa mali spoločne dohodnúť na príchode zvieraťa. Platí to všeobecne, nielen počas Vianoc. Pre TASR to uviedla Kristína Devínska z občianskeho združenia Sloboda zvierat, ktoré prevádzkuje útulok na Poliankach v Bratislave.

Aj pes môže ochorieť

Pes je podľa Devínskej fantastický spoločník, môže však nečakane ochorieť a bude potrebné mu pomôcť. Liečba sa môže vyšplhať na stovky eur, tá dlhodobá ešte vyššie. „Vieme to veľmi dobre, pretože psíky, ktoré prijímame počas roka do útulku, prichádzajú s rôznymi zdravotnými problémami. Náklady na ich liečbu pre nás predstavujú stále najvyššiu položku,“ skonštatovala.

Zvieratko predstavuje dlhodobý záväzok

Ľudia by mali myslieť aj na to, že pes sa môže dožiť 15 rokov. To je dlhodobý záväzok a platí to aj pre mačku. „Drobných domácich miláčikov, ako sú andulky, škrečky, morčatá či králiky, vnímajú mnohí ľudia stále ako akési cvičné alebo štartovné zvieratko. Stres či nepohodu však znášajú ešte horšie ako my,“ povedala Devínska. Preto radí, aby na Vianoce nerobili ľudia žiadne prekvapenia.

Do útulkov sa stále prijíma veľký počet zvierat

„Dnes sa dá povedať, že počas sviatkov prijímame do bratislavského útulku rovnaký počet zvierat ako počas roka,“  zhodnotila Devínska. Doplnila, že ide hlavne o psy opustené pôvodnými majiteľmi alebo aj o tie zanedbané a týrané. Príjem zvierat je podľa nej stále veľmi vysoký.

„Zabehnuté zvieratá vraciame späť pôvodným majiteľom. Ak sú označené čipom, vieme tak spraviť bezprostredne po tom, ako sa dostanú do útulku,“ poukázala Devínska. Dodala, že čipovanie mačiek nie je povinné, ale je veľmi účinné, pretože väčšina z nich sú „prirodzené tuláčky“. V zimnom období pociťuje útulok najmä znížený záujem a adopcie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Ako dobre poznáte vianočné filmové klasiky? Náš kvíz potrápi aj najväčších fanúšikov rozprávok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame