Silnejšie zdravie, menej vrások a zbohom bolesti: Riešenie je jednoduché, bozkávajte sa!

Muž bozkávajúci ženu na krk

Bozky nám v každom veku so sebou prinášajú množstvo pozitív (Zdroj: GettyImages)

Krátke bozky, ale aj vášnivé “francúzaky,” sú vo vzťahu jedným z najintímnejších prejavov náklonnosti. Spočiatku sa bozkami nešetrí, no rokmi spoločného života sa môžu postupne vytrácať. Nasledujúce výhody, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli možno presvedčia aj vás, že bozkávanie je dôležité a krásne v každom veku.

Zdravé srdce bije o preteky

Pre zaľúbené páry je bozkávanie doslova srdcovou záležitosťou. Utužuje vzťah, znásobuje vzájomné prepojenie a pre srdce predstavuje užitočný tréning. Čo sa pri vášnivom bozkávaní deje? Dochádza k zvýšeniu srdcového tepu, a to dokonca na viac než 100 úderov za minútu. Ide o podobný srdcový rytmus ako pri intenzívnom kardio tréningu, ktorý je odporúčaný aj pre udržanie zdravia srdca.


Mohlo by vás zaujať: Bozkávanie je príjemné, ale aj zdravé: Spoznajte silu pravých „francuzákov“


Starosti pôjdu bokom

Jedným z podceňovaných “liekov” na stres je bozkávanie. Chemické látky, ktoré sa pri bozkávaní uvoľňujú, vyvolávajú v mozgu celú plejádu príjemných pocitov. Narastá hladina oxytocínu (hormón lásky), dopamínu (hormón spájaný s pocitom šťastia a príťažlivosti), serotonínu (známy aj ako hormón dobrej nálady). Silná trojka, ktorá dokáže zabojovať proti zvýšenému stresu takmer okamžite! Veď, aj v romantických filmoch vždy platí, že starosti sú v náručí partnera razom menšie.

Sebavedomie a spokojnosť

Žitie vo vzťahu, v ktorom to iskrí nielen na začiatku, ale aj po dlhých rokoch spoločného života, má výnimočný účinok na sebavedomie a dobrý pocit zo seba samého. Ak si ráno pred prácou dáte na rozlúčku bozk, je veľká šanca, že cez deň budete šťastnejší a v práci produktívnejší. Podľa jednej staršej nemeckej štúdie z roku 1980 dokonca aj viac zarobíte. Ste totiž emočne stabilizovaní, máte istotu, že doma nič neškrípe, cítite sa chcení a milovaní. Prestali ste už bozkom prikladať silnú váhu? Možno je najvyšší čas zmeniť to.

Prehlbuje puto

Sila bozku v mnohých vzťahoch určuje intimitu partnerov. Ak sa v dlhoročnom manželstve bozky zo vzťahu vytratili, môže ich nedostatok predznamenávať aj ďalšie problémy. Niekedy sa však vytratia aj z úplne banálnych dôvodov – napríklad, keď sa nechcete pobozkať pred dospievajúcimi deťmi. Je to škoda, pretože práve bozkom si navzájom dávate najavo spoločné prepojenie. Nevzdávajte sa jedného z najpôvabnejších spôsobov prejavenia náklonnosti a lásky.


Mohlo by vás zaujať: Balzam pre telo aj dušu: Bozkávať sa naozaj oplatí


Silnejšia imunita za pár sekúnd

V holandskej štúdii boli zverejnené zaujímavé výsledky. Už 10 sekundové bozkávanie s partnerom znamená výmenu až 80 miliónov baktérií. Aj keď to na prvý pohľad môže znieť strašidelne, takáto výmena znamená vzpruhu pre imunitný systém. Ten je potom prirodzene nastavený na rýchlejšie vytváranie protilátok pri kontakte s novými patogénmi.

Skvelá tvárová gymnastika

Viete o tom, že pri bozkávaní zapájate až 30 tvárových svalov? Do aktivity sa uvádzajú nielen svaly na tvári, ale aj na krku. A tak aj za pomoci takejto príjemnej činnosti dostanú vaše kontúry krajší a mladistvejší vzhľad. Pokožka bude viac prekrvená, čo výborne pôsobí napríklad na stimuláciu kolagénu a elastínu.

Pomôže uľaviť od bolesti

Opäť sa ozvala bolesť hlavy? Vyhýbate sa partnerovi, pretože sa necítite dobre vo svojom tele? Namiesto “Zlatko, dnes nie,” skúste povedať “Zlatko, poď ma pobozkať.” Pri bozkávaní dochádza k rozšíreniu ciev, čo znamená aj rýchlejšiu úľavu od bolestí hlavy či kŕčov. Nevyhýbajte sa jeden druhému. Doprajte si spoločné chvíle a budete sa cítiť lepšie.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame