Alzheimer od A po Z: Takéto sú signály i následky choroby

Pán

thinkstockphotos.com

To, že niekto z vašich blízkych s vekom viac zabúda je normálne. Podstatné je spoznať varovné signály Alzheimerovej choroby, aby ste ju včas spozorovali a vedeli rozlíšiť od obyčajných problémov s pamäťou. Na Slovensku touto chorobu trpí približne 50-tisíc ľudí, celosvetovo je to každý ôsmy človek, ktorý má viac ako šesťdesiatpäť rokov. Aj preto je o nej potrebné hovoriť.

Jedna z hlavných smrteľných chorôb

Alzheimerova choroba je najčastejšie vyskytujúcou sa formou demencie. Toto ochorenie môže za stratu tkaniva v celom mozgu, ale aj za smrť nervových buniek. Svetová zdravotnícka organizácia ho umiestnila do desiatky hlavných smrteľných ochorení ľudstva.

Cvičte si pamäť

Prevencia je naozaj možná, aj keď ide len o oddialenie tejto choroby o niekoľko rokov. Dôležité je udržiavať sa v dobrej kondícií a cvičiť si pamäť krížovkami, čítaním ale napríklad aj videohrami. Odborníci odporúčajú stravu bohatú na stopové prvky a najmä vitamín E, ktorý chráni mozog pred voľnými radikálmi.


Mohlo by vás zaujímať: Oddiaľte Alzheimera najďalej, ako sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Zabudnuté nedávne udalosti

Zo začiatku je toto ochorenie úplne nenápadné a vy ani netušíte, že ním niekto z vašej rodiny trpí. Všímajte si najmä krátkodobú pamäť. Prvé mesiace ochorenia zostávajú dlhoročné spomienky neporušené. Práve nedávne udalosti sú tie, na ktoré človek zabúda. Opakuje niekto vo vašom okolí otázky, ktoré sa pred chvíľkou spýtal? Nepamätá si čo včera robil alebo o čom ste sa rozprávali? V tom prípade treba spozornieť a podniknúť potrebné kroky.

Varovné signály sú rôzne

Alzheimerova choroba má aj iné varovné signály ako pamäť. Môže napríklad spôsobiť aj to, že sa človek začne zanedbávať. Predtým patril k ľuďom, ktorí sa o svoj vzhľad starali a dnes sa zabúda osprchovať či umyť si vlasy. Takisto sa môže pridružiť zlé orientovanie v priestore a čase a časté zmeny nálad.

Je ťažké vyrovnať sa s myšlienkou, že by váš blízky mohol trpieť touto chorobu. Je však potrebné navštíviť lekára a podrobiť sa vyšetreniam. Výsledkom nemusí byť hneď Alzheimer, ale i liečiteľná nerovnováha štítnej žľazy. Ak však skutočne ide o Alzheimera a spozorovali ste ho v prvom štádiu, liečba bude omnoho účinnejšia.


Mohlo by vás zaujímať: Udržte si Alzheimera od tela: Sedem tipov, ktoré sa oplatí vyskúšať


Rozhovor s lekárom

Neexistuje špeciálny test, ktorý túto chorobu potvrdí alebo vyvráti. Lekári sa väčšinou rozprávajú s rodinnými blízkymi a pýtajú sa prečo máte podozrenie, ako sa váš blízky v poslednej dobe správal a čo sa zmenilo. Ďalej sa vyšetruje aj mozog, aby sa vylúčila mŕtvica, nádor a lekári zistili viac o pacientovom stave. Dôležité je aj vyšetrenie štítnej žľazy a rôzne psychologické a neurologické testy.

Depresia i agresivita

Človek s týmto ochorením si väčšinou spočiatku plne uvedomuje svoju diagnózu. Môže sa cítiť zahanbene až depresívne. Pomôžte mu vyrovnať sa s touto skutočnosťou. Fyzickému aj psychickému stavu pomáha cvičenie. Odporúča sa najmä rýchla chôdza a práca v záhradke. Neskôr sa môže k príznakom pridružiť agresia, no pamätajte, že ju má na svedomí choroba. Nezabúdajte o tom informovať lekára. 

Množstvo povinností

Ak sa o niekoho s takýmto ochorením budete musieť starať, čaká vás množstvo povinností. Budete musieť byť kuchárom, šoférom i účtovníkom. Váš blízky by mal okmažite prestať šoférovať a trpezlivo by ste mu mali vysvetliť prečo. Takisto časom nebude schopný platiť šeky a účty. Odporúča sa aj vysporiadanie majetku, kým nepríde horšie štádium, v ktorom si nebude pamätať žiadnych rodinných príslušníkov.


Máte skúsenosti s Alzheimerom? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame