Počuli ste už o transplantácii stolice? Neuveríte, v čom všetkom dokáže nový zákrok pomôcť

Počuli ste už o transplantácii stolice? Podľa odborníkov by mohla pomôcť pri závažných ochoreniach ohrozujúcich život (Ilustračná fotografia: Freepik)

V črevách máme mikróby, ktoré ovplyvňujú funkciu celého nášho tela. Bohatosť a rozmanitosť týchto baktérií v ľudskom tráviacom systéme významne ovplyvňuje naše zdravie. Niektoré druhy totiž zlepšujú metabolizmus, imunitný systém, odolnosť voči rakovine či dokonca funkciu nášho mozgu.

Vedeli ste však, že pre poškodený črevný mikrobióm môže byť riešením fekálna transplantácia? Výhodou je, že pri tomto zákroku doktori nemusia nahradiť celý tráviaci trakt, ale iba malú vzorku črevných baktérií.

Baktérie zo stolice bojujú s infekciami

Fekálna transplantácia je chirurgický výkon, pri ktorom sa podáva ľudská stolica do črevného traktu, aby priamo zmenila mikrobiálne zloženie pacienta. Výkaly sa zmiešajú s vodou alebo fyziologickým roztokom, po ktorom nasleduje filtračný krok na odstránenie všetkých chybných častíc. Problémom je, že tento proces sa musí vykonať v skutočne krátkom čase. Zmes sa podáva análny otvor prostredníctvom sondy, kolonoskopiou či retenčnou klyzmou, počas ktorej sa do konečníka a hrubého čreva zavedie roztok s fekáliami.

Podľa odborníkov by transplantácia stolice mohla pomôcť pri závažných ochoreniach ohrozujúcich život (Zdroj: Freepik)

Možno niektorí z vás počujú o tomto zákroku prvýkrát, no fekálna transplantácia siaha až do 4. storočia nášho letopočtu, kedy ju využívali pri liečbe infekčnej hnačky.  V roku 1958 chirurg Dr. Ben Eiseman podával fekálny klystír svojim pacientom z Colorada s ťažkými a opakujúcimi sa infekciami hnačkového typu.

O viac ako polstoročie neskôr holandský gastroenterológ Josbert Keller z Amsterdamu rozdelil pacientov s hnačkami do troch skupín. Prvá skupina dostala vankomycín a prášok na prípravu infúzneho roztoku, ktorý odstraňuje baktériu spôsobujúce hnačkovú infekciu. Súčasťou terapie bol tiež výplach hrubého čreva pomocou silného preháňadla a fekálna transplantácia.

Druhá skupina prijala iba vankomycín, prášok a výplach hrubého čreva. Tretej skupine bol podaný len vankomycín. A aké výsledky experiment priniesol? Prvá skupina pacientov dosiahla oveľa lepšie výsledky ako ostatné dve skupiny. Štúdiu však museli predčasne ukončiť, pretože ju v tom čase považovali a neetickú.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nemôžete spať alebo trpíte úzkosťou? Čoraz viac ľudí siaha po liečivom zázraku z východu

Fekálna transplantácia obnovuje metabolizmus žlče, pričom baktérie podané takýmto spôsobom kontrolujú infekčné ochorenie. Je tiež pravdepodobné, že dochádza k procesu, pri ktorom darcovské mikroorganizmy spotrebúvajú a rozkladajú toxíny, ktoré sa nachádzajú v čreve príjemcu.

Fekálna transplantácia obnovuje metabolizmus žlče (Zdroj: Freepik)

Riziká zákroku sú ešte neznáme

Účinnosť fekálnej transplantácie sa ešte stále podrobuje skúmaniu. Mohla by sa však použiť na liečbu nasledovných závažných stavov:

  • zápalových črevných ochorení
  • obezity
  • akútnej podvýživy
  • cukrovky
  • artritídy
  • poklese mozgových funkcií pri ťažkých ochoreniach pečene
  • rakoviny kože
  • autoimunitných ochorení
  • Alzheimerovej choroby
  • neurovývojových ochorení
  • bipolárnej poruchy
  • vypadávania vlasov
  • depresie
  • neurodegeneratívnych ochorení
  • opakovaných infekcií močových ciest

Zákrok by mohol tiež vyriešiť syndróm dráždivého čreva. V rámci výskumu vedci podali 125 pacientom 30g alebo 60 g stolice od toho istého darcu alebo placebo s ich vlastnou stolicou. Cudzí mikrobióm nielenže zlepšil príznaky ochorenia, ale ich prínos pretrvával aj tri roky po  podaní. Bohužiaľ, stále nepoznáme dlhodobejšie riziká fekálnej transplantácie. Preto ju ešte lekári nemôžu využívať v praxi vo väčšej miere.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame