Nemôžete spať alebo trpíte úzkosťou? Čoraz viac ľudí siaha po liečivom zázraku z východu

Ashwagandha

Ashwagandha sa najčastejšie užíva vo forme prášku alebo kapsúl (Zdroj: GettyImages)

Ashwagandha patrí medzi najdôležitejšie rastliny v ajurvédskej medicíne, v ktorej je už po stáročia využívaná pre svoje široké spektrum liečivých vlastností. Vďaka regeneračným schopnostiam sa často označuje aj ako „indický ženšen“, pričom si v posledných rokoch získala popularitu aj u nás. Čo to teda je a na čo je táto rastlina dobrá?

Zázrak z východu, ktorý lieči

Botanický názov ashwagandhy je Vitánia opojná, latinsky Withania somnifera. Je to rastlina patriaca do čeľade ľuľkovitých, ktorá pochádza z Indie a Stredného východu. Má drobné žltozelené kvety a červené bobule. Najdôležitejšou časťou rastliny sú však jej korene, ktoré sú bohaté na rôzne bioaktívne látky. Ashwagandha je tradičná ajurvédska bylina, ktorá sa už po tisícročia používa pre svoje liečivé vlastnosti. Jej meno v sanskrite znamená „vôňa koňa“, čo symbolizuje jej schopnosť dodať silu a vitalitu.

Ashwagandha ako prášok
Ashwagandha je dostupná v rôznych formách, vrátane prášku, kapsúl a čajov. (Zdroj: Freepik/freepik)

Ashwagandha má širokú paletu priaznivých účinkov

Patrí medzi adaptogény a priaznivo pôsobí nielen na ľudské telo, ale aj a myseľ. Tu je stručný prehľad o tom, na čo je dobrá a s akými problémami vám pomôže:

1. Znižovanie stresu a úzkosti

Adaptogénne vlastnosti ashwagandhy napomáhajú telu lepšie zvládať stres a zvyšovať odolnosť voči nemu. Štúdie preukázali, že pravidelné užívanie pomáha regulovať hladiny stresového hormónu kortizolu. To následne prispieva k zlepšeniu nálady, zníženiu úzkostí a zvýšeniu pocitu pohody.

Okrem toho ashwagandha podporuje zdravú funkciu nervového systému. Tým zase zlepšuje odolnosť organizmu voči psychickému napätiu a podporuje celkové duševné zdravie. Keďže chronický stres spôsobuje celý rad ďalších problémov, jeho zníženie pozitívne vplýva aj na imunitu, metabolizmus a bojuje proti depresiám.

2. Zlepšenie spánku

Ashwagandha je známa svojimi upokojujúcimi účinkami, ktoré výrazne zlepšujú kvalitu spánku. Pomáha znižovať hladinu stresových hormónov a podporuje relaxáciu nervového systému, čo uľahčuje zaspávanie a zvyšuje hĺbku spánku. Je obzvlášť užitočná pre ľudí trpiacich nespavosťou spôsobenou úzkosťou alebo stresom. Pravidelné užívanie ashwagandhy tiež môže viesť k zníženiu počtu prebúdzaní v noci a celkovo zlepšiť spánkový cyklus. Kvalitný a osviežujúci spánok prirodzene pozitívne ovplyvňuje bdelosť, pozornosť a celkové zdravie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Počuli ste už o mlieku s označením A2? Poteší hlavne tých, ktorým bežné spôsobuje tráviace problémy

3. Podpora imunitného systému

Liečivá rastlina z Indie posilňuje aj imunitný systém a odolnosť organizmu voči chorobám.  Obsahuje totiž vysoké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály a znižujú zápal v tele. Okrem toho stimuluje produkciu bielych krviniek, ktoré sú dôležité pre obranu proti infekciám.

4. Zvýšenie energie a výkonu

Ajurvédsky zázrak je obľúbený medzi športovcami pre svoju schopnosť zlepšovať energiu, fyzický výkon a znižovať únavu. Keďže zvyšuje hladinu hemoglobínu, telo je lepšie okysličené, čo zlepšuje svalovú silu, zvyšuje vytrvalosť a podporuje rýchlejšie zotavenie po fyzickej námahe. Pravidelné užívanie ashwagandhy zlepšuje schopnosť organizmu vyrovnať sa so stresom a tým zvýšiť nielen fyzickú, ale aj duševnú výdrž, čo je prospešné pre ľudí s náročným životným štýlom.

5. Podpora kognitívnych funkcií

Látky obsiahnuté v ashwagandhe majú pozitívny účinok na nervový systém a kognitívne funkcie. Jej pravidelné užívanie zlepšuje pamäť, pozornosť, ale aj rýchlosť myslenia. Liečivá bylina podporuje regeneráciu nervových buniek a synapsií, čím prispieva k celkovému zlepšeniu nervového systému a ochrane pred kognitívnym úpadkom. Podporuje zdravie mozgu tým, že zvyšuje antioxidačnú ochranu a znižuje zápal, čo pomáha predchádzať neurodegeneratívnym ochoreniam, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

6. Podpora hormonálnej rovnováhy

Ashwagandha má pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu. U žien pomáha pri nepravidelnej menštruácii a zmierňuje symptómy menopauzy. U mužov zase zvyšuje hladinu testosterónu a celkovo prispieva k lepšiemu reprodukčnému zdraviu.

7. Jedna z ciest k štíhlejšej línii?

Výpočet všetkých pozitívnych účinkov ashwagandhy by mohol pokračovať ešte oveľa ďalej. Spomeňme preto aspoň jej významný vplyv na chudnutie a znižovanie zápalu. Jej protizápalové vlastnosti pôsobia ako prevencia mnohých chronických ochorení. Okrem toho zlepšuje citlivosť na inzulín a reguluje hladinu cukru v krvi. Keďže pomáha znižovať hladinu kortizolu, môže zmierniť stresom vyvolané prejedanie, čím prispieva k udržaniu zdravej hmotnosti.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trpíte v lete kvôli kŕčovým žilám? Takto si s nimi poradíte aj bez operácie

Môže mať aj negatívne účinky?

Hoci je ashwagandha všeobecne považovaná za bezpečnú, na niektoré veci si treba dať pozor. Ak to preženiete s dávkovaním, môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti, hnačku alebo nevoľnosť. Tehotné a dojčiace ženy by ju nemali užívať, keďže zatiaľ nie sú dostatočné dôkazy o jej bezpečnosti počas týchto období. Navyše, ashwagandha môže interagovať s niektorými liekmi, preto je vždy najlepšie konzultovať jej užívanie s odborníkmi.

Zdravé smoothie s ashwagandhou
Prášok z ashwagandhy si môžete pridať do zdravých smoothies (Zdroj: Freepik/jcomp)

Ako užívať ashwagandhu

Dostupná je v rôznych formách vrátane prášku, kapsúl a čajov. Tradične sa používa prášok z koreňa, ktorý si môžete pridať napríklad do teplého mlieka, čaju, smoothies alebo vody. Kapsuly sú praktickou alternatívou pre pohodlný spôsob užívania. Odporúčaná denná dávka Ashwagandhy sa môže líšiť v závislosti od formy a konkrétneho produktu, ale bežne sa pohybuje v rozmedzí 300 až 500 mg extraktu denne.

Pri práškových formách sa odporúča začať s malou dávkou, približne 1/2 čajovej lyžičky denne a postupne ju zvyšovať na 1 až 2 čajové lyžičky denne. Pri užívaní kapsúl stačí dodržiavať pokyny výrobcu na obale. Ak ste ashwagandhu nikdy pred tým neužívali, začnite s nižšou dávkou a postupne ju zvyšujte, aby ste zistili, ako vaše telo reaguje.

Ashwagandha má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie, od znižovania stresu a zlepšenia spánku až po podporu imunitného systému a zvýšenie energie. Jej adaptogénne vlastnosti z nej robia ideálny výživový doplnok pre moderný život plný stresu a náročných životných období. Ak hľadáte prírodný spôsob, ako zlepšiť svoju fyzickú a duševnú pohodu, ashwagandha je skvelou voľbou.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame