Bylinky sú zázrakom prírody. Ak ich milujete, určite si obľúbite aj túto, ktorá má okrem skvelej vône a chuti aj rad zdravotných benefitov. Tie oceníte najmä v prípade, že si strážite hmotnosť, prípadne chcete zlepšiť svoju imunitu. Zaujíma vás, o aký zázrak ide?
Kúsok tropiky u vás v záhrade
Bylinka, ktorá pochádza zo subtropického pásma v Južnej Amerike, no dá sa dopestovať aj v našich končinách, je zázrakom v kuchyni. Skvele nahradí cukor a dochutí každú sladkú pochúťku. Navyše, okrem toho vplýva pozitívne na zlepšenie imunitného systému či pomáha v redukcii hmotnosti. Zdá sa vám to ako fikcia?
Ide o rastlinu, ktorá je v našich končinách známa ako aloisia citrónová alebo lípia (lat. Lippia citriodora L.). Je výraznou vďaka svojej silnej aromatickej citrónovej silici, ktorá sa stará o výraznú citrusovú vôňu a jemnú príchuť citróna. Použiť ju môžete podobne ako citrón, preto sa hodí ako dochucovadlo nápojov, šalátov, omáčok, polievok, rýb, mias či dezertov.
Účinky lípie
Jej konzumáciou prispejete k zlepšeniu vášho trávenia – hodí sa aj ako čaj v prípade, že potrebujete upokojiť podráždený žalúdok. Má protizápalové účinky, pomáha pri boji so zvýšenou teplotou a posilňuje imunitu. Vďaka svojim upokojujúcim a uvoľňujúcim účinkom je vhodná aj pre ľudí, ktorí bojujú s vnútorným nepokojnom alebo úzkosťami.
Okrem toho, že si ju môžete vychutnať ako čaj či konzumovať jej čerstvé lístky, môžete si pripraviť napríklad esenciálny olej, ktorý vás uvoľní a zregeneruje po náročnom dni. Svojou intenzívnou vôňou vás dobije energiu a nabudí do ďalších dní.
Vypestujte si ju
Ako sme už vyššie spomenuli, lípiu si môžete dopestovať aj v našom podnebnom pásme. Vyberte vo vašej záhradke miesto, ktoré je plné slnka a obsahuje nepriepustnú, ľahko piesočnatú pôdu. Tú rastlinka miluje a bude v nej prosperovať. Dbajte na pravidelnú zálievku a dostatočne vlhkú pôdu, ktorá by však nemala byť príliš preliata.
Bylinka sa dá pestovať aj v kvetináči, ideálne na slnečnom okennom parapete, kde sa jej bude tiež dariť. Dávajte však pozor na vonkajšiu teplotu, ktorá by nemala klesnúť pod 9 stupňov Celzia – vtedy rastlinka ocení, ak ju umiestnite do tepla.
Zdieľať na