Nezabudnite na zber koreňov liečivých rastlín: Teraz je správny čas urobiť si zásoby

Ideálny čas na zber je práve počas neskorej jesene, kedy majú korene najväčšiu silu (Zdroj: Freepik/luca9257)

Zber úrody plodov či listov liečivých rastlín už máme dávno za sebou, no netreba zabúdať ani na ich korene. Existuje mnoho liečivých bylín, ktoré sa rozhodne oplatí mať v zásobe počas celej zimy. Ukrývajú totiž obrovskú silu a liečivé účinky. Mnohé z nich sa už niekoľko storočí používajú v tradičnej medicíne, preto vám odporúčame urobiť si poriadne zásoby. Ideálny čas na zber je práve počas neskorej jesene, kedy majú najväčšiu silu. Než sa vyberiete „na lov“, pozrite sa na zoznam bylín, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať. Prekvapí vás, že niektoré možno ukrýva aj vaša záhradka.

Detox organizmu

Ak hľadáte spôsob, ktorý vám pomôže detoxikovať organizmus, siahnite po koreni lopúchu väčšieho (lat. Arctium lappa). Jeho liečivé účinky pomáhajú s čistením krvi od škodlivých látok, podporujú funkciu pečene a obličiek, zlepšujú trávenie a pôsobia protizápalovo aj pri liečbe kožných problémov, ako napríklad pri ekzéme či dokonca akné. Okrem toho, môžete ho použiť aj na podporu rastu vlasov či bolesti kĺbov. Sušený koreň lopúcha stačí zaliať vriacou vodou a nechať lúhovať. Na odvare si môžete pochutnať alebo prikladať ho na bolestivé miesto vo forme obkladu.

Zatočte s reumou

Aj napriek tomu, že sa pýr plazivý (lat. Elymus repens) považuje za burinu, mali by ste mu dať šancu. Využite potenciál toho, že ho máte v záhradke v štedrom množstve a nasušte si jeho korene. Tie ukrývajú veľa liečivých látok, ktoré pomáhajú odstraňovať z tela škodlivé látky, podporuje detoxikáciu, trávenie, vylučovanie moču a zmierňuje reumatické bolesti. Používa sa tiež pri liečbe kožných problémov, ako je ekzém, psoriáza či akné. Vysušené korienky stačí zaliať vriacou vodou, nechať lúhovať 15 minút a vychutnávať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Krémové tekvicové maslo – je viac ako nátierka, tu všade ho použijete

Podpora obličiek a prevencia zápalov

Púpavy lekárskej (lat. Taraxacum officinale) je všade mnoho. Nenápadná rastlina ukrýva v sebe obrovský potenciál pre zdravie. Korene obsahujú množstvo biologicky aktívnych látok, ako sú nielen vitamíny a minerály, ale i inulín, flavonoidy so silnými antioxidačnými účinkami. Usušený koreň púpavy pomáha prirodzene čistiť organizmus od škodlivých látok, podporuje funkciu obličiek a pomáha pri odstraňovaní prebytočnej vody z tela, dokonca znižuje zápal v tele a môže byť užitočný pri reumatických ochoreniach.

Všetko pre vašu imunitu

Obľúbená echinacea purpurová (lat. Echinacea purpurea) nie je len kráskou vašej záhradky. Zahviezdi aj vďaka svojej liečivej sile. Hodí sa nielen na posilnenie imunitného systému, ale tiež stimuluje tvorbu bielych krviniek a podporuje obranyschopnosť organizmu. Často sa používa pri liečbe a prevencii vírusových infekcií, ako je napríklad prechladnutie či chrípka. Okrem toho, má silné protizápalové účinky a účinne pomôže pri zápaloch kĺbov, močových ciest či prostaty. Dokáže tiež urýchliť proces hojenia rán, ekzémov a podporuje regeneráciu tkanív. Pripraviť z koreňa možno čaj, tinktúru a na vonkajšie použitie sa vám zíde vo forme masti či obkladu.

Na boľavé kosti

Už podľa názvu možno zistiť, že kostihoj lekársky (lat. Symphytum officinale) bude skvelým pomocníkom pri domácej bylinnej liečbe pohybovej sústavy. V alternatívnej medicíne sa využíva najmä zvonka a úžasne pomáha pri vyvrtnutiach, zlomeninách, ale aj pomliaždeninách, zápaloch väziva či bolestiach kostí a kĺbov. Zmierňuje bolesti pri reumatizme, artritíde či natiahnutí svalov. Pripraviť z neho môžete liečivú masť alebo lokálne obklady z výluhu.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame