Platíte priveľa za energie? Možno robíte tieto chyby!

peniaze

photl.com

Prerastajú vám už mesačné účty za domácnosť cez hlavu? Poradíme vám, ako znížiť spotrebu energií na minimum a ušetriť peniaze vo vašom rodinnom rozpočte.

Nie je trieda ako trieda

Rozmýšľate nad nákupom nového spotrebiča? Z hľadiska spotreby ide určite o dobré rozhodnutie. Nezabúdajte, že dôraz netreba klásť len na cenu, ale aj na energetickú triedu. Označenie A+, A++, či dokonca A+++ indikuje úspornosť zakúpeného modelu. I keď sa možno nákladný nákup nezdá byť na prvý pohľad taký výhodný, novo zakúpený spotrebič vám oproti starému pätnásťročnému kusu ušetrí až 45 percent energie a investícia sa tak niekoľkonásobne vráti.

Zaplňte chladničku

Chladnička nemôže chýbať v žiadnej poriadnej domácnosti. Vedeli ste, že poloprázdna minie podstatne viac energie ako tá, ktorá je naplnená až po okraj? Ak sme sami, stojí teda za zváženie či vôbec a akú veľkú naozaj potrebujeme.  Päťmilimetrová vrstva ľadu znamená tretinové navýšenie energetických nákladov, desať milimetrov až dvojnásobok normálnej spotreby. Buďme teda obozretní a nedopustime nadmerné zaľadňovanie našej chladničky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Spoznajte svoje práva: Čo, ako a dokedy môžete reklamovať


Znížte teplotu vody

Pranie v automatickej práčke je ďalšou pravidelnou činnosťou fungujúcej domácnosti. Dôležité je vždy prať s plným bubnom. Kvalitnejšie pracie prostriedky môžeme použiť smelo pri nižších teplotách s dosiahnutím rovnakého výsledku. Zníženie teploty zo 60 na 30 stupňov však ušetrí množstvo energie. Pranie si pokojne odložte na večer, prípadne noc a využívajte tak lacnejší nočný prúd.

Zohrievajte s rozumom

Ohrievanie pečiva použitím toastovača oproti elektrickej rúre ušetrí až sedemdesiat percent energie. Aj tie najlepšie mikrovlnky majú vysokú spotrebu. Už pri dvoch porciách minieme viac ako pri použití klasického sporáka. Nákladné je tiež rozmrazovanie produktov v nej, preto si radšej zamrznuté potraviny včas vopred vyberme z mrazničky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Darčeky z pohodlia domova: Nákup cez internet sa oplatí


Umývačka šetrí čas aj peniaze

Umývačka riadu ešte nie je celkom bežnou súčasťou každej domácnosti. Ak však chcete niečo ušetriť, mali by ste do nej zainvestovať. Okrem množstva získaného voľného času, ochránite pokožku na rukách, ale hlavne miniete až o päťdesiat percent vody menej ako pri klasickom umývaní riadu.

Vypínajte spotrebiče

Televízor, videorekordér či váš počítač by ste mali na noc nechať úplne vypnutý. Aj napriek úspornému režimu totiž tieto spotrebiče pohlcujú energiu, ktorú vlastne nijak nevyužívame a platíme za ňu. I keď nemajú veľkú spotrebu, ročne to v priemernej domácnosti môže činiť 300-600 kWh, čo nie je zanedbateľné číslo. Podľa Západoslovenských elektrární tak červené alebo zelené svetielko režimu „stand-by“ spotrebičov v priemernej rodine môže stáť dokonca viac ako spotreba chladničky alebo mrazničky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vianoce kríza nedostihla: Budeme míňať ako po minulé roky


Neplytvajte s energiami!

Pri varení na plynovom sporáku používajte vždy pokrievku, ktorou prikryjete hrniec. Neverili by ste, ale s jej použitím môžete spotrebovať energie až o tristo percent menej. Dôležitý je tiež výber vhodnej veľkosti platničky na hrniec, v ktorom sme sa rozhodli variť. Pri pečení a používaní rúry sa vyhnite častému otváraniu, jedno takéto nazretie totiž znamená až dvadsať percentný nárast spotrebovanej energie.

Vykurujte efektívne

Nepreháňajte to s vykurovaním. Znížením izbovej teploty len o jediný stupeň znížime spotrebu energie o šesť až sedem percent. Postačovať by malo 18-20 stupňov v obývačke, 16-18 v kuchyni a zhruba 20 stupňov v detskej izbe. Radiátory by ste nemali zakrývať záclonou alebo inou dekoráciou, tie by mali siahať len po parapetnú dosku. Takto sa dá ušetriť až 25 percent z bežnej ceny za vykurovanie. Zateplenie domu či bytu je tiež veľmi racionálnym krokom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zaslúžite si vyššiu výplatu? Zistite svoju trhovú cenu


Svieťte lacnejšie

Nahraďte zastaralé žiarovky populárnymi žiarivkami, ak ste to ešte doteraz neurobili. Tie totiž vydržia až desaťkrát dlhšie a pri použití v každej izbe znamenajú úsporu až 80 percent energie.

Pár užitočných tipov na záver

  • Vetrajte krátko a dôkladne – v zimných mesiacoch úplne postačí dvakrát denne po päť minút
  • Ak vám je príliš teplo, neotvárajte okno, ale znížte teplotu kúrenia
  • Uprednostnite sprchu pred kúpeľom, za ten zaplatíte až trikrát viac ako za šesť minút sprchovania
  • Používajte úsporné sprchové hlavice, ktoré vám ušetria až tridsať percent teplej vody
  • Vyhnite sa umývaniu zubov pri tečúcej vode, ročne zaplatíte až za 2000 litrov vody úplne zbytočne

Ako ste na tom vy? Koľko z týchto zásad dodržiavate a kde ešte vidíte svoje rezervy? Ušetriť sa dá naozaj na všetkom a vôbec to nie je ťažké, tak smelo do toho! Za prostriedky, ktoré takto usporíte si potom dovolíte to, o čom ste doteraz možno len snívali!

Zdroj: photl.com, photl.com, Ron
Odporúčame