Platíte veľa za benzín? Takto ušetríte!

benzín

s

Zdá sa vám, že akosi veľa z vašej výplaty odchádza do pokladní čerpacích staníc? Poradíme vám niekoľko tipov, ako môžete ušetriť. Možno sa vám bude zdať, že ide len o drobnosti, opak je však pravdou. Ak sa ich budete držať, určite to pocítite na vlastnej peňaženke.

Vyprázdnite kufor

Čím ťažšie vaše auto je, tým vyššia je aj jeho spotreba. Ak teda máte kufor plný harabúrd, ktoré chcete odviesť na chalupu, len akosi nemáte čas, vedzte, že míňate viac benzínu a tým pádom aj peňazí ako keď jazdíte naľahko.

Čerpajte ráno alebo neskoro večer

S teplom sa objem látok zväčšuje – a to platí aj pri benzíne. Preto sa na pumpu vyberte vtedy, keď je teplota vzduchu nízka. Tak získate za svoje peniaze maximum.

Tankujte premyslene

Nejazdite na doraz, ale tankujte vtedy, keď sa to oplatí. Vytipujte si pumpy, na ktorých je benzín najlacnejší a tankujte v nich. Nečakajte, kým vás klesajúca ručička prinúti tankovať na tej najbližšej – a možno aj najdrahšej – pumpe.

Pozor na tlak v pneumatikách

Tlak v pneumatikách sa oplatí pravidelne kontrolovať. Ak je nedostatočný, nielenže sa zhoršujú jazdné vlastnosti vozidla, ale zároveň stúpa spotreba. Preto noste so sebou praktickú pumpičku, ktorou môžete v prípade potreby pneumatiky nafúknuť hocikde.

Zabudnite na klimatizáciu

Hoci v najnovších modeloch už klíma nie je až takým „žráčom“ energie, v tých, ktoré má väčšina obyvateľstva predsa len spotrebu dosť podstatne zvyšuje. Ak sa uspokojíte s otvoreným oknom alebo svetrom navyše, ušetríte.

Nepodceňujte ročné obdobie

Pneumatiky treba prispôsobovať ročnému obdobiu – a to nielen z bezpečnostných dôvodov, ale aj z šetriacich. Jazdiť pridlho na zimných pneumatikách sa nevypláca.

Preraďujte s rozumom

Preraďovať  na vyššiu rýchlosť by ste mali pri cca 2 500 otáčkach pri benzínovom motore a 2 000 pri dieselovom.  Ak si osvojíte toto pravidlo a nebudete hnať otáčky vyššie, bezpečne spotrebu znížite.

Spomaľte

Patríte k ľuďom, ktorí s obľubou prekračujú povolenú rýchlosť o desať kilometrov? Skúste namiesto toho striktne dodržiavať predpísaný limit. Čerpacie stanice vďaka tomu budete navštevovať zriedkavejšie.

Zdroj: s, Marek
Odporúčame