Móda pre každý vek: Tipy, ako zostať trendy celý život

Slow fashion

Pri budúcom nákupe oblečenie si položte zopár otázok (Zdroj: Freepik/freepik)

V dnešnom svete, kedy sa každý snaží byť ekologický, je dobré ísť s davom. Týka sa to aj módneho priemyslu. Naša planéta je v katastrofálnom stave a módny priemysel k jej uzdraveniu ani zďaleka nepomáha, priam naopak. Jedným z mála krokov, ktoré k lepšej budúcnosti môžete urobiť, je investovať do kúskov z takzvanej slow fashion sféry.

O čo ide?

Pojem slow fashion, v preklade „pomalá móda“, predstavuje kúsky, ktoré sú trvácne a kvalitné. Oproti kontroverzným fast fashion (rýchlej móde) kúskom majú pridanú hodnotu. Môžete ich nosiť opakovanie niekoľko sezón, čím sa vám počiatočná vyššia investícia oplatí a vy ušetríte nemalé peniaze.

Tento smer vznikol ako reakcia na tzv. rýchlu módu, ktorá nepresadzuje kvalitu ale kvantitu. Ľudia modernej spoločnosti sú naučení kupovať veľa a často. Dôvodom je neustále uvádzanie nových módnych kolekcií do obchodov v nákupných centrách, ktoré stimuluje ľudí k tomu, aby nakupovali každý mesiac nové oblečenie.

(Zdroj: Freepik/freepik)

Škodlivé materiály a chemikálie

Na výrobu fast fashion oblečenia sa vo veľkom používajú toxické textilné farbivá a lacné textílie ako napríklad polyester. Ten patrí medzi najobľúbenejšie tkaniny, avšak jeho dopad na prírodu je obrovský. K problémovým materiálom patrí aj klasická bavlna, pretože je na jej pestovanie potrebné obrovské množstvo vody a škodlivé pesticídy. V rozvojových krajinách dochádza k riziku vzniku sucha a miestne komunity a spoločnosti medzi sebou často bojujú o vodné zdroje.

Ekologická móda

Tento druh módy si zakladá na princípe šetrného spôsobu výroby, využívanie eko friendly materiálov ako napríklad bio bavlny, ľanu alebo eko kože. Výrobcovia udržateľných odevov a topánok nepoužívajú ani pesticídy či insekticídy, ktoré by mohli škodiť už pracovníkom vo výrobe. Ekologická móda sa teda nezaoberá len prístupom k životnému prostrediu ale aj sociálnou spravodlivosťou.

(Zdroj: Freepik/jcomp)

Počítajte nielen pri nákupoch

Že to nedáva zmysel, keď sú tieto kúsky „predražené“? Ide tu o prepočet nosení v úmere k finálnej cene kusu odevu. Ak si kúpite tričko za 5 eur, a po dvoch noseniach je súce do koša, jedno nosenie vás vyšlo na 2,50 eura. Ak však investujete, kúpite si tričko za 20 eur a aj po viac než 20 noseniach vyzerá stále dobre, jedno nosenie vás vyjde okolo jedného eura.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Na Slovensku stále nevieme využiť bioodpad: Na výrobu biometánu nemáme dostatok zariadení

Na čo sa orientovať?

Pri výbere udržateľných značiek je vhodné položiť si zopár otázok. Premyslite si odpovede ešte pred samotným nakupovaním, keď vás postretne nákupná horúčka. Tieto otázky môžete aplikovať vo viacerých oblastiach nákupov, nie len pri nákupoch módneho tovaru:

  • Sú použité udržateľné materiály na výrobu produktov?
  • Kde a ako bol produkt vyrobený?
  • Je certifikovaný?
  • Akým spôsobom značka prispieva k lepšiemu svetu?
(Zdroj: Freepik/pch.vector)

Po čom siahnuť?

Ak ste sa rozhodli pre nákup slow fashion kúskov, gratulujeme! Určite to nepôjde zo dňa na deň, ale aj postupné obmieňanie šatníka je malým krokom, ktorý pomôže. Na vlastnej koži ucítite, že je omnoho príjemnejšie nosiť (napríklad počas horúcich dní) na pokožke prírodné materiály akými sú ľan či bavlna, než „umelé“ polyesterové látky, ktoré sú nepríjemné a rýchlo sa opotrebujú.

Na trhu nájdete mnohé značky, odporúčame podporiť lokálnych (slovenských) výrobcov. Kúsky sú citeľne drahšie než tie, čo si kúpite v komerčných reťazcoch, ale finálny výsledok a dobrý pocit stoja za to.

Náš výber lokálnych výrobcov, ktorých výrobky stoja za to! 

Maximilian Mucska Tailors 

Moderné a luxusné pánske obleky začal šiť Maximilian Mucska. V tradícií pokračujú aj jeho synovia, ktorí si zakladajú na kvalite, tak ako ich otec. Dielňa vznikla už v roku 1978, no až po roku 1989 sa pán Mucska začal krajčírskemu remeslu venovať vo veľkom. Ak teda hľadáte kvalitný oblek pre syna či partnera, odporúčame siahnuť po modeloch z kolekcie tejto značky. 

BeWooden

Ekologická a udržateľná značka doplnkov z dreva, ktorá sa vyznačuje precíznosťou a poctivou ručnou prácou. Spájajú praktickosť, eleganciu a funkčnosť. V ich portfóliu nájdete rôzne drevené doplnky, od motýlikov, cez brošne až po peňaženky. A kúpou vybraných produktov môžete dokonca podporiť rozvojové krajiny! 

TAKITAK

Dve matky a kamarátky sa rozhodli vytvoriť značku plnú univerzálnych a unisex kúskov, ktoré môžete nosiť „tak i tak“. Na svoje kúsky využívajú eko materiály ako napríklad bavlnu, ľan, vlnu či drevo. Pri tvorbe strihov zastávajú peknú myšlienku zero waste, čomu prispôsobujú väčšinu kolekcií. 

NEHERA

Táto značka vznikla v prvej polovici minulého storočia. Ján Nehera je zakladateľom firmy, ktorá sa teší svojej obľúbenosti aj v súčasnosti. Hoci sa potýkala s problémami režimu a sprivatizovaním, v roku 1998 jej znovu vdýchol život manželský pár Zdútových, ktorý tvorí kvalitné kolekcie dodnes.

ColoMBiana

Šperky, ľanové materiály či špeciálne unikátne kolekcie. Aj toto je ColoMBiana pod vedením autorky tohto nápadu, Moniky Babčanovej. Značka vyznáva hodnoty slow fashionm udržateľnosť, ekológiu a kvalitu. Modely ponúkajú modernosť, pohodlie a nadčasovosť, čo určite oceníte. Šperky vám zasa svojou originalitou navodia pocit kolumbijskej exotiky. 

Zaujímate sa o ekológiu aj v móde?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame