Nekonečná zelenina vyrastie aj zo zvyškov: Viete, ako z koreňov a odrezkov opakovane pestovať čerstvú úrodu?

nekonečná zelenina pestovaná z odrezkov

Nejedlý odpad zo zeleniny nemusí skončiť len v komposte (Zdroj: Pexels/Magdalena Nowakovska)

Dopestovanie chutnej čerstvej zeleniny so zvyškov, ktoré by inak skončili v kuchynskom odpade, nevyžaduje tak veľa záhradkárskych zručností. Možno budete prekvapení, keď zistíte, koľko zeleniny, ktorú bežne pestujete v záhrade a používate pri príprave jedla, môže z jej nejedlých častí znovu vyrásť. Nekonečná zelenina pri pestovaní využíva schopnosť rastlín vytvárať nové korene, zakoreňovať a regenerovať sa.

A je to zároveň skvelý spôsob, ako môžeme prírodné procesy využiť vo svoj prospech, ale zároveň týmto takmer nekonečným pestovaním dokážeme znížiť množstvo odpadu, ktorý v domácnosti vytvárame, obmedziť plytvanie potravinami a naviac ešte získame aj cenné lekcie o prírode a udržateľnosti.

Nekonečnú zeleninu dopestujete v záhrade aj na parapete

Že nemáte záhradu, balkón ani iný dostatočný priestor na pestovanie? To vôbec nie je prekážkou!
Pestovanie nových rastlín z kuchynského odpadu vám veľa priestoru nezaberie, pretože si pokojne vystačíte aj s miestom vyhradeným na kuchynskom parapete. Od zeleru, cibule až po repu či koreň zázvoru, sú to práve tie zvyšky, ktoré často v sebe ukrývajú ešte veľa života. Potrebujú od nás iba dostať ešte šancu, aby sa mohli vyhnúť hromade kompostu. Pestovanie z kôstky manga alebo avokáda ste už možno skúsili. Na podobnom princípe vám vo vode alebo v pôde môže vyrásť aj veľa iných druhov zeleniny i byliniek. Na rozdiel od avokáda, okrem novej zelene, z mnohých z nich môžete získať aj cennú čerstvú úrodu.

Nekonečná zelenina z jej nejedlých častí

Pestovanie rastlín z jej „nejedlých“ častí vôbec nie je niečím nezvyčajným. Získať novú úrodu z kúskov rastlín je v záhradkárskej praxi predsa celkom bežné. Cesnak pestujeme z malých strúčikov, paradajky alebo papriky zo semienok, ktoré si odložíme z predchádzajúcej úrody, podobne ako aj zemiaky, ktorých novú úrodu získame z ich klíčiacich „očiek“. Ak chcete svoje pestovateľské zručnosti povýšiť, vyskúšajte s našimi nasledujúcimi tipmi zúžitkovať čo najviac kuchynského odpadu vo svoj prospech. Tak z ktorej zeleniny sa dá nová úroda očakávať?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pozoruhodná divá kapusta: Viete, že z tejto rastliny pochádzajú mnohé obľúbené druhy zeleniny?

Zemiaky, batáty, cibuľa, cesnak, pór, šalotka, zeler, fenikel, mrkva, repa, paštrnák, ale aj šalát, pak choi, či iná listová zelenina. Pri bylinkách môžete zožať úspech s bazalkou, mätou alebo aj s koriandrom.

Cibuľová zelenina

Cibuľu, cesnak, pór aj šalotku môžete dopestovať z jej základnej časti aj opakovane. V prípade mladej „jarnej“ cibuľky stačí, ak jej konce s drobnými korienkami, ktoré by po odkrojení inak skončili v odpade, umiestnite do plytkej misky s vodou. Z koreňového základu začne pomerne rýchlo rásť nová rastlinka. Vyklíčené zelené časti „cíbiky“ potom môžete znovu jednoducho zozbierať. Podobne to funguje aj, ak odrezaný koniec zasadíte korienkami nadol do kvetináča a umiestnite ho na slnečný okenný parapet. Takto ho môžete zasadiť ale aj priamo do záhrady. Pravidelne polievajte a za necelé 2 týždne môžete začať zrezávať prvú zelenú úrodu.

Cibuľa a cesnak tvoria nové samostatné nové cibule, zatiaľ čo šalotka sa delí a vytvára zhluky, ktorými rozširuje úrodu. Keďže hlavička cesnaku sa skladá z jednotlivých strúčikov, niekoľko si ich zo svojej úrody odložte a koreňovou stranou nadol zasaďte na jeseň do záhrady. V nasledujúcej sezóne sa budete tešiť novej úrode. Sadením strúčikov cesnaku do kvetináčov môžete zberať opakovanú úrodu cesnaku aj v interiéri.

Hľuzová zelenina – zemiaky, batáty

Pestovanie novej úrody zemiakov, ale i batátov pozná asi každý. Na opätovné sadenie zemiakov je vhodný akýkoľvek kúsok zemiakovej hľuzy s klíčiacim „očkom“. Postup nie je ničím zložitý, postačí ak vezmete odrezky zemiakov s „očkom“, necháte ich cez noc mierne vyschnúť a zasadíte ich do pôdy klíčiacim „očkom“ smerom nahor, presne tak, ako by ste sadili sadbové zemiaky.

Rovnakým spôsobom možno pestovať aj sladké zemiaky – batáty. Batát však môžete aj rozrezať na polovicu a každú polovicu umiestniť pomocou zapichnutých tenkých drevených paličiek alebo špajdlí nad plytkú nádobu s vodou, tak aby sa odrezok nedotýkal dna. Už po niekoľkých dňoch by sa v dolnej ponorenej časti batátového odrezku mali začať tvoriť korene, zatiaľ čo z hornej neponorenej časti začnú vyrastať klíčky. Keď dosiahnu dĺžku približne 10 cm, odštipnite ich a vložte do nádoby s vodou. Klíčky približne do 2 – 3 týždňov vyženú vlastné korene, čím získate nové batátové sadeničky. Tento spôsob pestovania vyžaduje trochu viac času. Keďže na novú úrodu je potrebné počkať približne 90 až 100 dní, pri plánovanej májovej výsadbe sadeníc bude potrebné začať s predpestovaním už v polovici februára.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Zelená frittata privolá jar na každý tanier! Svieže jedlo z jednej panvice zachutí všetkým

Koreňová nekonečná zelenina

Mrkva, petržlen, paštrnák, reďkovka, repa alebo aj chren – aj tieto druhy sú vhodné na opakované pestovanie. Ak z nich odrežte vrcholovú časť, kde sa listy a stonky spájajú s koreňom a nevyhodíte ju, tieto plodiny budú môcť znovu rásť. Odrezky umiestnite do nádoby s vodou a nové zelené vrcholy začnú rásť už v priebehu niekoľkých dní. Môžete ich potom buď jednoducho zozbierať do šalátov, či smoothie alebo korene môžete nechať rásť ďalej, kým nebudú pripravené na presadenie do pôdy a vňať zberať priebežne.

Najjednoduchšou plodinou na nekonečné pestovanie je zeler

Stačí odrezať spodnú časť zeleru a umiestniť ju do plytkej misky s trochou teplej vody na dne. Misku udržujte na slnečnom a relatívne teplom mieste. Asi po týždni začnú rásť listy, ktoré môžete zberať podľa potreby alebo znovu zasadiť do pôdy a počkať, kým vyrastie do plnej veľkosti.

Stopkový zeler a fenikel sú ďalšími zeleninami, ktoré možno dopestovať podobným spôsobom ako buľvový zeler. Zo spodnej časti zelerového zväzku odrežte asi 3 centimetre dlhé stonky s existujúcim koreňovým systémom a ponorte do plytkej misky a počkajte, kým rastlina začne znovu rásť. Nové zelené výhonky môžete zasadiť znovu aj do pôdy. Rovnaký postup platí aj v prípade feniklu.

Listová nekonečná zelenina

Keďže z listovej zeleniny sa spotrebovávajú jej listy, pri príprave jedla si nakrájajte koľko potrebujete a nespotrebovanú zakoreňovaciu časť si ponechajte, umiestnite do vody a čakajte, kým vyrastie čerstvá úroda listov. Vodu pravidelne vymieňajte za čerstvú. Mnohé druhy šalátov ako hlávkový, rímsky, ľadový, pak choi a iné sa dajú pestovať aj z jednotlivých listov. Vložte listy do plytkej misky s trochou vody na dne, udržujte ju na slnečnom mieste a listy raz za niekoľko dní pokropte vodou pomocou rozprašovača. Približne do týždňa by sa mali začať vytvárať nové korene spolu s novými listami. Takto predpestované rastliny môžete potom presadiť do pôdy a pravidelne zozberávať čerstvú úrodu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Jarná francúzska polievka so špargľou sa hneď stane vašou obľúbenou

Na podobnom princípe môžu znovu rásť aj kapusta. Ak po odrezaní kapustových hlávok narežete na jej bazálnej časti krížik a ponecháte ho v zemi, často z neho môže narásť nová hlávky. Tak ako listová zelenina, aj kapusta môže z listov vytvárať nové rastliny na opätovné zakorenenie a dopestovanie nových hláv kapusty.

Môže sa stať, že novú úrodu sa vám nemusí vždy podariť dopestovať opakovane. Nebuďte sklamaní, ak sa očakávaný výsledok aj napriek úsiliu nedostaví. Tie najlepšie výsledky dosiahnete s organicky pestovanými druhmi zakúpenej zeleniny alebo s opakovaným pestovaním vlastnej ekologicky ošetrovanej úrody.


Poznáte tento spôsob pestovania zo zvyškov?

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, ruralsprout.com
Odporúčame