Zdá sa vám, že platíte za bývanie príliš veľa? S týmito tipmi sa vám podarí znížiť náklady na domácnosť!

Máte pocit, že vás vaše životné náklady privádzajú do šialenstva? (Zdroj: Freepik/freepik)

Máte pocit, že vás vaše životné náklady privádzajú do šialenstva? Je bez diskusie jasné, že ich určite potrebujete znížiť. Viete o tom, že v rámci domácnosti je viacero oblastí, na ktorých dokážete ušetriť desiatky, ak nie stovky, eur ročne? Venujte pozornosť týmto konkrétnym veciam, a uvidíte rozdiel pri najbližšom vyúčtovaní!

Kúrenie a klimatizovanie

Vykurovanie alebo chladenie domácnosti nie je z finančného hľadiska sranda. Je jasné, že v zime nebudete mrznúť, a preto je potrebné tento najväčší výdavok riešiť inak, než len vypnutím kúrenia.

Odporúčame vám spraviť si audit domácnosti a uvážiť si, čo všetko sa dá vylepšiť alebo opraviť. Ak nemáte napríklad zateplený dom alebo okná v top stave, pouvažujte nad investíciou a opravou. Hoci sa to môže zdať ako hŕba peňazí (čo uznávame, že rekonštrukcia nie je lacná záležitosť), no vráti sa vám to pomerne rýchlo.

Vetrajte!

Ďalším bodom, na ktorý nemožno zabudnúť je, že pri vetraní v zime, nenechávajte zbytočne dlho otvorené okná. To isté platí aj v lete, keď máte dom vyklimatizovaný. Ideálne riešenie je využívať moderné technológie, vďaka ktorým máte zabezpečené vetranie počas celého dňa s minimálnymi teplotnými stratami.

Analyzujte svoje výdavky

Ak sa vám blíži koniec fixácie úrokov na hypotéke, skúste si pozrieť, kde by vám ponúkli výhodnejšie splátky. Dokáže vám to ušetriť stovky ročne. Taktiež si spravte poriadok v poistných zmluvách. Pozrite sa na ponuku poisťovní (využite online porovnávanie poistiek) a nájdite tú najvýhodnejšiu!

Neplytvajte vodou!

Staré toalety, sprchové ružice či vodovodné batérie častokrát prepúšťajú viac vody ako je nevyhnutné. Ročne vás tak úplne zbytočne oberajú o desiatky až stovky eur.  Veľa vody dokážete ušetriť aj rozumným umývaním riadu. Ak máte vaňu, namiesto kúpania sa sprchujte, pričom používajte iba toľko vody, koľko naozaj potrebujete.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte doma čerstvého maturanta? Môže získať príspevok až 9-tisíc eur, čas sa však kráti!

Šetrite elektrinou!

Ak stále používate klasické žiarovky, čo najskôr ich vymeňte za LED svietidlá. Majú totiž oveľa nižšiu spotrebu elektrickej energie a aj dlhšiu životnosť. Keď kupujete väčšie elektrické spotrebiče, napríklad chladničku, mrazničku, umývačku riadu alebo televízor, všímajte si energetickú triedu a vyberte si model, ktorý spotrebováva čo najmenej energie pri dosahovaní požadovaného výkonu.

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame