Prerábanie bytu či domu od A po Z: Urobte si prehľad a buďte pripravení

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Zimné obdobie sa pomaly končí, a teplé mesiace možno niektorí z vás plánujú využiť na prerábanie svojho príbytku. Či už pôjde len o vymurovanie starého jadra alebo o kompletnú rekonštrukciu, oplatí sa vám poznať určité pravidlá a postupy.

Budete potrebovať veľkú dávku trpezlivosti, na jej konci vás však čaká útulnejšie a modernejšie bývanie, a možno aj nemalá úspora nákladov na vodu, kúrenie či elektrinu. Na čo všetko by ste mali myslieť, kým sa do rekonštrukcie vôbec pustíte?

Dobrý plán je základ

Plánovanie je polovica úspechu a vy by ste mali mať jasnú predstavu, ako bude rekonštrukcia prebiehať, čo zvládnete svojpomocne, a na čo budete potrebovať odborníkov. Ak ste doteraz nikdy nič podobné nerobili, pokojne sa poraďte s priateľmi, v banke alebo v obchode pre kutilov. Do plánu zahrňte:

Rozsah zmien: Chcete sa pustiť iba do novej kuchyne, alebo zvládnete celý byt naraz? Odhadnite svoje sily a nezoberte si na plecia veľa. Ak máte väčší dom, zrejme sa oplatí začať postupne, každý rok jedna či dve izby.
Záväzné termíny: Dajte si malé ciele, ktoré budete schopní dodržať, napríklad, že cez víkend vymaľujete izbu. Pri ich určovaní počítajte radšej s časovou rezervou. Po malých krôčikoch sa vám napokon podarí celé dielo dokonať.
Rozpočet: Zvládnete to z úspor? Budete musieť riešiť financovanie s bankou? Koľko stoja jednotlivé práce/nový nábytok/farby/príslušenstvo…? Zistite tieto veci dopredu a pri stanovovaní rozpočtu rátajte s rezervou  10 – 20 percent. svoj stanovený limit neprekračujte.
Kontaktovanie majstrov: Pokiaľ si na niektoré veci netrúfate a budete potrebovať pomocnú roku, majstrov odporúčame kontaktovať čím skôr. Zvyknú byť vyťažení a čakacie termíny sú pokojne aj niekoľko týždňov. Odporúčanie si pýtajte od známych.
Kúpu materiálu/nábytku: Buď máte predstavu sami, alebo vám pri spisovaní potrebného nákupu zaasistuje majster či bytový architekt. Ak sa nevyznáte, nechajte si poradiť a netrvajte silou mocou na svojom. Čo je trendy dnes, môžete o pár rokov oľutovať.
Zabezpečenie odvozu odpadu: Dôležitý krok najmä pri rozsiahlejších rekonštrukciách. Nechajte si k domu pristaviť veľký kontajner, kde budete odpad hádzať. Ceny sa pohybujú približne od 150 eur.


Mohlo by vás zaujať: Keď sa sused chystá stavať: Zistite, aké sú vaše práva


Kedy treba povolenie?

Najjednoduchšie je renovovať bez povinnosti ohlasovania. A takýchto prípadov nie je vôbec málo. Ohlasovaciu povinnosť voči stavebnému úradu nemáte pri opravách či zmenách nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok či obkladov stien a podláh. Hlásiť nemusíte ani výmenu okien či dverí ak sa nemení ich rozmer. Ohlasovaniu nepodlieha ani maľovanie bytu a výmena zariaďovacích predmetov, ako je kuchynská linka, vaňa či vstavaná skriňa.

Ak už treba ohlasovať, proces nie je zložitý a nevyžaduje žiadne správne poplatky. Stačí vopred písomne ohlásiť pripravované práce, počkať na rozhodnutie úradníkov, a potom sa už len pustiť do rekonštrukcie. Ohlasovaciu povinnosť pri rekonštrukcii bytu máte vtedy, ak nemeníte vzhľad stavby, nezasahujete do nosných konštrukcií a nemeníte účel používania stavby. Medzi takéto práce patrí napríklad zasklenie balkóna či lodžie alebo rekonštrukcia bytového jadra.

V prípade, že zasahujete do nosných stien stavby alebo meníte jeho dispozičné riešenie a výmeru jednotlivých izieb, bez stavebného povolenia sa nezaobídete. Pred podaním žiadosti by ste mali navštíviť najbližší stavebný úrad a poradiť sa priamo u nich. Ak sa chystáte zasahovať do nosnej steny, spolu so stavebným povolením budete potrebovať aj statický posudok, ktorý posúdi technickú realizovateľnosť. Pri zásahu do nosnej steny zákon vyžaduje aj vyjadrenie správcu vlastníkov bytu spolu s nadpolovičným súhlasom vlastníkov bytov.

Myslite aj na susedov

Hoci nemáte žiadnu zákonnú povinnosť informovať o rekonštrukcii svojho bytu susedov, v rámci dobrých vzťahov to odporúčame. Najvhodnejšie je umiestniť na vývesnej tabuli oznam o rozsahu rekonštrukčných prác a ich trvaní, a požiadate o zhovievavosť. Pri prácach býva množstvo prachu a špiny, preto si nezabudnite zabezpečiť každodenné umývanie spoločných priestorov. Najväčším problémom je však zvýšená hlučnosť, ktorá môže byť naozaj nepríjemná. Dodržiavajte domový poriadok a hlučné práce robte vo vymedzenom čase


Aké skúsenosti s prerábaním bytu máte vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka
Odporúčame