Tekvica nie je iba na okrasu: Jedzte ju a budete mať lepšiu postavu aj náladu

Tekvica

gettyimages

Zrelá tekvica je na pohmat pevná a má sýto zafarbenú šupku. Pozor však, nie vždy platí, že zrelá musí byť oranžová, pokojne môže mať aj odtieň tmavo zelenej, béžovej či napríklad modrosivej. Pri kúpe platí, čo pri melóne – najlepšie je zaklopkať na šupku, a keď znie duto, znamená to, že tekvica je zrelá. Nech už sa rozhodnete urobiť si z dyne polievku, prívarok či upiecť koláč, vedzte, že robíte dobre. Skvelá zelenina má totiž aj tieto benefity:

1. Pomáha pri chudnutí

Tekvice pozostávajú z 90 % vody a sú nízkokalorické – na sto gramov obsahujú len približne 25 kalórií. To ich predurčuje ako ideálnu potravinu pri chudnutí. Ak potrebujete upraviť svoju hmotnosť, určite oceníte aj fakt, že obsahuje množstvo vlákniny, a účinne tak reguluje trávenie.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Richard Müller a hostia – Šansóny a iné piesne

 

2. Znižuje riziko rakoviny

Tak ako mrkva či zemiaky, aj tekvica obsahuje betakarotén. Ten zohráva dôležitú úlohu antioxidantu a má význam v prevencii vzniku onkologických ochorení.

3. Posilňuje zrak

Betakarotén v tekvici má aj ďalší pozitívny účinok – z prirodzeného farbiva sa vytvára vitamín A, a ten je dôležitý pre náš zrak.

4. Znižuje cholesterol a podporuje imunitu

Popri vitamíne A obsahuje tekvica aj vitamín C – oba prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému. Keďže tekvicové semená sú tiež bohatým zdrojom rastlinných chemikálií, nazývaných fytosteroly, znižuje aj takzvaný zlý cholesterol.

Mohlo by vás zaujať: Jesenná pochúťka menom tekvica: Tri variácie aj na váš stôl

5. Dobrá na prostatu

Semienka a olej pomáhajú aj pri ťažkostiach s prostatou, chránia pred jej zväčšením i rakovinou. Ženy zasa ocenia ich upokojujúci účinok pri dráždivom močovom mechúre.

6. Účinná pri chudokrvnosti

Ak máme dlhodobý nedostatok hemoglobínu, pociťujeme chronickú únavu a trpíme anémiou, jej účinky oceníte. Hemoglobín je farbivo našej krvi a obsahuje železo, ktoré je nutné pre prenos kyslíka do tkanív tela. Bohatým zdrojom železa sú aj tekvicové semienka, preto by ich ľudia trpiaci chudokrvnosťou mali zaradiť do svojho jedálnička.

7. Zlepšuje náladu

Po konzumácii tekvicových semiačok sa budete cítiť šťastnejší a spokojnejší. Pozitívny účinok na náladu má na svedomí aminokyselina tryptofán, ktorá sa tiež podieľa na produkcii sérotonínu.

Mohlo by vás zaujať: Tekvica je zelenina aj pre vás: Očarí skvelou chuťou, postará sa o pevné zdravie

8. Regeneruje po športovom výkone

Na 100 gramov obsahuje približne až 300 mg draslíka. Ten pomáha vyrovnať hladinu elektrolytov v tele a umožňuje správnu funkciu svalov. Ak ste práve po náročnom športovom výkone, môžete teda namiesto banánu siahnuť práve po tekvici.

9. Prospieva pokožke

Kyselina kremičitá obsiahnutá v tekvici pozitívne pôsobí na pleť, vlasy a nechty. Karotenoidy, ktoré neutralizujú voľné radikály, bojujú proti vráskam.

Ktorú máte najradšej?

Existuje množstvo druhov, niektoré sú tradičné, iné menej známe:

  • Hokkaido je mimoriadne obľúbená. Má žiarivú oranžovú šupku a jej využitie v kuchyni je univerzálne.
  • Muškátová tekvica je bachratá, má výrazné rebrovanie, váži okolo 6 kg a hodí sa na polievku, prílohové pyré či nátierky.
  • Maslová tekvica pripomína svojím tvarom hrušku, má svetlú šupku a oranžovú dužinu. Po upečení chutí lahodne orieškovo a najčastejšie sa plní mletým mäsom.
  • Tekvica Sweet Dumpling je chutná a zároveň dekoratívna, má sladkastú chuť, preto je vhodná najmú do koláčov a dezertov.
  • Špagetová tekvica má vláknitú dužinu, ktorá pripomína špagety a krémovú svetlú šupku. Používa sa ako príloha či závarka.
  • Mexická tekvica je dyňový obor, ktorý môže dorásť aj do niekoľkých desiatok kilogramov. Je jedlá, má však vodovú dužinu nevýraznej chuti, preto sa, podobne ako okrasná tekvica, využíva na vyrezávanie halloweenskych strašidiel.

Ktoré druhy tekvice máte najviac v obľube vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame