Pochytili ste sa s kolegom alebo manželkou? Vyťažte z hádky maximum

Muž

thinkstockphotos.com

V živote nastanú situácie, keď sa nevyhnete stretu názorov a ocitnete sa zoči-voči nepríjemnej slovnej konfrontácii. Nech už je príčina akákoľvek, oprávnená alebo úplne nezmyselná, je dobré naučiť sa z toho vykorčuľovať tak, aby obe strany získali pocit spokojnosti a dokázali sa stotožniť s výsledkom.

Ako to začína…

Obyčajne predchádza slovnej potýčke búrka emócií na strane vyzývateľa. Určité vyjadrenia alebo činy viedli u neho k reakcii a má snahu získať vysvetlenie, ospravedlnenie, či odventilovať vzniknuté napätie. Človek, ktorý vyrazí proti inému do útoku, má v tej chvíli navrch – možno sa cíti ohrozený alebo v práve. Ak ste sa stali cieľom konfrontácie, podvedomie má v ponuke dve riešenia – útek alebo útok. Vďaka schopnosti človeka rozprávať, môžete však aj v takejto situácii vhodne zvolenými slovami a správaním vyťažiť to najlepšie pre obe strany.


Mohlo by vás zaujímať: Naučte sa správne komunikovať: Získate si sympatie a vyhnete sa nedorozumeniam


Postoj je dôležitý

Veľmi dôležité je aký postoj zaujmete voči druhej strane (manželke, kolegovi, kamarátovi) a od toho sa odvíja aj ďalšie konanie a vyriešenie konfliktu. Pokladajte druhú stranu za partnera, nie protivníka. Ak už musíte podstúpiť nepríjemnú výmenu názorov, je výhodné nielen pre vás, aby ste z nej mali osoh aj do budúcnosti.

Ak sa necháte vyprovokovať, pravdepodobne to skončí hádkou a nepríjemnými pocitmi pre všetkých zúčastnených, čo prináša neskôr ďalšie komplikácie: buď sa vyhýbate dotyčnému človeku, alebo sa vzájomné spory stupňujú.

Ak si, na druhej strane, necháte „naložiť“ v snahe vyhnúť sa nepríjemnému rozhovoru, zväčša ani poriadne nepochopíte súvislosti. To vo vás zanechá negatívne dojmy a ani druhá strana po prvotnom pocite víťaztsva nezíska uspokojenie. Slová sa už nedajú vziať späť a hrany sa vyostrili.

Preto je snaha o vzájomné pochopenie sa a záverečný obojstranný pocit spokojnosti najvýhodnejším spôsobom zvládania výmeny názorov. Oplatí sa to najmä v partnerskom a pracovnom vzťahu, kde je nevyhnutná ďalšia spolupráca a navodenie rešpektu a dôvery.

Prvá reakcia na slovný útok

Možno blížiacu sa slovnú búrku očakaváte, možno vás neočakávane prekvapí. V oboch prípadoch je prvým nevyhnutným krokom  upokojiť situáciu a umožniť ďalší priebeh rozhovoru. Použiť môžete tieto stratégie:

  • vyzvite na upokojenie situácie – prosím, posaďme sa, skúsme sa v pokoji porozprávať, snažím sa pochopiť o čo ide
  • nezasahujte do partnerovho osobného priestoru, udržiavajte očný kontakt
  • ponechajte čas na opadnutie prvotných emócií a snažte sa o pochopenie a ústretovosť  – počúvam vás, snažím sa chápať o čo ide, chcem sa dohodnúť, vysvetliť
  • položte otázky, ktoré smerujú k pôvodu negatívnych emócií – rozumiem tomu dobre? skúste mi to priblížiť prosím, toto máte na mysli?

Mohlo by vás zaujímať: Neudržíte nervy na uzde? Naučte sa svoj hnev kontrolovať


Návrh riešenia a dosiahnutie dohody

Vyriešiť situáciu môžete iba vtedy, ak obaja chápete partnera a cítite ochotu dospieť k riešeniu. To vyžaduje rešpekt a otvorenosť. Akékoľvek nezodpovedané otázky a nevypočuté argumenty sa míňajú účinkom. Snažte sa naladiť na nôtu partnera, to isté čakajte od neho a spoločne hľadajte východiská po vypočutí a porozumení oboch účastníkov rozhovoru.

Nakoniec…

Ak sa vám podarilo zvládnuť slovnú potýčku, na záver zosumarizujte dôvody a riešenia:

  • vysvetlite, prečo ste prišli
  • predostrite návrhy a možné riešenia
  • ak to situácia vyžaduje, ospravedlňte sa alebo poďakujte za dobrú vôľu – to je zároveň otvorenie rovnakej cesty pre druhú stranu
  • zistite spätnú väzbu (Cítite sa lepšie? Vyhovuje vám to takto? Môžeme to uzavrieť takto?)

Psychická pohoda a duševná rovnováha prispievajú k úspešnej komunikácii. Po dobre zvládnutej konfrontácii sa budete cítiť spokojne, i keď možno nie hneď stopercentne a zároveň získate od partnera spätnú väzbu. Do budúcna to umožní stavať na vzájomnom rešpektu a snahe o dohodu.


Snažíte sa z nepríjemných hádok vyťažiť maximum? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame