Podarí sa vám konečne schudnúť? S týmto prístupom určite áno!

chudnutie

photl.com

Otázka zhadzovania nadbytočných kíl sa počas živote dotkne väčšiny Slovákov. Nie každý si však s týmto procesom dokáže poradiť tak, aby bol s výsledkom sám spokojný. Chudnutie sa pritom začína v hlave. S týmito zásadami by sa mohlo podariť odbúrať kilá navyše aj vám!

Psychika má zásadný vplyv na to, či bude človek priberať a nedokáže nadbytočné kilá zhodiť, potvrdzuje aj psychológ Jeroným Klimeš. Človek si podľa neho musí dať reálne ciele, dobre si načasovať dobu chudnutia a mať motiváciu. Zásadná je podľa neho zmena životného štýlu, človek by mal túto zmenu brať ako niečo pozitívne vo svojom živote.

Najlepšia je prevencia

Klimeš pripomenul, že najlepšou obranou proti obezite je prevencia. Človek by sa mal vždy pochváliť za to, že sa vyhol príležitosti sa „napchať“. Možno tak neschudne, ale určite nepriberie. Problémom však je aj zaužívané hostiteľské správanie. ,,Chcelo by to zmeniť prístup starších generácií, aby nevítali hostí chlebíčkami a sviečkovou,“ podotkol.

Pokiaľ človek už má kilá navyše a chce schudnúť, mal by si podľa psychológa hlavne uvedomiť, že jedlo je, rovnako ako alkohol, fajčenie a iné drogy, súčasťou jeho životného štýlu a myslenia. Funguje ako manéver, ktorým sa upokojuje. Musí sa teda presmerovať na iné spôsoby uspokojenia svojich potrieb a zmeniť aj spôsob trávenia voľného času.


Mohlo by vás zaujať: Diéta pre milovníkov zemiakov: Recept starých materí funguje aj dnes!


Zvoľte správny čas

Pre efektívne chudnutie je dôležité ujasniť si jeho dôvody – pre zlepšenie zdravia, krásu či zo spoločenských dôvodov. Mal by si tiež štart chudnutia správne načasovať. Začínať s ním v období stresov v práci alebo súkromnom živote, počas choroby alebo po rozchode s partnerom nie je najvhodnejšie. ,,Človek potrebuje na boj s prebytočnými kilogramami silu a tej sa mu v týchto situáciách nemusí dostávať,“ vysvetlil.

Pomaly ďalej zájdeš

Pre zdravého človeka je podľa Klimeša reálny cieľ schudnúť 0,5 až kilogram týždenne. Kto chce chudnúť rýchlejšie, zväčša to nevydrží, hrozí jojo efekt, teda že všetko rýchlo znovu naberie. Ďalším úskalím podľa psychológa je nevyvážený vzťah k jedlu, ktorý sa prejavuje prejedaním, hltaním a kompenzáciou stresu jedlom. Klimeš radí dať si na tanier primeranú porciu a nepridávať si. ,,Rýchli jedáci by mali skúsiť spomaliť napríklad tak, že si jedlo naporcujú na malé kúsky, či jedením  za pomoci čínskych paličiek,“ povedal.


Mohlo by vás zaujať: Banán a vaša diéta: Ideálna kombinácia alebo presný opak?


Psychológ pripomenul, že kto chce zdravo schudnúť, musí sa tiež začať hýbať. S pribúdajúcimi kilogramami je pohyb stále nepríjemnejší, a tak prinajmenšom na začiatku, než sa dostavia prvé úspechy, sa človek musí do pohybu vedieť pri nútiť. Rady pre zdravé chudnutie, počas ktorého sa človek naučí lepšie jesť a viac sa hýbať, ponúka česká VZP vo vzdelávacom projekte Ži zdravo.

Päť krokov k zlepšeniu motivácie:

  1. Nenadávajte sami sebe – pristupujte k chudnutiu ako pozitívne etape svojho života
  2. Dávajte sa reálne ciele – za krátku dobu zdravo a trvalo neschudnete
  3. Netajte svoje chudnutie – naopak uzavrite s okolím koalíciu proti svojej nadváhe
  4. Nespájajte stres s jedlom – zosilňuje prejavy hladu podobne ako nedostatok spánku
  5. Odmeňujte sa – stačí drobnosť, ktorú si sľúbite za dodržanie svojich predsavzatí

Čo pomáha pri chudnutí vám? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii a získajte víkendový pobyt či ďalšiu z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: photl.com, photl.com, ČTK
Odporúčame