Zo starého nové: Zrecyklujte nepoužiteľné veci a ozdobte svoj domov

Dvere

goodshomedesign.com

Starých nepotrebných vecí sa v domácnostiach nájde kopec a niekedy aj dva kopce. Premýšľali ste ale niekedy nad tým, že aj zdanlivo nevyužiteľná vec predsa len nebude na zahodenie?

Tak napríklad to poškriabané CD, ktoré už nejaký mesiac nehrá, sa môže ešte zísť. Stačí len dobrý nápad, šikovné ruky a nejaký materiál navyše a zrazu vdýchnete starej veci nový život.

Ak by ste ale predsa len nemali nápady, na internete existuje množstvo návodov a rád, ako na to. Aj my vám prinášame zopár rôznej obtiažnosti.

Podložky pod poháre

Potrebujete: poškrabané CD, farebné baliace papiere, lepidlo

Postup: CD priložte k bielej strane baliaceho papiera a obkreslite ho. Obkreslenú časť vystrihnite a následne prilepte farebnou časťou hore na CD. Takéto podložky pod poháre vaša susedka zaručene nemá. Farebné CD môžete použiť aj ako dekoráciu, stačí dokúpiť štipce, ktoré sa používajú aj na prichytenie záclony a už len nájsť novej ozdobe vhodné miesto.

Vešiak z vidličiek

Potrebujete: staré vidličky, drevenú dosku, klince/lepidlo, háčiky

Postup: Hroty vidličiek ohnite do tvarov podľa vkusu. Časť, za ktorú vidličku držíte, ohnite tak, aby slúžila ako vešiak. Drevenú dosku v prípade potreby ošetrite farbou na drevo a vidličky na dosku pribite, prípadne zalepte silným lepom na železo. Takto vyrobený vešiak bude určite efektnejší a originálnejší než akýkoľvek iný z obchodu.


Mohlo by vás zaujať: Dodajte svojmu bytu nový šmrnc: Vďaka týmto tipom to ide rýchlo a za pár eur


Originálne vázy

S použitím vlny a fľaše taktiež vytvoríte zaujímavé vázy

Potrebujete: sklené fľaše, bavlnu, lepidlo

Postup: Z fľaše odstránime etiketu. Pomocou štetca natrieme na fľašu lepidlo. Aplikujeme vždy len kúsok, aby lepidlo zbytočne neschlo. Bavlnou postupne obmotávame fľašu, farby a hrúbku bavlny môžeme striedať podľa vkusu a nálady. Čím rôznejšie kombinácie použijete, tým osobitejšie vázy vzniknú.

Debničkové poličky

Potrebujete: vyradené drevené debničky, farbu na drevo, klince

Postup: Drevené debničky najskôr ošetrite farbou na drevo, aby boli jednotné. Kým schnú, môžete porozmýšľať nad miestom, kam by sa hodili a kde by boli výborným pomocníkom. My navrhujeme napríklad využitie ako poličky na kvetináče alebo náradie. Keď farba dôkladne zaschne, môžete debničky pribiť na stenu.


Mohlo by vás zaujať: Pri upratovaní, pre zdravie či krásu: Škrupiny z vajíčka využijete aj vy


Domáce „palčáky“

Potrebujete: nepotrebný sveter, niť, kriedu

Postup: Sveter rozložte na rovnú plochu tak, aby žiadna časť nepresahovala. Priložte dlaň z oddeleným palcom k spodnej strane svetra a kriedou obkreslite. Nezabudnite si nechať rezervu, materiál sa bude ďalej strihať a následne zošívať, takže potrebujete kúsok látky naviac. Takto odstrihnuté látku použite ako predlohu na druhú rukavicu. Neobkresľujte nanovo, nemuseli by ste odhadnúť rovnakú veľkosť. Vystrihnuté kusy látky vymeňte tak, aby vnútorná časť bola teraz navrchu (stačí položiť spodnú látky na vrchnú). Konce dôkladne zošite a nakoniec pretočte tak, aby sa šev dostal dovnútra. Teraz vám už ruky určite nezamrznú.

Moderná váza

Zrecyklovaním žiarovky si v domácnosti môžete vytvoriť zaujímavú modernú vázičku

Potrebujete: starú žiarovku, pevný drôt

Postup: Opatrne odstráňte volfrámové vlákno zvnútra žiarovky. Buďte zvlášť opatrní, žiarovka by mohla prasknúť a v tom lepšom prípade by ste mali po výrobe modernej vázy. Kliešťami ohnite drôt tak, aby na jednej strane dôkladne zapadol do špirálovitých drážok. Drôt teda kvôli pevnosti ohnite pokojne aj viackrát. Druhú stranu drôtu ohnite tak, aby ste vytvorili stabilný stojan. Žiarovku nasuňte do stočeného konca drôtu a moderná váza je na svete.


Mohlo by vás zaujať: Sklenené dózy slávia návrat: Inšpirujte sa našimi tipmi


Fotorám z dverí

Z dverí si môžete v domácnosti vyrobiť zaujímavý fotorám

Potrebujete: staré dvere s presklenými políčkami, farba na drevo, háčiky, klince

Postup: Z dverí opatrne odstráňte pánty a kľučky tak, aby ste nepoškodili drevo. Následne dvere nafarbite farbou na drevo odtieňom, ktorý sa vám najviac páči. Umiestnite fotografie z jednej strany dverí a fotorám zaveste na stenu. Na spodnú časť nového fotorámu môžete pripevniť háčiky a máte „vešiakový fotorám“.

Gumené jazierko

Potrebujete: ojazdenú pneumatiku, igelit, kamene

Postup: Do zeme vykopte jamu o niečo širšiu než je samotná pneumatika. Vložte pneumatiku a na ňu položte igelit. Vyčnievajúce časti igelitu zasuňte do jamy tak, aby ste ním pokryli celú pneumatiku. Okolie prikrytej pneumatiky zasypte hlinou tak, aby bol igelit dôkladne pripevnený. Po obvode a na spodok jazierka naukladajte kamene podľa vášho vkusu a miery kreativity. Naplňte vodu, prípadne do stredu jazierka umiestnite malú fontánku. Pozor! Rybičky do tohto jazierka nie sú vhodné, ide predsa len o príliš malý priestor.


Aké ďalšie zaujímavé kreatívne tipy v domácnosti by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii.

Zdroj: goodshomedesign.com, goodshomedesign.com, diymazing.com, paintingandart.com, Lucia
Odporúčame