Podľa auta spoznaj vodiča: Čo o vás prezradí váš štvorkolesový tátoš?

Muž

technabob.com

V spoločnosti prevláda názor, že ženy si vyberajú auto podľa farby a muži podľa parametrov, ktoré pokladajú za prioritné. Súkromné vozidlá pritom odjakživa slúžili nielen na praktické účely a prekonávanie vzdialenosti, ale aj ako záležitosť prestíže. Vedeli ste však, že podľa výrobcu automobilu je možné odhadnúť zdvorilosť jeho majiteľa za volantom? Experti urobili prieskum a priniesli zaujímavé výsledky.

Vodiči dodávok na čiernej listine

Ak sa po cestách na svojom štvorkolesovom tátošovi pohybujete pravidelne, nízka alebo žiadna miera ohľaduplnosti u ostatných vodičov vás môže nielen rozčúliť, ale aj ohroziť. Obzvlášť na pozore by ste sa mali mať v blízkosti väčších úžitkových vozidiel. Ich šoféri sú totiž spomedzi všetkých najdrzejší. Až štvrtina z nich otvorene priznala, že na zvyšok premávky neberie nijaký ohľad. Tri štvrtiny dokonca nevyhadzujú smerovky a nikdy ostatných vodičov neupozorňujú na to, ktorým smerom zamýšľajú ísť. Vyplýva to z najnovšej ankety, ktorej sa v Británii zúčastnilo 2500 aktívnych vodičov.

Majitelia Fordu suverénne vedú

Za najzdvorilejších vodičov sa považujú tí, ktorých štvorkolesový miláčik nosí logo automobilky Ford. Až 62% z nich totiž vždy vyhodí smerovku pri opúšťaní kruhového objazdu alebo pri odbočovaní v križovatke. K ich prednostiam patrí tiež ohľaduplné parkovanie, pokojná jazda a púšťanie ostatných vozidiel pred seba. Škatuľkovať sa však v tomto prípade rozhodne nedá. „Len zopár ľudí môže o sebe prehlásiť, že patrí k príkladným vodičom za každých okolností. Táto štúdia poukazuje na to, ktorí šoféri sú k dokonalosti bližšie ako tí ostatní. Výsledky dokazujú, že si zlozvyky za volantom naozaj spájame s rôznymi značkami áut,“ vysvetľuje odborník v oblasti poisťovníctva automobilov Peter Harrison.


Mohlo by vás zaujímať: Ideálne malé auto: Ktoré bude spĺňať vaše očakávania najlepšie?


Na čo všetko pri šoférovaní „zabúdame“?

Takzvaný „blinker“ na upozornenie o zmene smeru jazdy nepoužíva viac než štvrtina majiteľov BMW a jeden z piatich vlastníkov Lexusu. Pred seba by iné vozidlo za žiadnych okolností nepustila až tretina vodičov jazdiacich na Jaguari. Majitelia „bavorákov“ nemajú príliš v láske chodcov – až viac ako polovica vám na prechode jednoducho nezastaví. Štvrtina z nich tiež pripustila, že sa pri parkovaní príliš nezamýšľa nad tým, či vedľa bude môcť zaparkovať aj niekto iný a či sa poľahky dostane naspäť do svojho vozidla. So správnym odstavením auta má problém až 24% percent vodičov Hondy, ktorí sa vyhovárajú na to, že za ich zlé miesto môže slabá zručnosť v parkovaní. Čo je však zarážajúcejšie, až 53% z nich pred prechodom pre chodcov šliapne na plyn, pokiaľ sa na semafore prepínajú svetlá.

Značka rozhoduje aj o sympatiách

Výskumníci ďalej zistili, že značka auta, ktoré šoférujete, ovplyvňuje to, ako sa k vám ostatní vodiči na ceste správajú. Až tretina ľudí za volantom tvrdí, že vodiči, ktorí jazdia na vozidle tej istej značky, sú k sebe slušnejší a ohľaduplnejší. Najpokojnejších vodičov nájdete pod logom výrobcu spomínaného Fordu, Opela, Škody a Volkswagenu. Naopak, agresívnu jazdu môžete očakávať od majiteľov Audi, Lexusu a Jaguara. Škodovkári berú ohľad na ostatných aj pri parkovaní, rovnako ako šoféri Seatu a Nissanu.


Mohlo by vás zaujímať: Vaše auto a klimatizácia: Viete, ako ju používať správne?


Od typu auta závisí aj poistka

To, pre aké auto sa pri kúpe rozhodnete, predurčuje tiež sumu, o ktorú svoju peňaženku odľahčíte pri uzatváraní poistnej zmluvy. „Je očividné, že k ostaným vodičom máme isté predsudky založené na tom, aký typ auta šoférujú. Aj poisťovací agenti berú do úvahy značku a model vášho auta pri vyhodnocovaní výšky poistného. Drahšie autá sú, pochopiteľne, na poistenie nákladnejšie. Tie so silnými motormi sú takisto považované za viac rizikové,“ dodáva Harrison.

Top desiatka najslušnejších vodičov vlastní auto značky:

 1. Ford
 2. Audi
 3. Citroen
 4. Opel
 5. Peugeot
 6. Volkswagen
 7. Honda
 8. Fiat
 9. Nissan
 10. Škoda

Mohlo by vás zaujímať: Viac o autách čítajte na www.autoviny.sk


Top desiatka najbezočivejších vodičov jazdí na aute typu:

 1. Úžitkové vozidlo/dodávka
 2. Porsche
 3. Range Rover
 4. Land Rover
 5. Mercedes
 6. Lexus
 7. Saab
 8. Mazda
 9. Jaguar
 10. Seat

Myslíte si, že značka vozidla môže ovplyvňovať naše správanie za volantom? K akým šoférom by ste samých seba zaradili vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: technabob.com, technabob.com, Johnny
Odporúčame