V zime sa ozývajú častejšie: Ako uľaviť boľavým kĺbom?

Senior

gettyimages

Lámanie v kostiach, bolestivé kĺby a svalové kŕče sú ťažkosti pripisované reumatizmu. Ide pritom o výrazné zjednodušenie. Existuje veľa foriem tejto choroby s odlišnými príčinami aj priebehom. Medicína zatiaľ nepozná konkrétnu príčinu ani účinný liek. Ľudové liečiteľstvo však ponúka prostriedky užitočné pri silnej bolesti. Úľavu prináša teplý kúpeľ, obklady, no dôležitá je aj vhodná výživa, primeraný pohyb a teplé oblečenie.

Prečo v zime bolia viac?

V zime ľudia pociťujú chronické bolesti kĺbov oveľa intenzívnejšie ako v inom ročnom období. Vedci ani lekári doteraz nezistili presnú príčinu. Predpokladá sa, že chlad zvyšuje citlivosť nervových vláken v kĺbovom puzdre. Tie sa vplyvom atmosférického tlaku napínajú, čo spôsobuje bolesť.

Podľa inej teórie je na vine úbytok slnečného svetla. Pochmúrne počasie nepriaznivo pôsobí na psychiku a všetky chronické bolesti ľudia vnímajú citlivejšie a intenzívnejšie. Navyše, svetlo pozitívne ovplyvňuje aj obehový systém. V zime sa tkanivá okolo kĺbov horšie prekrvujú, kĺby môžu „tuhnúť“ a bolieť, k čomu prispieva aj nedostatok pohybu.


Mohlo by vás zaujímať: Boľavé kĺby vás už trápiť nemusia: Pomôžte si účinnými ľudovými receptami


Zhoršujú stav kĺbov

Obezita, ploché nohy, chybné držanie tela, zdvíhanie ťažkých bremien, sedavý spôsob života, ako aj všetky situácie, v ktorých sú kĺby preťažované či príliš dlho zotrvávajúce vo vynútenej polohe. To všetko sú faktory vedúce k opotrebovaniu kĺbov, s ktorým je spojená nepríjemná bolesť.

Obklady podľa starej mamy

Opuchy a bolesti kĺbov zmierňuje obklad z kapustného listu. Odstráňte tvrdú stredovú časť a list nahrejte, napríklad prežehlením medzi utierkami. Priložte ho na koleno, prekryte igelitom a obviažte uterákom. Zábal prikladajte na noc a opakujte až do ustúpenia bolesti. Alternatívou je obklad zo strúhaného chrenu – použiť možno aj čerstvé listy.

Bylinkový obklad si pripravíte zo šalvie, rozmarínu a materinej dúšky. Nameľte ich najemno a prilejte trochu vody, aby vznikla hustejšia zmes. Naneste na gázu a priložte na postihnuté miesta. Nechajte pôsobiť 10 – 15 minút a umyte.

Úľavu prináša tiež octový zábal a prikladanie nastrúhaných surových zemiakov. V zime užitočne poslúži horčičný vankúšik. Vyrobíte ho z plátna rozmerov 40 x 80 cm. Preložte ho napoly, zošite dva okraje a vrecko prevráťte naruby. Preštepujte v 2 cm odstupoch. Do každého druhého vrecka nasypte semená bielej horčice a zašite poslednú stranu. Vankúšik prikladajte na noc na holé telo tam, kde vás najviac trápia bolesti. Suchá horčica začne pôsobiť až po zohriatí od tela.


Mohlo by vás zaujímať: Bolesti kĺbov vedia znepríjemniť život: Zabojujte s nimi pomocou prírody!


Vykúpať sa a potierať

Bylinkový kúpeľ uvoľňuje svalstvo a zmierňuje reumatické ťažkosti. Drvené borievkové bobule, anízové semená, petržlen a šalviu dajte do plátenného vrecka a vložte do teplého kúpeľa. Dobre vytlačte a poseďte si vo vani 10 – 15 minút.

Naše babičky si vyrábali liečivú zmes: do fľašky alpy vložili 14 klinčekov, nechali 2 dni stáť a scedili. Touto medicínou si natierali boľavé kĺby. Podobne pôsobí cesnakovo-olivová masť: cesnak roztlačte, zmiešajte s trochou olivového oleja a potierajte boľavé miesta.

Potrebujú správnu výživu

V reumatickej terapii sa osvedčili určité druhy zeleniny ovocia, ako je cesnak, zeler, špargľa, šťava z kyslej kapusty, jahody, čerešne, jablká, melóny a šťava z čiernych ríbezieľ. Účinná je aj zmes zeleninovej šťavy: 9 dielov mrkvovej a 7 dielov zelerovej šťavy. Optimálna dávka je ½ litra denne.

Jedzte olejnaté ryby: lososa, makrelu, sardinky či tuniaka. Obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú protizápalové účinky, a tiež bielkoviny, ktoré sú zdrojom kolagénu. Kĺby posilnia aj domáce vývary z kostí. Pri zápale kĺbov sa odporúča pravidelne konzumovať 1 – 2 PL ľanového oleja v jedlách studenej kuchyne. Jablčný ocot zase prečisťuje obličky a kĺby od usadenín a zabraňuje ich vzniku. Rozmiešajte 2 ČL octu s 2 ČL medu v 1/2 šálky prevarenej vody. Užívajte 2-krát denne.


Mohlo by vás zaujímať: Znepríjemňujú vám život boľavé kĺby? Skúste tieto prírodné recepty!


Nápoje, čo utíšia bolesť

Zdravotné účinky čaju z ľanových semien a pŕhľavového čaju poznali už veľmi dávno. Používajú sa aj v podobe obkladov. Nemecký liečiteľ Sebastián Kneipp odporúčal trieť každé ráno boľavé kĺby čerstvo natrhanou pŕhľavou. Prekrvia sa a vyburcujú vlastné obranné sily organizmu. Na krátkodobé užívanie je vhodný aj prasličkový čaj.

Pravidelné cvičenie

Zohráva významnú úlohu v prevencii i liečbe reumatických bolestí. Vďaka pohybu sa okolie kĺbov lepšie prekrvuje, zásobuje živinami, spevňuje sa svalstvo aj väzivo. Nesmie chýbať ani v zime, pričom treba kĺby chrániť teplým oblečením.

Prospešná je rýchla chôdza, plávanie alebo joga, najmä cviky na zlepšenie pohyblivosti. Spočívajú v opatrnom krúžení rukami v lakťových a ramenných kĺboch a nohami v kolenných a bedrových kĺboch. Cvičenie vykonávajte najskôr jedným smerom, potom opačne, pomaly, no dôsledne, aby sa kĺby zahriali a okolité svaly prekrvili.


Čo pri bolestiach kĺbov najúčinnejšie pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame