25 tipov, ktoré pomôžu schudnúť aj vám: Začnite strácať kilá ešte dnes!

Žena

thinkstockphotos.com

Zúfalo sa snažíte schudnúť, no už ani neviete, ktorej metóde cvičenia či diéte veriť? Existuje nespočetné množstvo prístupov ako dosiahnuť vytúženú hmotnosť a postavu, nie vždy je však jednoduché sa v nich orientovať. Tento zoznam jednoduchých a najmä uskutočniteľných tipov vám s tým určite pomôže.

1. Nehladujte

Navzdory všeobecnému presvedčeniu chudnutie nie je o tom koľko jedla zjete, ale skôr o výbere potravín, ktoré zvolíte. Chutného šalátu predsa môžete zjesť koľko chcete na rozdiel od mastných rezňov. Ak skombinujete vyváženú stravu s pravidelným cvičením, nadváhy sa zbavíte aj bez zbytočného hladovania.

2. Krájajte

Skôr než začnete jesť, pokrájajte svoje jedlo na kúsky. Menšie sústa sú pre tráviaci systém ľahšie spracovateľné, čo zrýchľuje nielen proces trávenia ale aj celý metabolizmus.

3. Pohrajte sa s korením

Zlepšíte nielen chuť, ale pikantné potraviny nakopnú aj váš metabolizmus.


Mohlo by vás zaujať: Zatočte s tukom na bruchu: Stačí dodržať päť jednoduchých krokov!


4. Nahraďte zemiaky

Skúste nahradiť obyčajné zemiaky sladkými. Na Slovensku síce nie sú až tak rozšírené, ale obsahujú viac vitamínov a živín, aj menej škrobu ako ich vzdialení príbuzní. Ak neobľubujete exotické chute, stavte na petržlenové či karfiolové pyré.

5. Pite zelený čaj

Pitie zeleného čaju pomôže zlepšiť váš metabolizmus. Navyše obsahuje veľa antioxidantov, ktoré urýchlia proces spaľovania tukov a pomôžu vám zhodiť ešte viac. Ideálny je kvalitný sypaný zelený čaj.

6. Cukry vymeňte za proteíny

Zníženie konzumácie cukrov počas chudnutia pomôže vždy. Chýbajúcu výživu nahradia proteíny, ktoré vám v spojení s cvičením pomôžu spáliť ešte viac kalórií.


Mohlo by vás zaujať: Trojhodinová diéta: Schudnite presným časovaním jedál aj bez hladovania!


7. Doprajte si vodu

Pred každým jedlom si doprajte veľký pohár čistej vody. Viaceré výskumy totiž poukazujú na to, že takýto zvyk vám pomôže zjesť menej kalórií. Voda vám poskytne pocit plnosti, a preto skonzumujete menšie množstvo na dosiahnutie sýtosti.

8. Jedzte vlákninu

Denne zjedzte aspoň 30 až 50 gramov vlákniny. Udržuje správny priebeh látkovej premeny, pomáha telu vstrebávať živiny a povzbudí aj vylučovanie.

9. Stavte na bio

Pestujte si vlastné potraviny, alebo kupujte bio potraviny (ideálne sezónne a lokálne), zabránite zahlcovaniu organizmu pesticídami a inými prídavnými látkami. Pre organizmus plný toxínov je náročné odbúravať tuk.


Detoxikujte svoj organizmus rýchlo a ľahko. Výsledky už za 10 dní.


10. Pozor na tekuté kalórie

Dbajte na to, aby ste nekonzumovali prázdne kalórie v džúsoch, energetických či iných sladených nápojoch. Ušetrite si ich na zdravé a výživne jedlá, ktoré vám neuškodia, ale prospejú.

11. Plánujte

Naplánujte si jedálniček na týždeň dopredu. Plánovanie vám pomôže zabezpečiť si správny výber jedál bez impulzívnych rozhodnutí spôsobených momentálnymi chuťami.

12. Prestaňte hádať

Sústreďte sa na množstvo konzumovaného jedla, najmä pri potravinách, ktorých nemôžete zjesť veľa. Prestaňte odhadovať hmotnosti a pusťte sa do váženia. Samozrejme, nemusíte to preháňať, no aspoň si urobíte správnu predstavu o tom, čo si môžete dovoliť.


Mohlo by vás zaujať: Vysnívaná postava v každom veku: Koľko a čoho jesť, aby ste ju mali aj vy?


13. Menej balených potravín

Znížte množstvo balených surovín, ktoré používate pri varení. Vo väčšine prípadov sú spracované, ochudobnené o dôležité živiny a dokonca môžu obsahovať umelo pridané látky, preto sa nehanbite čítať zoznamy surovín, alebo nakupujte hlavne čerstvé potraviny.

14. Oddýchnite si od mäsa

Aspoň jeden deň v týždni si pripravte bezmäsité jedlo. Uvarte si chutný vegetariánsky recept, aby ste neprišli o svoju dennú dávku bielkovín a zároveň neskonzumujete tak veľa tuku.

15. Zapisujte si

Vytvorte si denník konzumenta a dôkladne si zapisujte všetko, čo zjete. Pomôže vám to uvedomiť si čoho jesť viac a čoho menej.


Schudnite a detoxikujte svoj organizmus už za 10 dní. Viac informácií tu>>


16. Dôkladne prežúvajte

Jedlo dôkladne požujte skôr než ho prehltnete. Pomôžete svojmu tráviacemu systému, aby ho ľahšie spracoval a dôležité živiny sa z neho lepšie uvoľnia. Zároveň zjete ozaj len toľko koľko potrebujete, keďže pocit sýtosti sa dostaví.

17. Menšie porcie častejšie

Jedzte porcie obsahujúce 300 až 400 kalórií viackrát za deň namiesto troch veľkých hlavných jedál. Doprajte organizmu dostatok času na spracovanie výživy, ktorú dostáva.

18. Nie sladkostiam

Sladkosti sú pre telo ťažko spracovateľné a nedodajú mu žiadne prospešné látky. Množstvo umelých cukrov, ktoré obsahujú, nič dobré pre vašu snahu schudnúť neurobí.


Mohlo by vás zaujať: Najedzte sa do štíhlosti: Schudnite vďaka chutnej strave


19. Áno citrónom

V priebehu dňa si doprajte vlažnú citrónovú vodu,  najvhodnejšie je piť ju ráno. Citróny sú bohaté na pektín, ktorý pomáhať potláčať hlad a chute.

20. Žiadne malinovky

Zabudnite na sladké malinovky a sýtené nápoje. Množstvo cukru, ktoré obsahujú by vám schudnúť nepomohlo. Jedna plechovka raz za čas vás síce nezabije, no neprinesie ani žiadne živiny pre váš organizmus.

21. Zvyšky odložte

Obed si naservírujte a zvyšky odložte. Nebudete v pokušení ešte si pridať. Telu chvíľu trvá, kým si uvedomí, že je nasýtené a dvojitá porcia by mu bola zbytočná. Dajte mu aspoň desať minút, kým si znova naberiete.

22. Čas sú kalórie

Vyhraďte si čas na prípravu jedla. Ak nebudete schopní uvariť si zdravé recepty, ktoré ste naplánovali, skončíte vyjedaním zásob v chladničke a v konečnom dôsledku konzumáciou oveľa väčšieho množstva kalórií ako ste by ste chceli a mali.


Mohlo by vás zaujať: Túžite schudnúť? Poradíme vám, kedy a čo jesť a čoho sa radšej vyvarovať


23. Večerajte skoro

Uistite sa, že večerať budete najmenej o dve až tri hodiny skôr než pôjdete spať. Keď spíte, celé vaše telo spomaľuje a takisto aj vaše trávenie. Chcete predsa, aby váš organizmus dostal čo najviac živín z jedla, ktoré zjete a na to musí byť v plnej forme.

24. Kalórie znižujte postupne

Postupné znižovanie kalorického príjmu bude pre vaše telo menej náročné. Prechodné obdobie, počas ktorého sa telo prispôsobí menšiemu množstvu potravy vám pomôže obmedziť šancu, že to s diétou vzdáte.

25. Obložené chlebíčky trochu inak

Nabudúce, keď si budete pripravovať chlebíček na raňajky či desiatu, nahraďte chlieb šalátom. Pečivo pridáva viac kalórií akoby ste si mysleli. Šalát dodá jedlu viac živín a menej sacharidov.


Aké ďalšie účinné tipy na pomoc pri chudnutí by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Ľudmila
Odporúčame