Podzemná krása jaskýň: Pokochajte sa ňou aj vy

Jeita Grotto

facebook.com

Máme to šťastie, že môžeme žiť v krajine tak bohatej na prírodné krásy akou je Slovensko. Demänovské jaskyne, Belianska jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa či Ochtinská aragonitová jaskyňa sú skutočnými prírodnými skvostami. Niektoré z nich sú zaradené aj do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Aj tak sú však len maličkými sestrami tých najkrajších jaskýň na svete. Ako porovnanie uvedieme našu najväčšiu jaskynnú sústavu: Demänovský jaskynný systém s dĺžkou približne 33 km a najväčší jaskynný systém na svete – Mamutiu jaskyňu v USA s dĺžkou okolo 630 km.

Škocjanská jaskyňa: Ako z fantasy filmov

Ide o jaskyňu, ktorá je ku nám relatívne blízko. Nachádza sa v Slovinsku. Ide o krasovú vápencovú jaskyňu, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO. Jej dĺžka je len čosi viac ako 5 km, no jej podzemné kaňony sú impozantné. Ide o najväčšie podzemné kaňony na svete, ktorých hĺbka dosahuje až 200 metrov. Zážitkom je časť trasy, pri ktorej prekonávate hlbokú podzemnú priepasť mostom. Je z neho nádherný výhľad a cítite sa ako v podzemí z fantasy filmov. Jaskyňou preteká rieka Reka. Tá je ukrytá pod zemou až 34 km a potom sa rovno vlieva do jadranského mora. Keď pôjdete najbližšie na dovolenku ku Jadranskému moru a budete mať cestu cez Slovinsko, obetujte 15 eur na vstupné a vychutnajte si celú tú nádheru na vlastné oči.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tip na výlet: Navštívite niektorú zo slovenských jaskýň!


Krištáľová jaskyňa: Mexický zázrak

Priamo v horúcom Mexiku sa nachádza ďalšia zaujímavá jaskyňa. Bola nájdená len pred pár rokmi pri pokusoch nájsť nové ložiská striebra a zinku. Jej meno je Krištáľová jaskyňa. Už asi každý videl krásny a priezračný krištáľ. Predstavte si však, že je dlhý 16 metrov. Takéto obry sa nachádzajú v útrobách jaskyne, 300 metrov pod povrchom. Extrémna je jaskynná klíma. Teplota sa tu drží na hodnote 58 stupňov Celzia a vlhkosť atakuje 100 %. Človek by bez špeciálneho obleku musel jaskyňu opustiť do 15 minút, v opačnom prípade by mu hrozila smrť. Nebezpečie tejto jaskyne však nič nemení na jej neskutočnej kráse.

Glow Worm: Ako v inom svete

Nový Zéland je miestom, ktoré láka milióny turistov vďaka svojej prekrásnej prírode. Aj vo svojom podzemí ukrýva čosi naozaj nevídané. Tým je jaskyňa Glow Worm. Jaskyňa je stará okolo 30 miliónov rokov a akustika v nej je naozaj neskutočná. Spoznáte obrovské podzemné priestory, jaskyňou sa budete plaviť na loďke. Najväčšou atrakciou sú ale živočíchy, ktoré tu žijú. Sú nimi milióny malých jaskynných červov, ktoré bez pohybu visia zo stropu a slabo svetielkujú. Počas prehliadky sa v jaskyni zhasne svetlo a budete mať pocit, že vám nad hlavami žiaria tisícky hviezd. Naozaj neopakovateľné divadlo. Vstupné do jaskyne je na naše pomery vysoké, v prepočte okolo 65 eur za prehliadku trvajúcu 45 minút, ide ale o jednu z najkrajších a najfascinujúcejších jaskýň sveta.

Reed Flute: Čínske tajomstvo

Jaskyňa Reed Flute je skutočným zázrakom a tajomstvom prírody. Bola objavená pred 1 200 rokmi a napriek tomu, že meria len okolo 240 metrov, v nej strávite veľa času. Dôvodom je dych berúca jaskynná výzdoba. Stalaktity a stalagmity, kamenné stĺpy všemožných tvarov a veľkostí. Nájdu sa tu aj vzácne skameneliny. Dalo by sa povedať, že ide o galériu všetkých prírodných krás. Každý jeden jaskynný útvar je zaujímavo nasvietený a možno pred niektorým z útvarov strávite viac času, ako by to bolo pred obrazom Mony Lisy. Vstupné sa pohybuje na úrovni 45 eur.


Tiež by vás mohlo zaujať: Jaskyňa, ktorá vás postaví na nohy


Jeita Grotto: Libanonské prekvapenie

Práve v Libanone nájdete jednu z najkrajších jaskýň – Jeita Grotto. Leží len pár kilometrov od Bejrútu. Jej dĺžka je 9 km a charakter jaskyne pripomína tunel, ktorým preteká podzemná rieka. Turisticky sprístupnená je však len 900 metrová časť. Celú prehliadku sa plavíte na loďke, na stropoch nad vami sa odráža priezračná hladina rieky. Jazierka či zátoky na trase vám vyrazia dych. Nájdete tu aj jeden z najväčších stalaktitov na svete, ktorý meria až 8,2 metra. Slová nebudete môcť nájsť v obrovskej jaskynnej sieni, kde bude strop nad vami vo viac ako 100 metrovej výške. Zákutia jaskyne sú starostlivo osvetlené a plavba na loďke je skutočným vizuálnym zážitkom. Cena je viac ako prijateľná, pohybuje sa len okolo desiatich eur.

Najkrajšie jaskyne sveta sa nachádzajú na najrôznejších kútoch našej planéty. Aj naša krajina ponúka prekrásne jaskyne, no v porovnaní s tými svetovými máme čo závidieť. Nebojme sa spoznávať aj menej tradičné miesta, napríklad tie pod zemským povrchom.


Ktoré jaskyne u nás alebo v zahraničí ste navštívili vy? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: facebook.com, facebook, wikipedia, David
Odporúčame