Pohoda pri Vianočnom stole: Napäté vzťahy nechajte za dverami!

vianoce

photl.com

O Vianociach sa hovorí ako o najkrajších sviatkoch v roku nielen vďaka všadeprítomnej výzdobe, ale aj samotným medziľudským vzťahom. Ľudia sú na seba milší a snažia sa byť aspoň na pár dní tolerantnejší. Ak sa počas roka s niektorými členmi rodiny v názoroch rozchádzate, na Vianoce bojovú náladu odložte bokom. Tým skôr, ak sviatky plánujete tráviť spoločne.

Mnohé famílie sa držia hesla, že na Vianoce by nemal nikto zostať sám. Bohužiaľ, častokrát je to jediný dôvod, pre ktorý dospelí zasadajú k štedrovečernému stolu so svojimi rodičmi či svokrovcami. Aj napriek tomu si však ich snahu o rodinnú súdržnosť treba vážiť. Preto ak sa dnes chystáte na večeru k svojim odrasteným ratolestiam, mali by ste negatívne emócie držať na uzde.

Vyhýbajte sa konfliktom

V prípade, že sa k rodine chystáte už v popoludňajších hodinách, zvoľte taktiku opatrnosti. Ako návšteva sa snažte prispôsobiť hostiteľom, hoci ste ich možno sami vychovali. Pri prípravách na Štedrý večer radšej nič nerobte sami od seba. Ponúknite pomocnú ruku v kuchyni či pri zdobení stromčeka, počkajte si však na odpoveď. Ak vám vaši blízki naznačia, že všetko zvládajú sami, pokojne sa usaďte v obývačke pred televízorom. Poproste ich o kávu s koláčikom a venujte sa najmenším. Takto ostatným doprajete priestor na sebarealizáciu a sami si môžete vychutnať vianočnú pohodu na maximum.


Mohlo by vás tiež zaujať: Výsledky novej štúdie: Málo darčekov svedčí o šťastnom vzťahu!


Rešpektujte zvyky

Ako sa hovorí, sto ľudí a sto chutí. Je známe, že hoci Slovensko patrí medzi malé krajiny, vianočné tradície sa v každom jeho kúte ctia inak. Chystáte sa za synom, ktorý sa priženil do vzdialenejšieho regiónu? Počítajte s tým, že jednotlivé chody a celý večer môže prebiehať v inom štýle, než na aký ste sami zvyknutí. Predtým ako čokoľvek odmietnete, skúste danú porciu jedla aspoň ochutnať. Do ničoho sa však nesiľte a ak niečo na tanieri vyslovene „nemusíte“, zdvorilo všetko vysvetlite.

Nezabudnite na darčeky

Nemusíte myslieť na finančne náročné dary pre každého člena rodiny zvlášť. Bez aspoň drobnej pozornosti by ste ale na dvere klopať nemali. Pokiaľ ste na to doteraz veľmi nemysleli, zoberte z domu aspoň fľašu kvalitného vína či značkového alkoholu a cukrovinky pre vnúčatá. Radosť však urobíte aj, napríklad, ovocnou misou, ktorú vlastnoručne naaranžujete.


Mohlo by vás tiež zaujať: 10 rád pre rozvedených so záväzkami: Spravte pekné sviatky sebe aj deťom


Aby sa večera nepremenila v katastrofu

Nechajte šéfovať domácich a vy si užívajte bezstarostnosť. Vyhýbajte sa citlivým témam o rodinných financiách, dedičstvách, či politike. A ak vidíte niečo, čo sa vám príliš nepozdáva, radšej si zahryznite do jazyka. Pre nevestu predsa nie je nič horšie, ako keď svokra každú maličkosť ofrfle a skritizuje. Majte preto vždy na pamäti, že žiadna strana nechce Štedrý večer pokaziť. Pre pohodu pri vianočnom stole urobte maximum aj vy a všetko sa vám zaručene vráti. Možno prežijete Vianoce, na aké tak skoro nezabudnete…


Stane sa občas, že sa pri vianočnom stole pohádate? Ako riešite napäté vzťahy? Napíšte do diskusie a vyhrajte knihu od vydavateľstva IKAR a DVD od Bonton filmu v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame