Výsledky novej štúdie: Málo darčekov svedčí o šťastnom vzťahu!

laska

photl.com

Zhromažďovanie vecí, neustále nakupovanie a upínanie sa na materiálne hodnoty škodí vzťahom. Vedci z univerzít Brighama Younga a Williama Patersona priniesli o tom v nedávnej štúdii aj dôkaz. Manželstvá a partnerstvá, v ktorých je na prvom mieste hromadenie majetku a získavanie pekných vecí, majú množstvo problémov, ktoré sa vo vzťahov menej materialisticky založených ľudí nevyskytujú.

Materializmus je životný postoj, ktorý dáva do popredia a stredobodu záujmu človeka vlastníctvo vecí a hromadenie majetku. Podľa nedávno zverejnenej štúdie práve tento prístup výrazne znižuje kvalitu partnerských vzťahov a úroveň šťastia a pocitu spokojnosti v nich. Materialisti sa totiž vo vzťahoch prejavujú veľmi špecificky a chýbajú im niektoré schopnosti, veľmi dôležité pre harmonické partnerské spolužitie. Tou hlavnou je schopnosť efektívnej komunikácie, empatie, vcítenia sa do partnera a snaha o napĺňanie jeho potrieb.

Výbuchy, obviňovanie a hnev

Materialisticky založení ľudia sú emocionálne nezrelí, nedokážu adekvátne reagovať na partnerove požiadavky, ľahko sa rozhnevajú a vysoké skóre dosiahli aj v otázkach týkajúcich sa obviňovania, kritizovania a sťažovania sa na svojho partnera. Takže ak si niekto myslí, že svoju náročnú manželku privedie na iné myšlienky napríklad luxusnou kabelkou, je na omyle. Materialista sa síce bude z darovanej veci tešiť, ale jeho mieru spokojnosti s partnerom, či so vzťahom to nijako nezlepší. Dokonca je pravedpodobné, že už čoskoro si nájde nejakú zámienku na ďalšiu kritiku a výbuch hnevu. Veď čo ak farba kabelky nebude presne taká, akú si obdarovaná predstavovala?


Mohlo by vás tiež zaujať: Darčeky, ktorými svoju ženu zaručene (ne)potešíte!


Veci ako najlepší priatelia

Z prieskumu vyplynulo aj to, že materiálne založení ľudia dosahovali vysoké skóre aj v otázkach poukazujúcich na narcizmus. To je podľa niektorých psychológov porucha, od ktorej je iba krôčik k miernejším formám autizmu. Autisti si vo všeobecnosti ľahšie vytvoria puto k veciam ako k ľuďom a materialisti sú na tom v podstate veľmi podobne. Skôr ich bude mrzieť strata obľúbenej veci, či už to je prsteň, kabelka alebo auto, ako odchod partnera, či strata priateľky. V prítomnosti svojich obľúbených vecí sa cítia lepšie ako v kruhu blízkych ľudí a preto s nimi aj trávia viac času. Typickým príkladom je bývalý muž 52-ročnej Lucie: „To, že má môj manžel radšej svoje auto ako svoju rodinu som si uvedomila, keď sme raz šli s deťmi na výlet. Synčekovi prišlo zle a ovracal zadné sedadlo. Myslíte, že sa manžel strachoval, čo mu je? Ani náhodou. Namiesto toho nás vyhodil z auta, vynadal nám, že si nič nevážime a nechal nás ísť domov peši. Keď som sa s deťmi po dvoch hodinách ledva dovliekla domov, leštil svoje milované auto a o nás ani len nezavadil pohľadom.“ I keď ide o extrémny príklad, nie je vôbec ojedinelý. Stačí sa poobzerať okolo seba počas obeda v reštaurácii – koľko ľudí s mobilmi v rukách napočítate? Namiesto toho, aby komunikovali s partnermi pri stole, venujú sa svojim elektronickým hračkám…

Dvaja materialisti – najhoršia kombinácia

Materializmus a láska k veciam sa ukázala ako „toxická“ aj v prípade, že je materialisticky založený iba jeden z partnerov, bez ohľadu na to, či je to žena alebo muž. Vedcov celkom prekvapilo, že v prípade takýchto manželstiev je úroveň spokojnosti so vzťahom ešte stále o niečo vyššie ako u párov, kde nadmernú lásku k veciam zdieľajú obaja. Predpokladali totiž, že dvaja materialisti si budú rozumieť lepšie ako „nesúrodé” páry. Očividne sú však na tom lepšie vzťahy, kde je aspoň jeden z partnerov nemateriálne založený a má schopnosti potrebné na fungovanie v dlhodobom zväzku. Vtedy dokáže toho druhého trochu potiahnuť a dostať spolužitie na vyššiu úroveň. I keď na páry, v ktorých na veciach nelipne ani jeden, sa bohužiaľ nedoťahujú.


Mohlo by vás tiež zaujať: Sex po štyridsiatke: Toto treba vedieť, aby bol skvelý ako doteraz!


Čo sa dá robiť?

Máte po prečítaní týchto riadkov pocit, že vám to vo vzťahu škrípe preto, že si kupujete drahé dary a na dvore vám parkuje luxusné auto? Vedzte, že úroveň materializmu a teda ani šťastia v partnerstve reálne nesúvisí s mierou bohatstva a s tým, aké a koľko vecí vlastníte. Ide len a len o to, či peniazom a veciam neprikladáte väčšiu dôležitosť ako ľuďom okolo seba. Ak nie, zrejme nie ste materialista a máte schopnosti potrebné pre správne a harmonické fungovanie vzťahu. No ak ste sa v týchto riadkoch našli (alebo v nich vidíte svojho partnera), je určite potrebné sa zamyslieť nad budúcnosťou vzťahu a možnosťami, ako mu pomôcť. Jednou z možností je navštíviť psychologickú poradňu a začať sa krok po kroku učiť empatii a správnej medziľudskej komunikácii. Ale to ide len za predpokladu, že vám na partnerovi záleží viac, ako na novom aute!

 

Zdroj: photl.com, photl.com, Viktória
Odporúčame